سرتیتر

پیروزی انتخاباتی حزب‌الله و اخطار اسرائیل

lebonan_hzb

 منبع: نیوزکلیک
تارنگاشت عدالت 

حزب سیاسی لبنان-حزب‌الله- در حالی‌که جنبش شیعی و متحدین آن اکثریت را در پارلمان به دست آوردند، پیروزی در انتخابات سراسری کشور را اعلام کرد. طبق گزارش‌ها، حزب، همراه با جنبش امل توانست ۴۳ کرسی به دست آورد و سعد حریری، نخست‌وزیر مورد حمایت عربستان سعودی و غرب را کنار براند. «جنبش آینده» حریری شاهد کاهش یک‌سوم سهم پارلمانی خود، از ۳۳ کرسی به ۲۱ کرسی بود.

حسن نصر‌الله رهبر حزب‌الله، «اتمام کار» را اعلام کرد و گفت پیروزی حزبش «حراست» از گروه را تضمین می‌کند.

نظام سیاسی لبنان بر یک چهارچوب طايفه‌ای، همراه با تقسیم قدرت بین فرقه‌های گوناگون قرار دارد که در آن تعداد ثابتی از ۱۲۸ کرسی پارلمان برای هر جامعه در نظر گرفته می‌شود. توافق طائف که در پایان جنگ داخلی ۱۵ ساله در لبنان به امضاء رسید مقرر می‌دارد که رییس‌جمهور یک مسیحی مارونی، نخست‌وزیر آن یک مسلمان سنی، و سخنگوی پارلمان یک مسلمان شیعه باشد.

حریری، که بزرگ‌ترین جناح سنی را کنترل می‌کند، پسر رفیق حریری نخست‌وزیر سابق است که در سال ۲۰۰۵ طی یک حمله با خودرو بمب‌گذاری شده به قتل رسید. حریری، برخوردار از حمایت ریاض، شهروند عربستان سعودی است و ارتباط او و هم‌چنین منافع سیاسی و تجاری خانواده‌اش با پادشاهی سعودی به سال ۱۹۷۸ بازمی‌گردد.

سال گذشته، در نوامبر، کشور شاهد یک درام سیاسی بود که طی آن حریری در ریاض، گویا در چهارچوب نقشه‌ای که محمد بن سلمان ولیعهد عربستات سعوی طراحی کرده بود، استعفای خود را اعلام کرد. آن رویداد به افزایش تنش در منطقه انجامید، و عربستان سعودی و اسرائیل با مقصر معرفی کردن حزب‌الله و ایران برای ایجاد بی‌ثباتی تهدید به استفاده از نیروی نظامی کردند. با رسیدن خبر پیروزی حزب‌الله، اسرائیل پاسخ ناهنجاری داد. اسرائیل ایران را به حمایت از حزب‌الله متهم می‌کند. سال گذشته، تل‌آویو ایران را به ایجاد تأسیسات تولید موشک‌های دقیق در لبنان متهم کرد.

اسرائیل وضعیت در لبنان را متشنج کرده می‌گوید که «حزب‌الله مساوی با لبنان است.»

نفتالی بنت، وزیر آموزش اسرائیل در توئیتر نوشت: «دولت اسرائیل بین حکومت مستقل لبنان و حزب‌الله، تمایزی قايل نیست، و لبنان را برای هر اقدامی از درون قلمرو آن مسؤول می‌داند.»

اسرائیل هم‌چنین ادعا کرده که ایران، در پاسخ به کشتن ایرانی‌ها در حملات هوایی علیه پایگاه‌های هوایی سوریه توسط جت‌های اسرائیل در روزهای اخیر، حمله موشکی علیه قلمرو اسرائیل را تدارک می‌بیند.

https://www.newsclick.in/israel-warns-consequences-hezbollah-wins-lebanese-elections