تیتر۱, سرتیتر

هشدار احزاب کمونیست پیرامون ستیز با روسیه

Russian-Revolution-monument

 منبع: خبرگزاری بین‌المللی کمونیستی
تارنگاشت عدالت

به اصطلاح مسمومیت سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه پیشین روسیه با نویچوک در سالیسبوری به یک بحران دیپلماتیک جدی بین کشورهای اورو-آتلانتیک و فدراسیون روسیه انجامید. در پی بیانیه‌های متناقض دولت بریتانیا در باره حادثه، نزدیک به ۱۵۰ دیپلمات روسیه از جایگاه خود در ۲۵ کشور اخراج شدند. احزاب کمونیست از کشورهای درگیر در کارزار اخراج درباره خطر جنگ‌طلبی امپریالیستی هشدار می‌دهند.

– حزب کمونیست کانادا اخراج گسترده دیپلمات‌های روسیه را به مثابه بخشی از «یک نقشه برای یخبندان ژرف بین کشورهای ناتو و روسیه می‌بیند و می‌افزاید که این در خدمت انحراف توجه از اقتصادهای متزلزل در اروپا و آمریکای شمالی، و در خدمت سیاست‌های جنگ‌افروزانه و ضدمهاجر ایالات متحده و کشورهای ناتو است.» حزب کمونیست کانادا از دولت و پارلمان می‌خواهد «مسیر را تغییر دهند، و علیه جنگ سرد جدیدی که از لندن و مقر ناتو در واشنگتن فرود می‌آید موضع بگیرند.» به نظر حزب کمونیست کانادا، اخراج‌‌ها باید لغو گردند، همه تحریم‌هایی که در نظر گرفته شده اند کنار گذاشته شده و روابط دیپلماتیک دوباره برقرار شود. کانادا باید یک سیاست خارجی مستقلِ صلح و خلع‌سلاح را در پیش گیرد، و «تا هنوز برای جلوگیری از یک فاجعه جنگ اتمی یا غیراتمی فرصت هست با جنگجویان جنگ سرد جدید در اروپا و آمریکای شمالی مخالفت کند.» برای متن کامل به نشانی زیر مراجعه نمایید:

http://www.solidnet.org/canada-communist-party-of-canada/cp-of-canada-expulsion-of-russian-diplomats-is-part-of-a-dangerous-new-cold-war-en

– حزب کمونیست‌های ایالات متحده آمریکا تلاش‌های میلیتاریستی برای منزوی کردن و آزار دادن روسیه را محکوم می‌کند. حزب کمونیست‌های ایالات متحده آمریکا می‌گوید که روسیه با مسدود کردن تلاش امپریالیسم برای سرنگون کردن دولت میهنی در سوریه و بازپس گرفتن کریمه از رژیم دست‌نشانده ایالات متحده در اوکرائین «نفرت ابدی طبقه حاکم ایالات متحده» را به دست آورده است. حزب کمونیست‌های ایالات متحده آمریکا در همبستگی «با نیروهای ضدامریالیستی که برای حاکمیت ملی و تعیین سرنوشت خویش می‌رزمند» ایستاده است.

– حزب کمونیست ایرلند جنایات تاریخی ناتو-اتحادیۀ اروپایی براساس «اطلاعات جعلی» را یادآور می‌شود.
حزب کمونیست ایرلند درباره پی‌آامدهای جدی جهانی ستیز با روسیه، از جمله استفاده احتمالی از سلاح‌های اتمی هشدار می‌دهد. حزب کمونیست ایرلند دولت ایرلند را به «استفاده از این بحران برای پیشبرد استراتژی هم‌سویی این دولت با ناتو و استراتژی نظامی اتحادیۀ اروپایی» متهم کرده خواهان پایان دادن به «رویکرد بندگی و هم‌دستی نظام ایرلند هم با اتحادیۀ اروپایی و هم با ناتو، بستن فرودگاه شانون به روی ماشین جنگی ایالات متحده، پایان دادن به به اصطلاح هماهنگی و درگیری در استراتژی‌های نظامی اتحادیۀ اروپایی از جمله گروه‌های جنگی و «همکاری ساختاری دايم» و خروج سربازان ایرلندی از  مقر ناتو در لاهه و از درگیری‌های نظامی ناتو در سراسر جهان می‌شود. مطالبه آخر آن‌ها این است که بی‌طرفی نظامی ایرلند در قانون اساسی ثبت شود. برای متن کامل به نشانی زیر مراجعه نمایید:

http://icp.sol.org.tr/europe/cp-ireland-exposes-hypocrisy-nato-and-servility-irish-government-russian-agent-case

– حزب کمونیست آلمان همان‌طور که در کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی درج شده است خواهان یک تحقیق بین‌المللی با شرکت کارشناسان روسیه است. حزب کمونیست آلمان از دولت فدرال می‌خواهد «برای گشودن مجدد یک سیاست دتانت با روسیه راهی پیدا کند، و برای صلح و یک روابط همسایگی خوب با روسیه روند گفت‌وگوی سیاسی را با منطق و عینیت از سر گیرد.» برای متن کامل به نشانی زیر مراجعه نمایید:

http://news.dkp.suhail.uberspace.de/2018/04/dkp-fordert-aufklaerung-im-fall-skripal/

– حزب کمونیست فرانسه می‌گوید که دولت فرانسه با هم‌سو ساختن خود با دیپلماسی دولت‌های اولترا-محافظه‌کاری مانند ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، لهستان، و کشورهای بالتیک وارد یک «مارپیچ ديپلماتیک خطرناک» شده است. حزب کمونیست فرانسه خواهان کنار نهادن فوری «منطق تحریم‌ها» است. حزب کمونیست فرانسه یک هفته پیش از اخراج‌ها در جهت رسیدن به یک کنترل جهانی تنش‌ها،خواهان یک کنفرانس دیپلماتیک بین روسیه و کشورهای عضو اتحادیۀ اروپایی شد. برای متن کامل به نشانی زیر مراجعه نمایید:

https://2017.pcf.fr/mettre_fin_l_engrenage_de_la_crise_diplomatique_avec_la_russie

– قطب زایش کمونیستی در فرانسه هیستری روسیه‌هراسی را محکوم می‌کند، و می‌گوید برای مخالفت با جنگ‌طلبی دولت‌های اورو-آتلانتیک نیازی به ایده‌آل سازی از ولادیمیر پوتین نیست. قطب زایش کمونیستی در فرانسه هزینه عظیم دولتی برای طرح‌های جنگی امپریالیستی را با نابود کردن خدمات عمومی و دست‌آوردهای اجتماعی مقایسه می‌کند. قطب زایش کمونیستی در فرانسه از کارگران می‌خواهد حرکت به سمت یک جنگ سوم جهانی و احتمالاً آخرین جنگ جهانی امپریالیستی را رد کنند، و تأکید می‌کند که مبارزات آن‌ها در دفاع از صلح باید با دفاع از دست‌آوردهای عمومی همراه باشد. برای متن کامل به نشانی زیر مراجعه نمایید:

https://www.initiative-communiste.fr/articles/international/hysterie-russophobe-et-bruits-de-bottes-stop-a-la-propagande-de-guerre/