اخبار ویژه, سرتیتر

زنده باد کوبا

کوبا شناسان معتقدند که این انتخاب با تحولاتی منفی در کوبا همراه نخواهد شد. رئیس‌جمهوری جدید کوبا به سوسیالیسم اعلام وفاداری کرده و گفته که هم‌پیمان با همه‌ انقلابیون کوبا از سرمشق فرماندهان فیدل و رائول کاسترو پیروی خواهد کرد.

میگل دیاز کانل کیست؟

رئیس‌جمهوری تازه‌ کوبا ۵۷ سال سن دارد و پس از انقلاب کوبا (۱۹۵۹) به دنیا آمده است. او از کادرهای معتقد حزب کمونیست کوبا بوده است و این اواخر همکار نزدیک فرمانده رائول کاسترو، رئیس‌جمهوری پیشین کوبا و برادر فیدل به شمار می‌رفت.

میگل دیاز کانل پس از خدمت نظام در رشته‌ مهندسی الکترونیک تحصیل کرد و همزمان در سازمان جوانان حزب کمونیست کوبا فعالیت داشت. او بعدها به مقام ارشد حزبی در یکی از ایالت‌های کوبا رسید و سپس وزیر آموزش عالی و سرانجام معاون رئیس‌جمهوری شد.

میگل دیاز کانل در نخستین سخنرانی خود به عنوان رئیس‌جمهوری در برابر نمایندگان پارلمان کوبا گفت: «کوبا درباره اصول خود مذاکره نمی‌کند و تسلیم فشار و تهدید از بیرون نخواهد شد. انقلاب کوبا به روند کمال‌بخشی سوسیالیسم ادامه خواهد داد. ما به نیرو، شعور و فرزانگی خلق متکی خواهیم بود. سرزمین پدری یا مرگ؛ سوسیالیسم یا مرگ؛ ما پیروز خواهیم شد!»

رئیس‌جمهوری تازه کوبا در برابر چالش‌های بزرگی قرار دارد. مناسبات کوبا با ایالات متحده آمریکا از زمان آغاز ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ رو به تیرگی نهاده است.

اما میگل دیاز کانل در رهبری کشور نیز با چالش‌های جدی روبروست و نخست باید نشان دهد جانشین شایسته ای برای بزرگان قبلی خود خواهد بود، او مانند فیدل و رائول کاسترو که در رهبری ارتشی از انقلابیون پیروزی انقلاب را در کوبا میسر کردند، از مشروعیتی تاریخی و انقلابی برخوردار نیست و به نسل تاریخی انقلابیان کوبا تعلق ندارد.

بر این پایه می‌توان گفت که دیاز کانل صرفا بر پایه وفاداری به انقلاب کوبا و بازده و کارآمدی خود سنجیده و به محک زده خواهد شد. کوبایی‌ها پیش از هر چیز آرزو می‌کنند که دست آوردهای انقلابشان حفظ شده و اوضاع اقتصادی در این کشور بهبود یابد و میانگین درآمدها افزایش یابد.

کوبا انقلابی است، کوبا پرچم شرافت بشریت است، زنده باد کوبا، زنده باد راه فیدل!