اخبار ویژه

توافق ۲۸ ساعته دولت و مخالفان دست راستی نیکاراگوئه برای ترک مخاصمه

به نقل از خبرگزاری فرانسه، پس از یک ماه تظاهرات ضد دولتی در نیکاراگوئه که توسط سرمایه داران نئولیبرال طرفدار آمریکا سازماندهی شد بود، دست کم شصت و سه کشته و صدها زخمی شدند، منابع وابسته به کلیسای نیکاراگوئه اعلام کردند دولت دانیل اورتگا رئیس جمهور نیکاراگوئه و احزاب مخالف این کشور توافق ترک مخاصمه دو روزه امضا کردند که روزهای شنبه و یکشنبه اجرا می شود.
اعتراضات خشونت آمیز دانشجویان راست گرای افراطی نیکاراگوئه‌ای بر ضد اصلاحاتی که دولت در نظام بازنشستگی مد نظر قرار داده ا ست، خیلی زود به یک شورش در اعتراض به مصادره قدرت توسط دانیل اورتگا رئیس جمهور این کشور تبدیل شد. (لازم به ذکر است دانیل اورتگا رئیس جمهور قانونی نیکاراگوئه بوده و در انتخاباتی آزاد با نظارت بین المللی و در چارچوب قانون اساسی نیکاراگوئه انتخاب و فعالیت می کند، رفرم های مورد اعتراض مخالفان دست راستی از سوی دولت پس از یک هفته پس گرفته شد، اما مخالفان که از سوی کارخانه داران بزرگ، زمین داران و دامپروران بزرگ، کلیسا کاتولیک و دانشجویان دست راستی حمایت می‌شوند نه تنها دست از اعتراضات خود بر نداشتند بلکه با دست بردن به سلاح های گرم و سرد به کشتار نیروهای انتظامی و هواداران دولت مانند شورشیان امپریالیستی ونزوئلا دست زدند)
کنفرانس اسقفهای کلیسای نیکاراگوئه که به عنوان «میانجی »در مذاکرات دولت و مخالفان شرکت داشت، روز جمعه با انتشار بیانیه ای در ماناگوا اعلام کرد در توافق نامه ای که دولت دانیل اورتگا و مخالفان امضا کردند، اورتگا تعهد کرد نیروهای ضدشورش و گروههای طرفدار خود را که به ادعای ساختگی تظاهرکنندگان عامل مرگ یا زخمی شدن معترضان در یک ماه اخیر بوده اند، از خیابانها خارج کند.
در جهت مقابل مخالفان که در روزهای اخیر نیز به اقدامات اعتراض آمیز خود از جمله بستن خیابانها آتش زدن لاستیک ها و حمله به مغازه ها و اتومبیل های مردم و به آتش کشیدن آنها ادامه داده اند، قول دادند برای فراهم کردن شرایط گفتگو تلاش کنند و در تردد خودروها در خیابانها مانع ایجاد نکنند.
سیلویو بائز اسقف ماناگوا اعلام کرد این توافق نامه که پس از نه ساعت رایزنی و گفتگو حاصل شد، بهترین تواقفی است که می توان با اجرای مفاد آن به آرام کردن اوضاع در نیکاراگوئه کمک کرد و همچنین آزادی تظاهرات مسالمت آمیز و به دور از سرکوب تضمین نمود.
دیده بان حقوق بشر وابسته به سازمان‌های مالی جورج سورس سرمایه دار بزرگ وال استریت، از اعضای سازمان کشورهای آمریکایی خواسته است با اعزام یک هیئت از کمیسیون حقوق بشر این سازمان به نیکاراگوئه به منظور تحقیق درباره خشونتهایی که نیروهای امنیتی و پلیس این کشور بر ضد معترضان مرتکب شده اند، موافقت کند. گوستاوو پوراس رئیس مجمع ملی نیکاراگوئه نیز از تشکیل یک کمیسیون دایمی متشکل از شخصیت های این کشور به منظور تحقیق و بررسی جزئیات حوادث خشونت بار اخیر در این کشور خبر داده است.
اورتگا از سال هزار و نهصد و هفتاد و نه تا هزار و نهصد و نود قدرت را به شکل کاملا قانونی و با انتخابات آزاد در نیکاراگوئه در دست داشت و سپس در سال دو هزار و هفت دوباره به ریاست جمهوری نیکاراگوئه انتخاب شد. اعتراضات به دولت اورتگا از زمانی آغاز شد که چندین حزب و گروه مخالف ذست راستی که از تصمیمات اقتصادی نیکاراگوئه کنار گذاشته شده بودند زیر بار تصمیمات دولت نرفتند .