اخبار ویژه, سرتیتر

مصاحبه شبکه بریتانیائی با فیصل المقداد، ترامپ درباره نتايج حمله به سوريه دروغ مي گويد

فیصل مقداد معاون وزیر خارجه سوریه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی آی تی وی انگلیس گفت: ترامپ درباره نتایج حمله به سوریه دروغ می‌گوید.

به گزارش شبکه تلویزیونی آی تی وی انگلیس، فیصل مقداد گفت: ما از این موضوع آگاه نیستیم که زنان و کودکان کشته شده اند. به نظر ما این یک نمایش است که به وسیله قدرت‌های غربی طراحی شده است تا این حملات را ضد سوریه انجام دهند.
وی در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید: از نظر شما این افراد بر اثر چه کشته شده اند، گفت: معتقدیم که پزشک‌های ما در آن لحظه در بیمارستان‌ها بوده اند. آن‌ها می‌گویند که آن‌ها هیچ کشته‌ای را ندیده اند. من از هیچ کشته‌ای خبر ندارم. پزشکان ما هیچ کشته‌ای را ندیده اند. معتقدم که پزشکان ما به دنبال تبلیغ خود در سطح بین المللی نیستند.
وی در ادامه در پاسخ به سوال مجری شبکه که پرسید: نظر شما درباره اظهارات برخی از افراد که در شمال سوریه حضور دارند و از این حمله نجات پیدا کرده اند، چیست، آن‌ها پسران و دختران خود را از دست داده اند، آیا آن‌ها دروغ می‌گویند، گفت:به نظرم آن‌ها راست نمی‌گویند. به نظرم آن‌ها به زور مجبور به شهادت دادن شده اند. به نظرم بهتر است که به افرادی که هنوز در دوما حضور دارند مراجعه کنید و از آن‌ها بپرسید زیرا بسیاری از پزشکان که از آن‌ها مصاحبه به عمل آمده است و دقیقا در محل حادثه در آن شب حضور داشته اند، در برابر تلویزیون حاضر شده اند و گفته اند که شاهد هیچگونه کاربرد تسلیحات شیمیایی نبوده اند. آنچه که در آنجا وجود داشته است تنها وقوع طوفان شن در غروب آن روز بوده است و برخی از کودکان و بزرگسالان به خاطر اینکه اکسیژن کافی در دسترس نداشته اند به بیمارستان آمده اند. آن‌ها را به فوریت درمان کرده اند و ناگهان برخی از اعضای گروه کلاه سفید‌ها به آنجا آمده اند و گفته اند که گاز در اینجا و آنجا پرتاب شده است و آنگاه این موضوع سبب ایجاد نگرانی در بین افراد حاضر در آنجا شده است و همانطور که شما در برخی از تصاویر دیده اید برخی از افراد با آب آشامیدنی شستشو داده می‌شوند.
مقداد در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:نظر شما درباره تصاویر ویدئویی مربوط به اجساد چیست، گفت:به نظرم اجساد ممکن است که از جایی دیگر به آنجا منتقل شده باشند. نظرم من این است زیرا این یک دروغ بزرگ بود.
معاون وزیر خارجه سوریه در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:نقش ویژه انگلیس در این اقدام که شما از آن به عنوان دسیسه یاد کردید، چه بوده است، گفت:انگلیس از بسیاری از گروه‌های تروریستی در سوریه و از جمله کلاه سفید‌ها حمایت می‌کند. بنابراین معتقدیم که آن‌ها از این دسیسه حمایت کرده اند. آن‌ها از گروه‌های تروریستی ضد دولت سوریه و در نهایت ضد مردم سوریه حمایت کرده اند.
معاون وزیر خارجه سوریه در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:به طور شفاف بگویید آیا شما می‌گویید که انگلیس با حمله شیمیایی ساختگی ارتباط داشته است، گفت:قطعا، قطعا ارتباط داشته است.
مقداد در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:دو روایت درباره این حمله بیان شده است. یک روایت این است که این حمله روی نداده است زیرا یک موضوع ساختگی با حمایت جبهه انگلیس و فرانسه بوده است و روایت دیگر این است که شبه نظامیان این حمله شیمیایی را انجام داده اند، به نظر شما آیا این حمله روی داده است و یا اینکه روی نداده است، گفت:برای اینکه به طور قطعی صحبت کنیم باید این موضوع را به روشن شدن نتایج تحقیقات بازرسان موکول کنیم. اما آنچه که ما صد در صد درباره آن اطمینان داریم این است که سوریه از تسلیحات شیمیایی ضد مردمش استفاده نکرده است زیرا حقیقتا ما تسلیحات شیمیایی نداریم. این موضوع به پایان رسیده است.
وی در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:شما گفتید که تسلیحات شیمیایی در اختیار ندارید. در یک پرونده حقوقی که در سال گذشته در دادگاه جنایی بین المللی در شهر آنتورب تشکیل شده است ادعا شده است که سه شرکت بلژیکی نود و شش تن ایزوپروپانول را در بین سال‌های دو هزار و چهارده تا دو هزار و شانزده به سوریه صادر کرده اند که می‌توان از آن در ساخت گاز سارین استفاده کرد، گفت:من از این موضوع آگاه نیستم. ما هیچکدام از این مواد را وارد نکرده ایم. اجازه بدهید تا بدانیم که چه فردی این مواد را وارد کرده است. احتمال دارد که گروه‌های تروریستی این کار را کرده اند. اما دولت سوریه هرگز این مواد را وارد نکرده است. همه چیز تمام شده است.
مقداد در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:شواهد مستندی در وزارت خارجه فرانسه وجود دارد که نشان می‌دهند که از سال دو هزار و چهارده سوریه تلاش کرده است که به ده‌ها تن از ماده ایزوپروپانول دست پیدا کند. سازمان ملل هم اعلام کرده است که از سال دو هزار و چهارده یک ممیز دو دهم میلیون کیلو از ماده ایزوپروپانول از برخی کشورها، چون لبنان به سوریه صادر شده است، شواهدی در این رابطه وجود دارد، نظر شما چیست، گفت:نه، این‌ها شواهد نیستند، این‌ها تنها ادعا هستند. اگر آن‌ها شواهدی در دست دارند باید آن‌ها را به دولت سوریه نشان دهند. آنگاه ما به آن‌ها پاسخ خواهیم داد.
معاون وزیر خارجه سوریه در ادامه در پاسخ به سوال مجری شبکه که پرسید:سازمان منع تسلیحات شیمیایی در حدود دو هفته است که همچنان منتظر دسترسی به منطقه دوما است، چرا این زمان طولانی شده است، گفت:نه، دو هفته نیست. ما به عنوان دولت سوریه از سازمان منع تسلیحات شیمیایی دعوت کرده ایم. تاخیری در اعزام تیم وجود داشته است. سپس حادثه‌ای در آنجا روی داد. سپس آن‌ها برگشتند. برنامه ریزی‌ها برای بازدید بعدی به فوریت انجام شد.
وی در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:شما به حادثه اشاره کردید. به طرف آن‌ها تیراندازی شد، این منطقه‌ای است که شما مدعی شده اید که آن را بازپس گرفته اید، مگر اینگونه نیست، گفت:معتقدیم که هنوز برخی از اعضای جیش الاسلام در آنجا حضور دارند.
مقداد در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:سوالی که در رابطه با این تاخیر وجود دارد این است که برخی از افراد می‌گویند که شما در حال مخفی کاری هستید. روس‌ها در حال از بین بردن شواهد هستند. شما منتظر آن هستید که شواهد را از بین ببرید، گفت:نه، این تصمیم تیم بوده است. این تصمیم ما نبوده است.
وی در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:شما تلاش نکرده اید که در مسیر تحقیقات سنگ اندازی کنید، گفت:اصلا، هرگونه سنگ اندازی باید گزارش شود.
مقداد در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:آیا شما این تضمین را می‌دهید که بازرسان دسترسی نامحدود به منطقه داشته باشند، گفت:قطعا صد درصد این کار را می‌کنیم.
وی در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:افراد زیادی می‌گویند که شما تمامی شواهد را از بین برده اید، گفت:نه، نه، نمی‌توان باقی مانده و اثرات شیمیایی را پاکسازی کرد.
معاون وزیر خارجه سوریه در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:اجازه بدهید به موضوع حملات موشکی فرانسه، انگلیس و آمریکا ضد کشور شما بپردازیم. آن‌ها مدعی شده اند که ذخایر تسلیحات شیمیایی شما را هدف قرار داده اند. نظر شما چیست، گفت:آن‌ها تنها یک آزمایشگاه را هدف قرار داده اند که مواد غذایی و دیگر مواد شیمیایی را برای اهداف صلح آمیز بررسی می‌کرده است. شما می‌دانید که کلر در هر آزمایشگاهی استفاده می‌شود. این محلی بوده است که هدف قرار گرفته است، اما برای ساخت تسلیحات شیمیایی و نظامی نبوده است.
مقداد در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:نشریه نیویورک تایمز به نقل از یک مقام اطلاعاتی آمریکا گزارش داده است که تجهیزات نظارتی نشان داده اند که یک کامیون پنج تنی، این تاسیسات را که در نزدیکی حمص قرار دارد، یک روز پیش از حمله انگلیس به آن ترک کرده است، نظر شما چیست، گفت:این نهاد‌های اطلاعاتی دروغ‌های بزرگی می‌سازند. نباید به آن‌ها اطمینان کرد. شما باید به ما اطمینان کنید و نباید به آن‌ها اطمینان کنید. قطعا هیچ ماده‌ای وجود نداشته است. اگر آن‌ها شواهدی در اختیار دارند باید آن‌ها را برای بازرسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی ارسال کنند تا آن‌ها به آن محل بروند و آن‌ها بگویند که تسلیحات شیمیایی در آنجا وجود داشته است. دولت سوریه آماده همکاری با آن‌ها است.
معاون وزیر خارجه سوریه در ادامه در پاسخ به سوال مجری شبکه که پرسید:رئیس جمهور ترامپ اعلام کرده است که حملات ضد سوریه به طور کامل اجرا شده است و نمی‌توانست تا این حد نتایج خوبی به همراه داشته باشد. سوریه در برابر اعلام کرده است که بیشتر موشک‌ها را ساقط کرده است. به نظر می‌آید که یا رئیس جمهور ترامپ و یا شما دروغ می‌گویید، گفت:مطمئنا رئیس جمهور ترامپ دروغ می‌گوید. ما دروغ نمی‌گوییم.