اخبار ویژه

اوکراین سگ بیمار آمریکا است

شورای امنیت اوکراین به تبعیت از آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه روسیه اعمال کرد. «پیتر پروشنکو» رئیس جمهوری اوکراین علت تحریم‌های ضدروسی را «استفاده از سلاح شیمیایی در قلب اروپا» و «برگزاری انتخابات در منطقه اشغال شده کریمه» نامیده است.

خبرگزاری «تاس» امروز خبر داد که شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین تحریمهایی مشابه فهرست وزارت خزانه داری آمریکا که در تاریخ 6 آوریل منتشر شد، علیه روسیه اعمال کرده است. این شورا در نشست روز چهارشنبه خود که به ریاست «پیتر پروشنکو» رئیس جمهوری اوکراین برگزار شد، تصمیم گرفت تا فهرست تحریم‌ها علیه روسیه را با اقدام مشابه طرف آمریکایی گسترش دهد و اقدامات محدودکننده ضدروسی را برای سالهای آینده تمدید کند.

علاوه بر این، تحریم‌هایی علیه افرادی نیز اعمال می شود که در حملات اطلاعاتی و سایبری علیه دولت اوکراین مشارکت داشته و همچنین اقداماتی علیه شهروندان اوکراینی در روسیه و همچنین علیه مقامات دولتی و نمایندگان پارلمان اعلای اوکراین انجام می دهند.

بر اساس اطلاعات منتشره از سوی شورای امنیت اوکراین، تحریم‌های جدید علیه روسیه به ابتکارعمل کابینه وزرای دولت، سرویسهای امنیتی و بانک مرکزی اوکراین برای سه سال آینده یا بدون زمان مشخص علیه افراد حقیقی و حقوقی که در این اقدامات دست دارند، اعمال خواهد شد.

فهرست افراد و شرکتهایی که این تحریم‌ها علیه آنها اعمال شده، هنوز منتشر نشده است، ولی رئیس جمهوری اوکراین شب گذشته اعلام کردد که این کشور این اقدام خود را با دولت آمریکا هماهنگ کرده است. پروشنکو علت اعمال این تحریم‌ها را نیز بکارگیری از تسلیحات شیمیایی در کشور انگلیس در مرکز اروپا و همچنین برگزاری غیرقانونی انتخابات ریاست جمهوری روسیه در منطقه اشغال شده شبه جزیره کریمه در خاک اوکراین، اعلام کرد.

لازم به یادآوری است که واشنگتن در اوایل ماه آوریل 38 شرکت، تاجر و سیاستمدار روسی را مورد تحریم قرار داد. مقامات روسی نیز در حال آماده کردن تحریم‌های جدیدی علیه آمریکا هستند که قرار است دومای دولتی روسیه آن را در تاریخ 15 ماه مه (25 اردیبهشت) تصویب کند.

دولت اوکراین پیش از این نیز تحریم‌های را علیه 1228 تبعه روس و 468 شخصیت حقوقی روسیه اعمال نموده و محدودیت‌های شدیدی را نیز برای فعالیت رسانه های گروهی روسی در این کشور ایجاد کرده است.

توقف فعالیت‌های اوکراین در چارچوب جامعه کشورهای مشترک المنافع

این در حالی است که روزنامه «وزگلیاد» روسیه نیز امروز نوشت: شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین در نشست روز گذشته خود همچنین تصمیم گرفت تا مشارکت این کشور در کلیه فعالیتهای ارگانهای جامعه کشورهای مشترک المنافع را متوقف کند و وزارت امور خارجه اوکراین را موظف کرده تا اقدامات لازم در این زمینه را هر چه سریعتر انجام دهد.

پیتر پروشنکو،رئیس جمهوری اوکراین در تاریخ 19 آوریل (30 فروردین) به کابینه وزرای دولت دستور داده بود تا تمامی توافقات صورت گرفته با کشورهای عضو جامعه مشترک المنافع را لغو کند. پروشنکو پیش از آن نیز اعلام کرده بود که قصد دارد تمامی همکاریهای نظامی و راهبردی در چارچوب پیمان دوستی بین اوکراین و روسیه را لغو کرده و تشریفات لازم برای خروج رسمی این کشور از جامعه مشترک المنافع را انجام دهد.

لازم به توضیح است که اوکراین در ماه دسامبر سال 1991 توافقنامه مربوط به ایجاد جامعه مشترک المنافع را امضاء کرد، ولی این سند بصورت رسمی به تصویب نرسید، به همین دلیل این کشور رسما عضو این جامعه نیست، ولی مقامات کی یف در تمامی فعالیتهای آن در کلیه سطوح شرکت می کرد. در سال 2014 و بعد از تغییر حکومت در کی‌یف، رهبران جدید اوکراین اعلام کردند که روند خروج از جامعه کشورهای مشترک المنافع را آغاز خواهند کرد.

آمریکا چشمان خود را به نقض حقوق بشر در اوکراین بسته است

خبرگزاری «نووستی» امروز اعلام کرد که روسیه نسبت به عدم تمایل واشنگتن به داشتن نگاهی واقع بینانه به وضعیت حقوق بشر در اوکراین و سکوت طرف آمریکایی در رابطه با توقف تحقیقات مربوط به حادثه دلخراش سال 2014 در شهر اودسا، ابراز انزجار نمود.

در بیانیه ای که از سوی سفارت روسیه در آمریکا در این رابطه منتشر شد، آمده است: «دوم ماه مه، دقیقا چهارمین سالگرد آتش زدن ساختمان اتحادیه کارگران توسط طرفداران افراطی و تندروی»انقلاب میدان» در شهر اودسا (در جنوب اوکراین) بود که در نتیجه آن دهها نفر کشته و صدها نفر دیگر بدون هیچ دلیل و منطقی زخمی شدند. این واقعیت که تا به امروز متهمین این حادثه دلخراش نه دستگیر و نه تنبیه شده‌اند، باعث تاسف شدید است. ناکارآمدی دولت اوکراین در انجام تحقیقات در رابطه با این حادثه، تنها به تشدید تمایلات تند و افراطی در این کشور دامن زده است.»

سفارت روسیه در واشنگتن یادآور شده است: «این حقیقت که دولت ایالات متحده با سکوت خود با توقف تحقیقات در باره حادثه شهر اودسا، موافقت کرده، باعث انزجار شده و گویای آن است که محکومیت این فاجعه و جنایات مشابه آن که بعد از آن رخ داده، جایگاهی در گزارش اخیر وزارت امور خارجه آمریکا در خصوص وضعیت حقوق بشر در جهان نداشته است. چنین برخوردی تنها نشان دهنده عدم تمایل مقامات واشنگتن به داشتن نگاهی واقع بینانه به وضعیت حقوق بشر در اوکراین که مسلما این مسئله روی اقدامات مقامات کی یف نیز تاثیر داشته و توجیهی برای درست بودن عملکرد آنها شده است.»

در این بیانیه تاکید شده، این در حالی است که آمریکا خود را الگو و معیار رعایت حقوق بشر می داند، ولی در عمل با فریبکاری و دیدگاه صرفا سیاسی به این موضوع، چشمان خود را به روی جنایات مکرر ملی گرایان تندرو در اوکراین بسته است.