اخبار ویژه, سرتیتر

کرۀ دمکراتيک آزمايشات اتمی خود را متوقف می‌کند

کرۀ دمکراتيک آزمايشات اتمی خود را متوقف می‌کند

منبع: ردگلوب
تارنگاشت عدالت

جمهوری دمکراتیک خلق کره فعلاً آزمايشات اتمی خود را متوقف می‌سازد. قطع‌نامه کمیته مرکزی حزب کار کره از طریق سامانۀ اینترنتی دولتی «نائه‌نارا» روز شنبه منتشر گردید. ما متن قطع‌نامه را که بخشی از مقاله مطول سایت رسانه‌ای نامبرده است، در زیر منتشر می‌کنيم:

«در قطع‌نامه در مورد «بیانیه پیروزی عظیم مقررات برای رشد و توسعه موازی ساختمان اقتصادی و نیروی نظامی اتمی» نکات زیر قید گردیده است:

۱- رسماً اعلام می‌شود که در مبارزه برای تحقق بخشیدن به مقررات برای رشد و تکامل موازی آزمايشات اتمی زیرزمینی و کم‌خطر، تکامل سلاح‌های کوچک، متوسط و بزرگ هسته‌ای و وسايل نقلیه آن‌ها به ترتیب انجام شد و دستیابی و تجهیز سلاح اتمی به طور قابل اطمینانی تحقق پذیرفت.

۲- آزمايشات اتمی و آزمايش‌ موشک‌های قاره‌پیما از تاریخ ۲۱ آوریل ۲۰۱۸ متوقف گردید.

۳- متوقف کردن آزمايش‌ها روند مهمی برای خلع سلاح اتمی در جهان است و جمهوری ما در کوشش‌های بین‌المللی و مساعی برای متوقف ساختن مطلق آزمايشات اتمی شرکت خواهد نمود.

۴- ما از سلاح هسته‌ای استفاده نخواهيم کرد، مشروط بر این‌که تهدید اتمی و تحریک علیه کشور ما صورت نگیرد و ما به هیچ‌وجه فن‌آوری مربوط به این سلاح را اشاعه نخواهیم داد.

۵- کلیه نیروها با استفاده از منابع فردی و مادی کشور به کار گرفته خواهد شد تا یک اقتصاد قدرتمند سوسیالیستی برپا گردد و استاندارد زندگی خلق به نحو قابل توجهی ارتقا یابد.

۶- روابط نزدیک و مذاکرات با کشورهای همسایه و همین‌طور جامعه بین‌المللی فعال خواهد شد تا زمینه بین‌المللی مناسبی برای بنای اقتصاد سوسیالیستی آماده گردد و صلح و امنیت را در شبه‌جزیره کره و در جهان تامین نماید.»