اخبار ویژه, سرتیتر

تبريک رهبران جهان به «دیاز-کانل»

منبع: ردگلوب

تارنگاشت عدالت

رهبران جهان به «دیاز-کانل» به مناسبت انتخاب او به ریاست جمهوری کوبا تبریک گفتند

رهبران جهان، شخصیت‌های سیاسی و سازمان‌های کشورهای مختلف به رفیق «میگل دیاز-کانل» به مناسبت انتخاب او به ریاست جمهوری و ریاست شورای وزیران کوبا تبریک گفتند.

یکی از نخستين شخصیت‌ها ريیس‌جمهور جمهوری بولیواری ونزوئلا بود که جزیره را به خاطر «رشد و تکامل بی عیب و نقص، دمکراتیک و مشارکت‌دهنده در تعیین مقامات قانون‌گذاری و اجرايی» مورد تقدیر قرار داد.

بنابر بیانیه‌ای که وزارت امور خارجه ونزوئلا منتشر نمود، ريیس دولت این کشور اعلام کرد که «ريیس‌جمهور «دياز –کانل» و کوبا می‌توانند در ماه‌ها و سال‌های آینده روی حمایت نامحدود ريیس‌جمهور مادورو و انقلاب بولیواری در مقابل چالش‌ها و مبارزات برای استقرار عدالت اجتماعی و تکامل انسانی در این جهان آشوب‌زده حساب کنند.» مادورو گفت: «انقلاب بولیواری و انقلاب کوبا کماکان در اثر میراث آزادی‌خواهانه مارتی و بولیوار و پیمان ناگسستنی بین هوگو چاوز و فیدل کاسترو برادرانه پابرجای خواهند ماند.» او همین‌طور احترام عمیق خود را نسبت به ژنرال رائول کاسترو به خاطر رهبری تمام‌عیار خلق کوبا در سال‌های اخیر که به تثبیت استقلال، پیشرفت و پروژه سوسیالیستی انجامید، اعلام کرد. او از طریق توئیتر همین‌طور اعلام کرده که به زودی «برادر دياز کانل» را ملاقات خواهد کرد.

ريیس‌جمهور بولیوی، اوو مورالس نیز این روز تاریخی را که تسلسل انقلاب را مورد تأيید قرار داد به «برادر میگل ماریو دياز کانل که از طرف شورای ملی قدرت خلق به طور دمکراتیک به ریاست جمهوری و شورای وزیران انتخاب شد»، تبریک گفت. او گفت دياز کانل «تضمینی برای تعمیق میراث انقلابی فرمانده فیدل کاسترو روس، برادرش رائول و خلق کوبا است.» رهبر بومی بولیوی از طریق توئیتر زحمات رائول را مورد قدردانی قرار داد و سهم شجاعانه و عظیم او را در انقلاب ضدامپریالیستی که در سال ۱۹۵۳ با فیدل کاسترو آغاز کرد، برجسته نمود.

ريیس‌جمهور چین «شی جین پینگ» دوستی بین کشور خود و خلق کوبا را مورد تأکید قرار داد و آرزوی خود را برای تعمیق روابط با رهبری جدید جزیره اعلام کرد. رهبر دومین قدرت جهانی پیام شادباشی نیز به دبیراول حزب کمونیست، رائول کاسترو ارسال کرد و خود را مؤظف دانست روابط بسیار نزدیک با او را برقرار نگاه دارد تا روابط بین دو ملت به سطح بالاتری ارتقا یابد. «شی» گفت او قصد دارد با دياز کانل برای تعمیق روابط کوشش نماید، همکاری بین دو کشور را توسعه بخشیده و اهداف جدیدی را برای آینده در نظر گیرد که به تعمیق دوستی دو کشور کمک رساند. او در ضمن تأکید کرد که روابط برادرانه‌ موجود بین پکن و هاوانا موانع بزرگی را از سر راه برخواهد داشت و نیروی محرکه‌ای برای روابط متقابل مستحکم خواهد بود.

بنابر گزارش دفتر رسانه‌ای کرملین ريیس‌جمهور روسیه پوتین نیز تبریکات صمیمانه خویش را به میگل دياز کانل اعلام کرد و آمادگی مسکو را برای ادامه حمایت خود از رشد و تکامل اقتصادی و اجتماعی جزیره برجسته نمود. بنا بر گزارش «راشیا تودی» پوتین اطمینان خاطر داد که کوبا زیر رهبری دياز کانل کماکان در جهت اهداف فرموله شده انقلاب به پیش خواهد رفت و به دست‌آوردهای جدیدی در حوزۀ اقتصادی و اجتماعی نايل خواهد آمد. رهبر روسیه تأکید کرد که کشور او برای روابط با کوبا که بر پایه «همبستگی برادرانه قوی و احترام متقابل» بنا شده ارزش زیادی قايل است و آماده است تا همکاری‌های استراتژیک و سازنده با هاوانا را در همه سطوح تقویت کند.

هم‌چنين رؤسای جمهور مکزیک و پاناما، شادباش‌های خود را به مناسبت انتخاب دياز کانل تقدیم او کردند.

دولت اکوادور نیز انتخاب دياز کانل را به عنوان ريیس‌جمهور جدید کوبا شادباش گفت و علاقه این کشور را برای حفظ روابط عالی بین دوکشور اعلام داشت.

همین‌طور ريیس‌جمهور سابق اکوادور «رافائل کوره‌آ» نوشت دست فردی را که تاکنون «دوست بزرگ اکوادور و انقلاب مردمی آن بوده و اکنون ريیس‌جمهور نوین کوبای قهرمان است»، می‌فشارم.