تیتر, سرمقاله, سرتیتر

شرکت خانوادگی: شوهر خانم «می» از بمباران سوریه توسط ارتش بریتانیا مستقیماً سود می‌برد.

may_mann_2018

شرکت خانوادگی:

شوهر خانم «می» از بمباران سوریه توسط ارتش بریتانیا مستقیماً سود می‌برد.

فیلیپ می، شوهر نخست‌وزیر انگلیس «ترزا می» کارمند بزرگ‌ترین سهامدار شرکت تولیدکننده سلاحBAE System است. ارزش سهام این شرکت در بازار بورس اخیراً به کمک بمباران‌های هوايی سوریه با همکاری داونینگ استریت به وضوح بالا رفته است.

کارفرمای «فیلیپ می» شرکت Capital Group همین‌طور دومین سهام‌دار بزرگ شرکت لاکهید مارتین می‌باشد که یک شرکت تسلیحاتی آمریکايی است و سلاح، هواپیما و کمک‌های تدارکاتی عرضه می‌دارد. ارزش سهام این شرکت نیز از آغاز حملات موشکی در هفته گذشته به شدت بالا رفته است.

این واقعیت دور از چشم برخی از کاربران توئیتر نماند. آن‌ها براین عقیده اند که شرکت BAE System از حملات هوايی به سوریه که با حمایت ترزا می صورت گرفت، سود فراوانی کسب کرده است. بنابر گزارش‌های موجود، سهم دولت سلطنتی متحده در حملات نظامی، پرتاب ۸ موشک از نوع Strom Shadow به انبار سلاح‌های مفروض شیمیايی بود که قیمت هریک از آن‌ها بالغ بر ۷۹۰ هزار پوند، معادل ۱٫۱۳ میلیون دلار است. و از این طریق شرکت لندن در حمله هوايی به سوریه بر روی‌هم ۶٫۳۲ میلیون پوند، معادل ۹ میلیون دلار برای مالیات دهندگان انگلیسی هزینه کرد. این موشک‌ها توسط شرکت BAE System تولید شده بود.

شوهر خانم ترزا می از سال ۲۰۰۵ به عنوان حسابدار برای شرکت تحقیقات و سرمایه‌گذاری Capitol Group به کار اشتغال دارد. ولی رابطه میان سیاستمداران محافظه‌کار و شرکت BAE System بسیار عمیق‌تر است. وزیر دارايی سابق و سردبیر کنونی روزنامه «ایوینینگ استاندارد»، «جورج اسبورن» هنوز کارمند «بلاک راک»، پنجمین سهامدار بزرگ شرکت BAE System است.

ارقامی که تا روز ۳۱ مارس ۲۰۱۸ انتشار یافت نشان می‌دهد که Capital Group بیش از ۳۶۰ هزار سهم  شرکت را خریداری کرده که ۱۱٪ بیش‌تر از ربع قبل می‌باشد، که می‌تواند به رشد شدید نرخ سهام در بازار بورس که در حال حاضر تقریباً ۶۰۰ پوند است، کمک کند.

نام Capital Group در سال ۲۰۱۷ در رابطه با افتضاح به اصطلاح اوراق بهشت Paradise Papers مطرح شده بود.

هجونامه Private Eye در آن زمان تلقین می‌کرد که این شرکت احتمالاً از دفتر برون مرزی حقوقی «آپل‌بی» برای سرمایه‌گذاری در بهشت مالیاتی استفاده کرده است.

در پاسخ به این سؤال که نقش شوهر خانم نخست‌وزیر در رابطه با شرکت وی در این ارتباطات چیست، سخنگوی شرکت گفت:
«آقای می در رشد و توسعه راه‌حل‌های پیشگیرانه شرکت Capital Group سهیم است. او سرمایه‌گذار نیست، بلکه همراه دیگر سهامداران در مورد محصولات و راه‌حل‌های پیشگیرانه برای مشتریان شرکت نقش مشاور را ایفا می‌کند.»

افشاگری‌ در مورد موقعیت «فیلیپ می» با گزارشی در رابطه با قراردادی که به تازگی بین BAE System و دولت عربستان سعودی بسته شد، آغاز گردید که طی آن گزینه فروش ۴۸ شکاری «تایکون» به پادشاهی عربستان در نظر گرفته شده است. این قرارداد از طرف نمایندگان مسؤول دولت سلطنتی متحده و عربستان سعودی استقبال شد و به عنوان گامی مثبت در جهت اشتغال‌زايی مورد تأيید قرار گرفت. کارشناسان تسلیحاتی این قرارداد را با اشاره به جنگ فرسایشی در یمن مورد انتقاد قرار دادند.

وجود شرکت‌هايی که از جنگ سود می‌برند، پدیده نوینی نیست ولی در این رابطه تعداد زیادی از ناظرین از خود می‌پرسند که چه ارتباطی بین «فیلیپ می» «هم‌پیمان سیاسی بسیار نزدیک» و خصوصی خانم نخست‌وزیر با این مسايل وجود دارد.