اخبار ویژه

به مردم دروغ نگوئید اروپا ایران را رها کرده است، شرکای 380 میلیاردی ترامپ

شرکای 380 میلیاردی ترامپ

جام‌جم از مقایسه حجم تجارت 3 کشور اروپایی با ایران و آمریکا گزارش داده است:‌ خروج آمریکا از توافق‌نامه هسته‌ای و تاکید سه کشور اروپایی طرف قرارداد با ایران یعنی انگلستان، فرانسه و آلمان بر ادامه برجام، این سؤال را مطرح کرده است که آیا این سه کشور به تعهدات اقتصادی خود به ایران پایبند می‌مانند و منافع تجارت با ایران را به خدشه وارد شدن به تجارتشان با آمریکا ترجیح خواهند داد یا خیر؟

توافق برجام میان ایران و گروه 1+5 شامل آمریکا، روسیه، چین، آلمان، انگلستان و فرانسه منعقد شد و مهم‌ترین مطالبه ایران از برجام، رفع تحریم‌های اقتصادی بود. از آنجا که اثرگذارترین تحریم‌ها بر ایران مربوط به تحریم‌های اولیه و ثانویه‌ای بود که آمریکا علیه کشورمان وضع و دیگر کشورهای جهان را مجبور به اجرای آنها کرد، با کنار کشیدن آمریکا از برجام، عملا تمامی این تحریم‌ها بازخواهد گشت.

بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، پس از ضرب‌الاجل‌های سه‌ماهه و شش‌ماهه، تمامی تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران که به واسطه برجام به حالت تعلیق درآمده بودند، دوباره برقرار و لازم‌الاجرا خواهند بود. این به آن معناست که بانک‌ها دیگر نخواهند توانست با نظام بانکی ایران در ارتباط باشند یا اقدام به خرید اوراق قرضه (مشارکت) دولت ایران کنند. همچنین تولیدکنندگان اجازه نخواهند داشت محصولاتی از قبیل آلومینیوم، فولاد، زغال‌سنگ، نرم‌افزار و… به ایران بفروشند. همچنین صنایع خودروسازی و پتروشیمی ایران به‌کلی تحریم خواهند شد و سرمایه‌گذاری در بنادر ایران نیز ممنوع خواهد بود. فروش هواپیما به ایران متوقف شده، حتی ممنوعیت واردات فرش ایرانی به آمریکا نیز در بین تحریم‌های قیدشده در ضمیمه بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا دیده می‌شود. تحریم سوئیفت نیز بازخواهد گشت و فروش نفت ایران نیز دوباره محدود خواهد شد.

3 کشور اروپایی تضمین می‌دهند؟

از هفته گذشته که آمریکا از برجام خارج شد، مسئولان کشورمان اعلام کردند فرصتی محدود به سه کشور اروپایی فرانسه، انگلستان و آلمان خواهند داد تا تضمین‌های قطعی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا به ایران بدهند. سران این سه کشور نیز در چند روز اخیر به طور قاطع گفته‌اند که خواستار ادامه اجرای برجام هستند و از منافع تجاری خود با ایران در برابر فشارهای آمریکا دفاع خواهند کرد.

برخی اخبار نیز منتشر شده که طبق آن، این کشورهای اروپایی احتمالا برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران، به استفاده از مقررات مسدودسازی متوسل خواهند شد. اروپایی‌ها قبلا نیز با وضع مقررات مسدودسازی، امکان معافیت از اجرای تحریم‌های آمریکا علیه کوبا را برای شرکت‌های خود فراهم کرده بودند.

البته یک راه دیگر نیز برای اتحادیه اروپا وجود دارد؛ این‌که دعاوی حقوقی مرتبط با تحریم‌های آمریکا علیه ایران را به دادگاه‌های غیر آمریکایی ارجاع دهند.

منافع تجاری اروپا در ایران

پس از برجام، غول‌های نفتی مانند توتال فرانسه قراردادهای پرمنفعتی را برای فعالیت در میادین نفتی و گازی ایران با وزارت نفت به امضا رساندند. شرکت رنو برای تولید 150 هزار دستگاه خودرو در ایران اقدام به راه‌اندازی یک جوینت ونچر (با همکاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران) کرده و شرکت ایرباس نیز در حال اجرای قرارداد فروش صد فروند هواپیمای مسافربری به شرکت‌های ایرانی بود و تاکنون سه فروند از این هواپیماها را به طرف ایرانی تحویل داده است. شرکت هواپیماسازی ای.تی.آر نیز هفت هواپیما به ایران فروخته و پژو نیز با عرضه چند مدل جدید خودرو، بازگشت پرسودی به بازار ایران پس از برجام داشت.

اما ساعتی پس از آن‌که فرمان خروج آمریکا از برجام به امضای ترامپ رسید، وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای شرکت‌های خارجی فعال در ایران را ملزم کرد ظرف 90 الی 180 روز به روابط تجاری خود با ایران خاتمه دهند، در غیر این صورت مشمول تحریم‌های آمریکا خواهند شد. این اقدام آمریکا، تمامی قراردادهای تجاری ایران را با شرکت‌های اروپایی تحت تأثیر قرار خواهد داد، مگر آن که انگلستان، فرانسه و آلمان قاطعانه با تحریم‌های آمریکا مقابله کنند.

ارزیابی مقابله اروپا با آمریکا از لحاظ فنی

کارشناسان و خبرگان اقتصاد می‌گویند حتی اگر سران سه دولت اروپایی تضمین‌های محکم کتبی بدهند که از شرکت‌های خود در برابر تحریم‌های آمریکا دفاع می‌کنند، از لحاظ فنی، امکان اجرای خواسته اروپایی‌ها ممکن نیست.

دکتر مجید شاکری در این باره می‌گوید: تنبیه آمریکا برای عدم پایبندی به تحریم‌ها جریمه نقدی نیست، بلکه قطع از چرخه دلار و پیگرد قضایی در حوزه آمریکاست. در اروپا اساساً ادامه حیات بانک، بدون چرخه دلار شدنی نیست، چراکه این قطع صرفاً شامل استفاده از چرخه انتقال نیست و مجوزهای یورو دلار را هم شامل می‌شود.

این کارشناس مالی افزود: اگر بانکی تصمیم به وصل مجدد به چرخه دلار گرفت و گردن عذرخواهی کج کرد، تازه آمریکایی‌ها با بریدن جریمه او را وصل می‌کنند. اعداد جریمه معمولاً آن‌قدر بالاست که بخش اصلی منفعت تجارت با ایران را می‌بلعد.

این کارشناس مالی گفت: اعمال تنبیهات آمریکا علیه شرکت‌های خارجی فعال در ایران، دولتی و غیردولتی ندارد و چندان به اندازه بانک مرتبط نیست. یکی از بزرگ‌ترین ارقام جریمه در این زمینه مربوط به بانک «پی آن پاریبا» است که چهارمین بانک بزرگ جهان است که تصور تنش روابط آمریکا- فرانسه هیچ خللی در اعمال آن ایجاد نکرد. آمریکا این بانک فرانسوی را چند میلیارد دلار جریمه کرد و دولت فرانسه نیز نتوانست کاری کند.

او افزود:‌ اساساً در قطع از چرخه دلار، کدام مقام اروپایی چه جلوگیری فنی‌ای می‌تواند انجام دهد؟ اکنون هنوز تحریم کاتسا رخ نداده و بعد از رخداد آن، با چه هزینه‌ای و در چه مدت بناست عملیات KYC (مشتری‌ات را بشناس-Know your customer) توسط بانک اروپایی رخ دهد؟ به نظر می‌رسد اروپا اساساً در حال فروش چیزی به ماست که در دست ندارد. تصور برجام با اروپا، نشدنی و بی‌ارتباط با واقعیات است و طبیعی است که تضامین مورد اشاره رهبر معظم انقلاب و رئیس‌جمهور محترم، از جانب اروپایی‌ها قابل تأدیه نیست.

۱ دیدگاه

 1. سپیده says

  نظر کارشناس و خبره اقتصادی دکتر مجید شاکری را باید تایید و آنرا تکمیل کرد.
  اصولا صحبت بر سر فن تعویض ارزشها میان کشور ها در میان نیست. اینجا بحث بر سر آنست که ام.آمریکا در اقیانوس قرض هایی که در اثر چاپ دلار بدون پشتوانه با شناور کردن ارز خود از زمان نیکسون در اثر شکست مفتضحانه در جنگ ویتنام شروع کرد، تا کنون به یک عدد ۱۸ رقمی رسیده است که چنین لقمه ای در هیچ کجای جهان پیدا نمیشود تا آنرا بتواند جبران کند.
  هرکس فکر کند که آمریکا چاره ای جز تلکه گیری برای نجات خود دارد سخت در اشتباه است. آمریکا مانند استاد کاری میباشد که دودست و پای خود را در تولید از دست داده باشد، این شخص هرگز قادر نخواهد شد با نیروی خود بتنهایی دوباره وارد چرخش تولیدی گذشته اش گردد و بنابراین یا باید همه را بخواباند و خود را ورشکسته اعلام کند و یا تا حد اکثر ممکن از کشورهای دیگر ابتدا تلکه و سپس آنان را به بردگان تولیدی حیاط خلوت خود تبدیل کند(یعنی کلیه سکنه جهان). همان کاری را که فاشیسم هیتلری نقشه اش را برای کلیه کشورهای جهان بعنوان نسل بهتر در سرمیپروراند.
  زیرا طلبکاران این عدد ۱۸ رقمی حد اقل ۷۵٪ آنها در خارج از آمریکا قرار گرفته اند و بجز بالا کشیدن ثروت های آنان(دوشیدن) راه دیگری ندارد.
  تنها راه نجات دیگر کشورها همانا مقاومت نظامی نفر در مقابل نفر و سپس و حتی همراه با آن که از همه مهمتر است روشنگری و فهماندن این مطلب به کلیه سکنه جهان است که هیچ گونه راه نجاتی برای آنان جز انقلاب و جنگی بیرحمانه بر علیه این امپریالیسم موجود نیست.
  روسیه اگر فکر کند که با بمب های اتمی و موشک های موتور دار هسته ای میتواند از شر این سرطان آمریکایی قِسِر در رود و پشت پرده با اطلاع طرف آمریکایی به نتانیابو نوازی بپردازد کور خوانده است. تنها و تنها افکار مردم روسیه است که میتواند موضع وی را برای چندی تقویت کند تا در این زمانه بتواند بنحوی بر افکار عمومی مردم آمریکا اثر بگذارد تا از درون دندان این تلکه گیران، باج گیران و بکش های سرمایهِ وال استریتی را بکشند. در غیر اینصورت هیچ گونه شانسی ندارد تازه تا اینجاهم از ایرانیان مقاومت را فراگرفت و ۷ سال است که به مجور مقاومت پیوسته است.
  فقط چین با یک میلیارد و خورده ای انسان که من روابط این حکومت امپریالیستی توسط سرمایدارانی که در ملاء عام خودروی مزراتی خود را آتش میزنند اداره می‌شود تا چه اندازه ای روی مردم زحمتکش و طبقه کارگر خود هنوز نفوذ دارد که اگر داشته باشد میتواند دندانهای آمریکا را بکشد که متاسفانه بطوری که مشهود است، در مورد کره شمالی مانند روسیه به ام. آمریکا نوازی مشغول است تا موقعیت امپریالیستی خود را توان مند نماید تا شاید بزودی بمقام سرکردگی که آمریکا از دست میدهد برسد.
  فقط یک راه خروج از «فاجعه آمریکا»‌ وجود دارد و آنهم مقاومت و باز هم مقاومت دندان بدندان با این امپریالیسم از درون تهی شده میباشد؛
  چه از طرف کلیه خلقهای جهان و یا از طرف خلقهای ساکن در ام. آمریکا. که دومی هرچند در لحظه کنونی بدون حزب کمونیستی غیر قابل تصور است ولی بعید نیست و شاید بتوان از خارج از ام. آمریکا توسط تظاهرات وسیع توده‌ای در جهان این مردم را بتکان در آورد و خطرات آتی را از بشریت برای فقط چندی تا انقلابی اکتبری در کشوری بعقب انداخت.
  لطفاً این نظر را با دیگران بمشورت بگذارید، هنوز دیر نشده و میتوان دندانهای پوسیده این ببر ناتوان را کشید و وی را بدانجا رهسپار کرد که سگ زنجیری اش که خود بوجود آورد(فاشیسم هیتلری) رهسپار گردید.
  سپیده

  دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.