اخبار ویژه

چین در کارزار تجاری با ترامپ، پیروز میدان است

واشنگتن پست در گزارشی به قلم هدر لانگ Heather Long نوشت: نادیده گرفتن بیانیه تجاری آمریکا و چین که روز شنبه منتشر شد کار آسانی است، اما پنهان کردن این موضوع که به نظر می‌رسد چین در کشمکش‌های تجاری با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حال پیروزی است امری دشوار است.
در این بیانیه آمده است: پس از چندین روز مذاکره، مقامات چین موافقت کردند کسری تجاری ۳۷۵ میلیارد دلاری آمریکا با چین را به میزان زیادی کاهش دهند که جزئیات آن بعداً منتشر می‌شود. این جزئیات به طور قابل توجهی مبهم است. چین درباره میزان دقیق این مبلغ توافق نکرده است.
لَری کادلو Larry Kudlow مشاور ارشد اقتصادی ترامپ روز جمعه به خبرنگاران اعلام کرد مقامات چین درباره کاهش کسری تجاری تا حداقل ۲۰۰ میلیارد دلار توافق کرده اند. چین به سرعت این اظهارات را رد کرد و یک روز بعد در بیانیه‌ای رسمی به مبلغ دقیقی اشاره‌ای نکرد که به نظر یک پیروزی برای چین محسوب می‌شود.
چه اتفاقی در خصوص جنگ بر سر مالکیت معنوی افتاد؟ جنگ واقعی علیه چین قرار بود بر سر سرقت مالکیت معنوی باشد که به گفته دولت ترامپ این مسئله سال‌ها ادامه داشته است و سالانه بین ۲۲۵ تا ۶۰۰ میلیارد دلار هزینه اقتصادی برای آمریکا به همراه دارد. ترامپ قرار بود از سرقت فناوری و اسرار تجاری آمریکا از سوی چین جلوگیری کند. در بیانیه کوتاه و مختصر در این زمینه آمده است: دو طرف بر تقویت همکاری‌ها تاکید کردند و چین باید اصلاحاتی در خصوص قانون ثبت اختراع انجام دهد. باید ببینیم این اتفاق صورت می‌گیرد یا خیر (و آیا چین هیچ قانون جدیدی اعمال می‌کند).
واکنش‌ها به این بیانیه حتی میان متحدان ترامپ عمدتا منفی بوده است. دَن دیمیکو Dan DiMicco مدیر عامل سابق شرکت فولاد که از حامیان بزرگ تعرفه‌های گمرکی آلومینیوم و فولاد ترامپ بوده است در پی انتشار این بیانیه در صفحه توییتر خود نوشت: «به اندازه کافی خوب نیست. باید این راه را کنار بگذاریم. به نظر می‌رسد چین و دوستانش پیروز هستند.» لو دابز کارشناس تجاری شبکه فاکس نیوز نیز این شرایط را اینگونه توصیف کرد: «چینی‌ها به توافق نه می‌گویند.»
مارکو روبیو Marco Rubio سناتور فلوریدا در صفحه توییتر خود اعلام کرد: «چرا مقامات آمریکا همیشه در دام حیله چین گرفتار می‌شوند؟» باب دیویس خبرنگار وال استریت ژورنال نیز در توییتر نوشت: «دولت ترامپ از سوی چینی‌ها ضربه خورده است.»
در اینجا به خلاصه‌ای از پیش دستی‌های چین اشاره شده است:
چین یکی از سریع‌ترین اقتصاد‌های رو به رشد را در جهان دارد. شرکت‌ها و شهر‌های چین نیازمند انرژی بیشتر هستند و مردم این کشور به خوراک بیشتری نیاز دارند؛ بنابراین تعجب برانگیز نیست که چین اعلام کرده است به خرید انرژی و محصولات کشاورزی بیشتری از آمریکا تمایل دارد. دولت ترامپ سعی می‌کند این امر را به عنوان یک پیروزی در نظر بگیرد چرا که آمریکا قادر خواهد بود فروش بیشتری به چین داشته باشد، اما تقریبا مطمئن بوده است چین در هر صورت قصد داشته محصولات بیشتری خریداری کند.
برَد سِتسِر Brad Setser کارشناس مسائل چین در شورای روابط خارجی اعلام کرد آنچه ترامپ از چینی‌ها دریافت کرده نوعی توافق بوده است که چین قادر به ارائه آن به رؤسای جمهور پیشین آمریکا نیز بوده است. وی افزود: «چین باید میزان مشخصی انرژی از یک کشور وارد کند و نیازمند وارد کردن گوشت برای تامین تقاضای داخلی کشور است.»
بر اساس آمار دولتی، چین سالیانه حدود ۲۰ میلیارد دلار محصولات کشاورزی و ۷ میلیارد دلار نفت و گاز از آمریکا خریداری می‌کند. حتی اگر چین این میزان را دو یا سه برابر کند با کاهش کسری تجاری ۲۰۰ میلیارد دلاری برابری نخواهد کرد.
آمریکا توافق کرد تعرفه‌های گمرکی را به حالت تعلیق درآورد. مقامات چین این مذاکرات را به عنوان یک پیروزی در نظر گرفتند و در رسانه‌های دولتی اعلام کردند آمریکا توافق کرده است جنگ تجاری را کنار بگذارد و اعمال تعرفه‌های گمرکی را متوقف کند.
چین در آستانه نشست کره شمالی نقش یک اهرم را ایفا کرده است. ترامپ قرار است ۱۲ ژوئن با رهبر کره شمالی دیدار کند. این مذاکره موفقیت بزرگی برای آمریکا و جهان و دستاوردی بزرگ برای دولت وی خواهد بود. چینی‌ها می‌دانند ترامپ به آنان در این رابطه نیاز دارد و پیش بینی می‌کنند در حالیکه کره شمالی در بازی حضور دارد، ترامپ در زمینه تجارت بیشتر مطیع خواهد بود. ترامپ همچنین به کنار گذاشتن تحریم‌ها علیه شرکت فناوری زد تی‌ ای ZTE چین ابراز تمایل کرده که منجر به شگفتی برخی شده است.
بعید است محدودیت‌های جدیدی در سرمایه گذاری چین در آمریکا اعمال شود. هدف دیگر چین سرمایه گذاری بیشتر در آمریکا است.
به نظر می‌رسد چین به موضع قدرتمندتری دست یافته باشد، اما این هنوز آغاز راه است. این تنها یکی از مذاکرات طولانی بین دو کشور در خصوص تجارت به شمار می‌رود که از سوی مقامات و مشاوران مختلف صورت گرفت. کادلو روز یکشنبه اعلام کرد این هنوز یک توافق محسوب نمی‌شود. موارد زیادی در دیدار ترامپ و شی جینپینگ رئیس جمهور چین ممکن است تغییر کند.