اخبار ویژه

معاون پیشین رئیس شورای امنیت رژیم اسرائیل، هدف دولت براي مقابله با ايران هرگز محقق نمي شود

معاون پیشین رئیس شورای امنیت رژیم اسرائیل با انتقاد از روند تصمیم سازی‌ها در این رژیم گفت: سران تل آویو یک هدف دارند و آن هم مقابله با ایران در سوریه است که این هدف مانند هدفشان در لبنان هرگز محقق نخواهد شد و چند سال بعد ثابت خواهد شد که ما اشتباه کردیم.
روزنامه اینترنتی رای الیوم که در لندن بروز رسانی می‌شود، در یادداشتی به قلم «زهیر اندراوس» نوشت: عیران عتصيون معاون پیشین رئیس شورای امنیت رژیم اسرائیل، تنها فرمانده امنیتی اسرائیل بود که رسانه‌های این کشور او را فردی عنوان کردند که درباره همه آنچه مربوط به تلاش رژیم در خصوص جلوگیری از حضور و تمرکز ایران در سوریه بوده، ساز مخالف زده است.
به نوشته رای الیوم، عتصیون در گفتگوی ویژه با کانال ده تلویزیون اسرائیل، فاش کرد رایزنی‌های جدی در کابینه امنیتی کوچک اسرائیل در خصوص خواسته اسرائیل برای براندازی بشار اسد رئیس جمهور سوریه صورت گرفت همچنین درباره این موضوع که آیا هدف اسرائیل تقسیم سوریه است و یا حفظ اتحاد این کشور، میان مسئولان سیاسی و امنیتی تل‌آویو رایزنی‌هایی صورت گرفته است.
عتصیون تصریح کرد: پاسخ قاطعانه مقامات سیاسی این بود: نباید راه خود را گم کنیم؛ زیرا هدف راهبردی ما ایران است بدین معنا که نباید اجازه دهیم، ایران در نتیجه جنگ داخلی سوریه بیش از پیش قوی شود. و طبق تصمیمی که گرفته شده است، جنگ میان عرب‌ها است، پس اسرائیل باید از این بازی خارج شود.
رای الیوم در ادامه نوشت: عتصیون در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا با وجود دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در قدرت، فرصت برای پایان دادن به حضور ایران در سوریه فراهم شده است، گفت: من کاملا با این نظر که با حضور ترامپ، فرصت برای اسرائیل به منظور پایان دادن به حضور ایران در سوریه فراهم است، مخالفم و هر کس گمان می‌کند آمریکا سربازان خود را به سوریه خواهد فرستاد، متوهم است و هر کس معتقد است آمریکا با راه اندازی «منوریل»، اسرائیل را به سلاح مجهز خواهد کرد، در رویا به سر می‌برد. حمایت آمریکا از اسرائیل از حد حرف و حدیث فراتر نخواهد رفت و حداکثر شامل حمایت سیاسی خواهد شد.
به نوشته رای الیوم، این مسئول امنیتی با انتقاد از رفتار سیاستمداران و سران تل‌آویو گفت: آن‌ها پیروزی بر ایران را جشن می‌گیرند در حالی که نبرد با این کشور هنوز آغاز نشده است. وقتی اظهارات نخست وزیر و وزیر جنگ وی را می‌شنوم، مو بر بدنم سیخ می‌شود؛ زیرا اظهارات آن دو، از حقایق و واقعیت‌ها بسیار فاصله دارد.
عتصیون در ادامه گفت: سران اسرائیل یک هدف دارند و آن هم جلوگیری از حضور ایران در خاک سوریه است. این هدف هرگز محقق نخواهد شد. سوال اصلی این است که تلاش اسرائیل برای محقق کردن حدا قل‌ها تا چه زمانی ادامه خواهد داشت و اسرائیل بهای گزاف آن را تا چه زمانی خواهد پرداخت؟ چند سال بعد ثابت خواهد شد ما اشتباه کردیم و چرا این کار را بدون پرداخت هزینه انجام ندادیم.
عتصیون در ادامه تصریح کرد: هدف اسرائیل جلوگیری از ایران برای ایجاد سلاح‌های برهم زننده توازن در سوریه و همچنین جلوگیری از تبدیل شدن منطقه جولان به یک خط مقدم (برای رویارویی با این حکومت) است، اما معلوم نیست اسرائیل بتواند به آن‌ها دست پیدا کند. تل‌آویو در گذشته تلاش کرد این هدف را در لبنان محقق کند و آن زمان تاکید کرده بود مانع تقویت توانمندی نظامی حزب الله خواهد شد؛ اما در تحقق این هدف شکست سختی را متحمل شد و قدرت و توان حزب الله در مقایسه با زمان جنگ سی و سه روزه از نظر کمی و کیفی ده‌ها برابر شده است.
عتصیون در پایان این مصاحبه در خصوص فرایند تصمیم گیری‌ها در تل‌آویو ابراز نگرانی کرد و گفت عاقلانه نیست که کنست قانونی تصویب کند که به نخست وزیر و وزیر جنگ آن اجازه دهد که شخصا و بدون مشورت با اعضای دولت یا کنست، درباره جنگ تصمیم گیری کنند.
وی در پاسخ به اين سوال که چه کسی تصمیم حمله اخیر به ایران را در سوریه اتخاذ کرده است؟ گفت: نمی‌دانم و زمانی هم که این سوال را مطرح می‌کنم کسی را پیدا نمی‌کنم که به من پاسخ دهد