گوناگون, سرتیتر

بستۀ بمب هسته ای از ایالات متحدۀ آمریکا هنر جنگ – مانلیو دینوچی – حمید محوی

navy_emp

بستۀ بمب هسته ای از ایالات متحدۀ آمریکا

هنر جنگ

مانلیو دینوچی

مرکز پژوهشهای جهانی سازی، 8 مه 2018

المانیفستوروزنامۀ کمونیست ایتالیائی

بمب های جدید هسته ای B61-12 که ایالات متحدۀ آمریکا خود را برای ارسال آنها به ایتالیا، آلمان، بلژیک، هلند و احتمالاً به دیگر کشورهای اروپائی آماده می کند از این پس به مرحلۀ پایانی رسیده است. این موضوعی ست که ژنرال جک وانشتاین Jack Weinstein فرماندۀ ستاد مرکز فرماندهی نیروی هوائی ایالات متحدۀ، مسئول عملیات هسته ای در سخنرانی اول ماه مه در گردهمآئی انجمن نیروی هوائی ایالات متحده در واشنگتن در مقابل شنوندگان برگزیده  متشکل از افسران بلند پایه و نمایندگان صنایع جنگی اعلام کرد :

« برنامه خیلی خوب در حال اجرا می باشد » ژنرال با رضایت خاطر مشخصاً گفت که « ما پیش از این 26 آزمایش مهندسی، توسعه و پرواز هدایت شده از B61-12 انجام داده ایم». در این برنامه از سال 2020، ساخت تقریباً 500 فروند B61-12 پیشبینی شده است. هزینۀ این برنامه تقریباً 10 میلیارد دلار است ( یعنی قیمت هر بمب اگر کاملاً از طلا ساخته شده بود معادل دو برابر بمب طلائی تمام می شد).

بسیاری از ترکیبات B61-12 در لابراتوآرهای ملی ساندیا در لُس آلاموس، الباکرک و لیورمور (در نیو مکزیک و در آریزونا) ساخته شده، و تولید آن در سری مراکز میسوری، تگزاس، کارولینای جنوبی، تنسی انجام شده است. این بمب (بدون شارژ هسته ای) در تونوپا دشت آزمایشی نوادا به آزمون در آمده است.

B61-12 در مقایسه با B61 که پیش از این در ایتالیا و دیگر کشورهای اروپائی مستقر شده دارای خصوصیت کاملاً تازه ای ست : یک کلاهک هسته ای با چهار گزینش قدرت انتخابی، سامانۀ هدایت شونده که با دقت به سوی هدف هدایت می کند، قابلیت نفوذ در اعماق زمین، و توان نفوذ در بتون مسلح با انفجار در عمق.

دقت بیشتر و قابلیت نفوذ بمب جدید برای حمله به سنگرهای زیر زمینی به هدف قطع گردن مراکز فرماندهی دشمن ابزار جنگی مناسبی خواهد بود. یک بمب B61-12 معادل 50 Kt (معادل 50 هزار تن تی ان تی) در عمق زمین انفجار تولید می کند و دارای همان ظرفیت تخریبگری ست که یک بمب هسته ای بیش از یک مگاتن (یک میلیون تن تی ان تی) می تواند در سطح زمین تولید کند (1).

B61-12 می تواند از روی شکاریهای آمریکائی مانند F-16C/d پرتاب شود، این شکاریها ر آویانو (فریول) مستقر هستند، و به همینگونه از روی تورنادوهای ایتالیائی PA-200 که در گدی (استان برچیا) مستقر می باشند. ولی برای کاربست همۀ قابلیتهای B61-12 (به ویژه دقت در هدفگیری) به شکاری های جدید F35A نیاز خواهد بود. این موضوع حل مسائل فنی دیگری را مطرح می کند که به مشکلات دیگری که در برنامۀ F-35 پیش آمده بود افزوده می شود. ایتالیا در این طرح ها در جایگاه همکار درجه دوم شرکت دارد. مجموعه نرم افزارهای رایانه ای در شکاری که تا کنون 30 بار تغییر داده شده باید در آینده بروز شود. برای ایجاد تغییرات ضروری در F35 ایتالیا باید حدود 400 میلیون یورو هزینه کند که ایتالیا باید به مخارج دیگری اضافه کند که هنوز مشخص نشده (بر اساس گمانه زنی حدود 13 تا 16 میلیارد یورو) برای خرید 90 شکاری و مدرنیزاسیون دائمی آنها. پولی که از صندوق دولت خارج خواهد شد ( یعنی پول ما مردم ایتالیا) و در سوی دیگر به صندوق صنایع نظامی برای تولید F35 واریز می شود.

بمب هسته ای B61-12 و شکاری F-35 که ایتالیا از ایالات متحدۀ آمریکا دریافت می کند با «پاکت بمب هائی» بسته بندی و یکجا در دست ما منفجر می شود. ایتالیا در جایگاه پایگاه خط اول جبهه  استراتژیک هسته ای آمریکا در مقابله با روسیه و دیگر کشورها در معرض خطراتی در آینده واقع شده است. یک راه بیشتر برای جلوگیری از این طرح وجود ندارد : باید از ایالات متحدۀ آمریکا درخواست کنیم که بر پایۀ منشور منع گسترش سلاح هسته ای، هر گونه سلاح هسته ای را از سرزمین ما خارج کند. از تحویل خلبان و هواپیما به ناتو برای حملۀ هسته ای باید اجتناب کنیم. باید از گروه شرکت کننده در طرح هسته ای ناتو خارج شویم. باید به منشور سازمان ملل متحد مبنی بر منع جنگ افزارهای هسته ای بپیوندیم.

آیا در جهان سیاست کسی وجود دارد که مثل کبک سرش را در برف فرو نبرده باشد ؟

Manlio Dinucci

Article original en italien :

Pacco bomba nucleare dagli Usa

il manifesto, Edition de mardi 8 mai 2010

https://ilmanifesto.it/pacco-bomba-nucleare-dagli-usa/

1) توضیح مترجم : برای مقایسه و گمانه زنی دربارۀ قدرت تخریب یک بمب B61-12 معادل 50 Kt (معادل 50 هزار تن تی ان تی) ویدئوی زیر را ببینید که انفجار 100 تن تی ان تی را در 7 مه 1945 به نمایش می گذارد. با آگاهی به این امر که قدرت تخریب 50 هزار تن تی ان تی در عمق زمین معادل یک مگاتن تی ان تی در سطح زمین است.

100 tons of TNT

https://www.youtube.com/watch?v=7VANyY87-_Q

پیوند انترنتی متن اصلی :

https://www.mondialisation.ca/paquet-bombe-nucleaire-en-provenance-des-usa/5625496

ترجمۀ حمید محوی

گاهنامۀ هنر و مبارزه/پاریس/11 مه 2018