اخبار ویژه

درخواست آمریکا درباره خروج نیروهای ایرانی از سوریه و نظر روسیه درباره آن – احمد مزارعی

از نظر روسیه، در خواست آمریکا مبنی بر خروج نیروهای ایرانی از سوریه غیر قانونی است(1)

مترجم : احمد مزارعی، 22 ماه می 2018

شبکه الوحده الاخباریه، متعلق به اتحادیه نویسندگان اردن

نماینده دائمی دولت روسیه ، در مرکز سازمانهای بین المللی – وین ، آقای میخائیل الیانوف ، اعلام داشت که هیچ اساس قانونی نزد آمریکا وجود ندارد که بر اساس آن از ایران بخواهد تا نیروهایش را از سرزمین سوریه خارج کند.

آقای الیا نوف اظهار داشت : » اینموضوع چه ربطی به آمریکا دارد که در ماورای اقیانوسها واقع شده وانگهی هیچ ادله قانونی نیز برای طرح چنین مطالبی را ندارد».

روز دوشنبه ، وزیر خارجه آمریکا ، مایک پومپیو، پس از تولی منصب وزارت ، در یک مصاحبه علنی ، لیستی شامل دوازده مطلب که دولت آمریکا در مقابل ایران قرارداده تا در صورت قبول ، رابطه خودرا با ایران عادی سازد، درضمن این درخواستها ، از ایران خواسته شده بود که همه نیروهای نظامی وابسته به خودرا از سوریه خارج کند.

دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا ، روز هشتم ماه جاری خروج آمریکا را از قرارداد بین المللی هسته ای با ایران، اعلام داشت وتاکید نمود که تحریمهائی که در نتیجه این قرارداد درمورد ایران لغو شده بود، مجددا بر علیه ایران برقرار خواهد شد.

امضای قرارداد هسته ای مابین کشورهای «ششگانه بین المللی»که عضو شورای امتیت هستند ، همچون : روسیه، امریکا، انگلستان، چین وفرانسه به اضافه آلمان ، وایران ، در ماه جون سال 2015، امضاشده بود.

(1) – توضیح مترجم: چند روز پیش یکی از مسئولان روسیه گفته بود که با به پایان رسیدن جنگ درسوریه ، نیروهای بیگا نه از جمله ایران وحزب الله باید از سوریه خارج شوند.در این باره باید گفت که اولا روسیه دوسال بعد از شروع جنگ بر علیه دولت سوریه وشرکت ایران وحزب الله برای کمک به سوریه ، وارد سوریه شد، اینکه روسیه تسلیحات به سوریه میفروخته وکمکهای لجستیکی مهمی نیز در اختیار سوریه قرارداده ومیدهد بسیار ارزشمند است ، اما این همه ماجری ورابطه سوریه، روسیه، ایران ، حزب الله، فلسطین ویمن نیست.

اینرا نیز باید با تاکید گفت که شرکت روسیه در جنگ سوریه بسیار ارزشمند وبه نفع ملل استقلال طلب منطقه از جمله ایران است وباید علیرغم تضادهای موجود از بقای روسیه در سوریه وبخش عمده سیاستهایش در این برهه تاریخی دفاع کرد، روسیه با داشتن هفتاد سال پیشینه نظام سوسیالیستی ، همچمان پشتوانه مهمی برای مبارزه ضد استعماری است ونمیتوان آنرا با کشورهای استعماری برابر دانست ویا اینکه روسیه قصد دارد ایران ویا سوریه را به مستعمره تبدیل کند .

روسیه از قبل اسرائیل ویکملیون یهودیان روسی که عمدتا صهیونیست بوده ونمادشان هم اویگدور لیبرمن صهیونیست ووزیر فعلی جنگ اسرائیل است منافع سرشاری دارند ، همینها در عین حال به طرق مختلف بر دولت روسیه فشار میآورند تا «منافع» اسرائیل را در سوریه در نظر بگیرد ودیدیم که نتنیاهوئی که روی نازیهارا سفید کرده، با مسافرتس به روسیه درروز پیروزی ارتش سرخ بر فاشیسم هتلری مورد استقبال دولت روسیه قرار گرفت وقول وقرار روسیه مبنی بر ارسال (اس 300 ) به سوریه هم طی همین مسافرت لغو گردید ولاوروف با یک اظهار نظر «عذربدتر از گناه» که :» هفتاد در صد موشکهای هجومی اسرائیل سقوط کرد»لغو ارسال (اس 300) را توجیه نمود ولی ذره ای گرد هم بر روی ساکنان پایگاه نظامی «حمیمیم» روسیه ننشست ، درمورد موقعیت ایران در سوریه بخث جداگانه ای میطلبد.

روسیه به کشتا ر ملت یمن رآی مثبت داد علیرغم اینکه میدانست یکی از اهداف اصلی واستراتژیک آمریکا محاصره دریائی ایران است زیرا یمنیها با آمریکا دشمنی نداشتند، روسیه میداند که دولت سوریه ، حزب الله وایران ، اسرائیل را پایگاه امپریالیسم وناقض استقلال خود مبدانند که هیچ ربطی به یهودیت ندارد وکمکهای متحدانه همه کشورهای استعماری به اسرائیل را باید از این منظر دگریست، چه مصدق نیز اولین اقدامش اخراج نماینده «دوفاکتو»اسرائیل از ایران بود که بر اساس دیدگاه ضد استعماری وی بود ونه مذهبی.