اخبار ویژه, سرتیتر

وحشي؛ آمريکا، فرانسه و انگليسند که حامي تروريسم هستند

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل ضمن تأکید بر حفظ حاکمیت ملی سوریه و هشدار به آمریکا و هم پیمانانش درباره هرگونه تجاوز به سوریه گفت: سوریه به هیچ کسی چه بزرگ چه کوچک چه عضو دائم و چه غیر دائم اجازه نمی‌دهد تجربه عراق و لیبی را درباره سوریه تکرار کنند.
بشار الجعفری با یادآوری اندکی از جنایات آمریکا و انگلیس و فرانسه علیه ملت‌های جهان از جمله در ژاپن، ویتنام و غرب آسیا تصریح کرد آمریکا و هم پیمانانش در طول تاریخ برای رسیدن به اهداف خود از گمراه سازی و فریبکاری، دروغ، سلطه گری و قانون زور استفاده کرده اند.
نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در نشست شورای امنیت خطاب به نمایندگان آمریکا و فرانسه و انگلیس که دولت سوریه را با ادعای جدید حمله شیمیایی در دوما » وحشی» توصیف کردند گفت::»، اما من می‌گویم وحشی آمریکا، انگلیس و فرانسه هستند که در طول هفت سال گذشته در سوریه و قبل از آن در عراق، افغانستان و لیبی از تروریسم حمایت کرده اند.
بشار الجعفری با استناد به جمله مشهوری از ماهاتما گاندی رهبر هندی مبارزه با استعمارگران انگلیس گفت:»ظاهرا اقدامات انگلیس برای فرو بردن منطقه در جنگ پایانی ندارد و این تنها هنری است که این کشور می‌تواند به خوبی انجام دهد.
ماهاتما گاندی که انگلیسی‌ها او را به خوبی می‌شناسند حق داشت آنگاه که گفت: » اگر نزاعی بین دو ماهی در اعماق دریا رخ داد، بدانید که کارِ انگلیس بوده است».
به گزارش شبکه تلویزیونی الاخباریه سوریه، بشار الجعفری در نشست اضطراری شورای امنیت برای رأی گیری درباره پیش نویس قطعنامه‌های پیشنهادی آمریکا و روسیه درباره ادعای استفاده ارتش سوریه از تسلیحات شیمایی در دوما گفت: گمان می‌کنم همکاران ما به علت اینکه از رویارویی دلیل و مدرک در برابر دلیل و مدرک واهمه و از شنیدن نظری که با اراجیف آنان مخالف باشد ترس داشتند، سالن را برای مشورت‌های پشت پرده ترک کردند. آن‌هایی که چند لحظه پیش ار سالن خارج شدند در سخنان خود گفتند امروز روز غم انگیزی برای نظام منع گسترش تسلیحات شیمیایی است و من می‌خواهم برخی حوادث را به یادشان بیاورم تا بگویم نقض نظام منع گسترش تسلیحات کشتار جمعی در تخصص کشور‌های غربی است. آمریکا از تسلیحات هسته‌ای در ژاپن، از تسلیحات بیولوژیک و شیمیایی در ویتنام و اورانیوم در عراق استفاده کرد. فرانسه نیز در سال ۱۹۶۰ میلادی از نمونه‌های انسانی الجزایری برای نخستین آزمایش هسته‌ای خود در صحرای استفاده کرد. آن‌ها الجزایری‌ها را زنده زنده به ستون‌هایی در صحرای الجزائر بستند و نخستین بمب هسته‌ای فرانسه را بر سر آنان ریختند. انگلیس نیز همه آزمایش‌های هسته‌ای خود را در جزیره‌های کوچک تحت استعمار خود در اقیانوس‌ها انجام می‌دهد، آنگاه نماینده انگلیس در شورای امنیت به ما می‌گوید امروز روز غم انگیزی برای «ملت دوما» است! زبان انگلیسی زبان مادری من نیست، اما می‌دانم باید از لفظ ساکنان دوما استفاده کنم نه ملت دوما! می‌خواهم به دور از سخنان مارکس، انگلس، لنین و سایرین، نکته‌ای از یک ادیب انگلیسی نقل کنم، شکسپیر گفته است » دروغ گفتن تو را بدنام می‌کند، یا راستگو باش یا سکوت کن».
بشار الجعفری افزود: همکار انگلیسی ما گفت: روسیه مجاز نیست به دوما برود و تحقیق کند که آیا مواد شیمیایی در دوما استفاده شده است یا خیر. نماینده انگلیس چنین تشخیص داده است که در حوزه اختیارات دوستان روسی ما نیست که در تحولات میدانی سوریه حضور دارند به دوما بروند و منطقه را از نزدیک مشاهده کنند. این سخنان شگفت انگیز است! چرا انگلیس این سخنان را برای خود قائل نبود آنگاه که نیرو‌های اطلاعاتی این کشور را به خان شیخون فرستاد؟ انگلیسی‌ها و فرانسوی‌های در آن زمان ادعا کردند و خود را مجاز دانستند بدون هماهنگی با ساز و کار تحقیقاتی مشترک و کمیته حقیقت یاب به خان شیخون بروند و به جمع آوری شواهد بپردازند. ما شاهد تناقض عجیبی هستیم، برای خودشان اقداماتی را جایز می‌دانند که برای دیگران جایز نمی‌دانند! انگلیس دو هفته پیش قراردادی را با ولیعهد سعودی به ارزش ۱۰۰ میلیارد دلار برای فروش تسلیحات به عربستان امضا کرد، یعنی بسیار بیشتر از آنچه به معامله یمامه شهرت یافته است. ۱۰۰ میلیادر دلار برای تدوام کشتار یمنی‌ها و جنگ افروزی‌های جدید در منطقه علیه ایران و سوریه، ظاهرا اقدامات انگلیس برای فرو بردن منطقه در جنگ پایانی ندارد و این تنها هنری است که این کشور می‌تواند به خوبی انجام دهد.
ماهاتما گاندی که انگلیسی‌ها او را به خوبی می‌شناسند حق داشت آنگاه که گفت: » اگر نزاعی بین دو ماهی در اعماق دریا رخ داد، بدانید که کارِ انگلیس بوده است».
بشار الجعفری افزود: همکار آمریکایی ما گفت: اکنون یک وحشی در مقابل تمام جهانیان ایستاده است و به مدت هفت سال از تروریست‌ها در سوریه حمایت مالی و تسلیحاتی کرده است! اما من می‌گویم وحشی آمریکا، انگلیس و فرانسه هستند که در طول هفت سال گذشته در سوریه و پیشتر در عراق، افغانستان و لیبی از تروریسم حمایت کرده اند. این کشور‌ها سازمان‌های تروریستی از جمله القاعده، طالبان، داعش، جبهه النصره، جیش الاسلام، فیلق الرحمن و کلاه آبی‌ها را که آخرین اختراع دستگاه اطلاعاتی انگلیس بود ایجاد کردند. وحشی‌ای که نماینده آمریکا از آن سخن گفت: کسی است که دروغ می‌گوید تا ویران کند و هجوم آورد و اشغال کند و نیروهایش را به هزاران مایل دورتر در جهان می‌فرستد تا ثبات و امنیت و صلح بین المللی را نقض کند. وحشی آمریکاست که تا کنون از بین بردن زرادخانه شیمیایی خود را نپذیرفته است، اما برای درس دادن به دیگران برای خلع تسلیحات شیمیایی ابایی ندارد.
همکار فرانسوی ما گفت: از دیدن تصاویر دوما وحشت کرده است! این در حالی است که او از دیدن تصاویر صد‌ها غیرنظامی که جنگنده‌های فرانسوی در روستای توخار در حومه شهر منبج (در استان حلب سوریه) در سال ۲۰۱۶ به خاک و خون کشیدند خوف نمی‌کند! جنگنده‌های فرانسوی ۲۰۰ غیر نظامی از جمله چندین خانواده را به صورت کامل به خاک و خون کشیدند، نماینده فرانسه این تصاویر را ندیده و از دیدن آن خوف نکرده است. بر زبان راندن سخنان با معیار‌های دوگانه برای این کشور‌ها خیلی آسان شده است!
نماینده سوریه در سازمان ملل افزود: آقای رئیس! در پاسخ به دروغ پراکنی‌های برخی از کشور‌های غربی علیه کشورم که به دنبال استفاده ادعایی از تسلیحات شیمایی در شهر دوما در تاریخ هفتم اوریل ۲۰۱۸ صورت گرفت، وزارت خارجه سوریه روز دهم آوریل به صورت رسمی از سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی دعوت کرد یک کمیته حقیقت یاب را برای سفر به شهر دوما و تحقیق در مورد ادعا‌های مطرح شده درباره استفاده از تسلیحات شیمیایی در این شهر آماده کند تا از واقعیت این گمانه زنی‌ها آگاه شوند. من در نشست پیشین نیز اعلام کردم جمهوری عربی سوریه از سفر کمیته حقیقت یاب استقبال می‌کند و بر همکاری کامل و ارائه هر نوع کمک لازم برای پیشبرد کار این کمیته و تضمین سلامت و امنیت اعضای آن تأکید می‌کند، از جمله حاضر است زمینه را برای انجام دادن دیدار‌ها و نمونه برداری طبق اصول موجود فراهم کند. دولت سوریه انتظار دارد این کمیته اقدامات خود را به صورت شفاف و کارشناسی انجام دهد و به دلایل و شواهد ملموس و دارای اعتبار استناد کند. تا زمانی که کمیته حقیقت یاب وارد سوریه شود شهر دوما آزاد شده است و این کمیته به هرجایی که بخواهد می‌تواند سفر کند.
وی افزود: در سایه توضیحات ارائه شده، صحنه تحولات کاملا آشکار شده است. ارائه دهندگان پیش نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای روشن شدن حقیقت هیچ تلاشی نمی‌کنند، چرا که آنان و نمایندگان تروریست شان پیشاپیش متهم مورد نظرشان را محکوم می‌کنند و به جای اینکه منتظر سفر کمیته حقیقت یاب وابسته با سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی باشند و مطلع شوند آیا استفاده از مواد شیمیایی سمی در دوما تأیید می‌شود یا خیر، پیش نویس قطعنامه‌های غیر توافقی را به شورای امنیت می‌آورند که هدفش آشکار ساختن حقیقت نیست بلکه هدف آن تشکیل ساز و کار‌های غیر مرتبط است که نتایج از پیش تعیین شده را تحویل دهد و طرح‌ها و اتهام زنی‌های سیاسی آنان را تأیید کند. این در حالی است که این کشور‌ها می‌دانند نسخه برداری از تجربه ساز و کار تحقیقاتی مشترک قبلی از سوی کشور‌هایی که واقعا دغدغه دارند بدانند چه کسی از مواد شیمیایی سمی علیه غیرنظامیان در سوریه استفاده کرده است پذیرفته نخواهد شد. در این چارچوب تأکید می‌کنم آمریکا، انگلیس و فرانسه خودشان باعث شکست فعالیت‌های ساز و کار تحقیقاتی شدند و آن را از بین بردند، چرا که در تلاش بودند فعالیت‌های آن را سیاسی کنند و مسئولان آن را تحت فشار و باج خواهی قرار دادند و در نهایت باعث شدند این ساز و کار از مسیر فعالیت نظام مند، معتبر و حرفه‌ای خارج شود و گزارش‌های جعلی صادر کرد که در آن دولت سوریه متهم اعلام شد. در این اتهام زنی به مستندات ارائه شده از سوی کلاه سفید‌ها (عناصر تروریستی فعال در قالب امدادرسان)، شهادت‌های دروغین و سند‌های جعلی ارائه شده از سوی گروه‌های تروریستی و در رأس آنان گروه تروریستی جبهه النصره و شاخه گمراه کننده رسانه آن یعنی کلاه سفید‌ها استناد شده بود. آنچه امروز در این نشست شاهدش هستیم، مشابه سناریوی یک سال پیش آمریکا در حمله وحشیانه به پایگاه هوایی الشعیرات است که با استناد به شواهد و مدارک واهی و بی اساس و بهانه‌های جعلی در مورد استفاده ارتش سوریه از تسلیحات شیمیایی در خان شیخون صورت گرفت. در نهایت دروغین بودن این ادعا‌ها هنگامی که آمریکا و هم پیمانانش از سفر کارشناسان ساز و کار تحقیقاتی به خان شیخون جلوگیری کردند، آشکار شد.
بشار الجعفری در ادامه تأکید کرد: شیوه متجاوزانه آمریکا و هم پیمانانش در طول تاریخ بر گمراه سازی و فریبکاری، دروغ، سلطه گری و قانون زور استوار بوده است. این شیوه با ماهیت وحشیانه خود هیچ زمانی به قانون احترام نگذاشته است و نخواهد گذاشت و هیچ اعتباری برای مشروعیت بین المللی قائبل نبوده است و نخواهد بود. آنچه سوریه در هفت سال گذشته تاکنون شاهد آن بوده است، نمونه بارز تمایل به تکرار شیوه دروغ پراکنی، گمراه سازی و فریبکاری و داستان‌های ساختگی است که آمریکا و انگلیس از همین سالن و مجلس برای نابود کردن عراق و اشغال آن به بهانه دروغ بزرگ یعنی وجود تسلیحات کشتار جمعی از آن استفاده کردند. هر بار مجبور می‌شوم سخنان کالین پاول وزیر خارجه اسبق آمریکا را برای شما یادآوری کنم هنگامی که در این سالن حضور یافت و من نیز در آن جلسه حضور داشتم، پاول نوار‌های ضبط شده، سندها، نقشه‌ها و تصاویری را منتشر کرد که در نهایت معلوم شد محصول دروغ پردازی‌ها و جعل کردن‌های سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا بوده است تا زمینه حمله به عراق را فراهم کند، سپس این اوضاع برای لیبی نیز تکرار شد.
نماینده سوریه در سازمان ملل با اشاره به واقعیت تلخ اقدامات سلطه جویانه آمریکا و هم پیمانانش در طول تاریخ تصریح کرد: جهان ما در طول قرن‌های متمادی شاهد دهه‌های طولانی استعمار و سلطه جویی بوده است که اهداف آن اشغال سرزمین ها، به غارت بردن ثروت ملت‌ها و تحمیل برنامه‌های ژئوسیاسی بوده است. اما اکنون انحطاط اخلاق سیاسی این کشور‌ها به حدی رسیده است که یک کشور مانند لیبی را نابود می‌کنند و ملت آن را به قتل می‌رسانند تا مسأله رشوه و فساد مالی رئیس جمهور یک عضو دائم شورای امنیت که از ارزش‌های دموکراتیک و آزادی دم می‌زند پوشیده بماند. این انحطاط به حدی رسیده است که یک عضو دائم شورای امنیت هزینه تجاوز و دخالت نظامی خود را در سوریه بر کشور‌های نفت خیز عربی تحمیل می‌کند، ارتباط بین این دو طرف را نمی‌توان چیزی جز رابطه بین فاسد دارای مال و مزدور دارای تسلیحات و قدرت تعبیر کرد. اکنون کار به جایی رسیده است که اعضای دائم شورای امنیت برای حمله به کشور‌های دارای حاکمیت ملی تلاش می‌کنند فقط به خاطر اینکه بحران‌های داخلی کشور‌های خود و کشمکش نخبگان سیاسی را در آن پوشش دهند.
آقای رئیس! ما در سوریه پس از گذشت هفت سال از جنگ تروریستی شنیع که بر ما تحمیل شده است، به این نکته ایمان داریم که گزینه‌ها آشکار هستند و در عین حال چالش بزرگی پیش روی عموم اعضای این مجلس قرار دارد تا در مقابل این گمراه سازی، دروغ پردازی و سقوط سیاسی که آمریکا، انگلیس و فرانسه تلاش می‌کنند شورای امنیت را به سوی آن پیش ببرند، بایستند. اکنون و در آینده تصمیم با شماست، مطمئن باشید افکار عمومی جهان و ملت‌های شما و ملت‌های آزاده جهان در مورد اقدامات شما برای به عهده گرفتن مسئولیت‌ها در راستای پیروزی مشروعیت بین المللی و حفاظت از صلح و امنیت بین المللی و حفاظت جهان از خطر یک تروریسم سیاه‌تر داوری خواهد کرد، تروریسمی که سه عضو دائم شورای امنیت از آن برای بی ثبات کردن کشور‌ها و تعیین مسیر ملت‌های آن استفاده خواهند کرد. من از شما دعوت می‌کنم گزینه کمک به پیروزی نظام سیاسی جهانی، اخلاقی و چند قطبی را که به قانون بین المللی و حق کشور‌ها و ملت‌ها در تعیین سرنوشت آینده خود پایبند است و سیاست سلطه گری نظامی و سیاسی و اقتصادی را نمی‌پذیرد، انتخاب کنید.
بشار الجعفری در پایان سخنان خود با بیان اینکه دولت سوریه استفاده از تسلیحات شیمیایی را از سوی هر طرفی و بنا به هر شرایطی و در هر جایی محکوم می‌کند، گفت: دولت سوریه همه تلاش خود را برای همکاری با سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی به کار می‌گیرد تا واقعیت ادعا‌ها و اراجیف مطرح شده از سوی برخی از کشور‌های غربی آشکار شود. واضح است که این ادعا‌ها برای توجیه اهداف تهاجمی و در راستای خدمت به اهداف سیاسی مطرح می‌شود. به کشور‌های غربی که اکنون ناو‌های خود را در شرق دریای مدیترانه مستقر کرده اند و هدف آنان از برگزاری این جلسه دست یافتن به وتو برای آغاز حمله به سوریه است می‌گویم خوب گوش کنید: تهدید شما به حمله، مانورها، گمراه سازی‌ها و فریبکاری‌ها، دروغ پردازی‌ها و تروریسم شما، ما را به عنوان یک عضو مؤسس این سازمان بین المللی از در پیش گرفتن وظیفه و حق خود بر اساس منشور سازمان ملل و قانون سوریه برای حفظ حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشورمان و مقابله با هر گونه تهاجم ازسوی هر طرفی باز نمی‌دارد و به هیچ کسی چه بزرگ چه کوچک چه عضو دائم چه غیر دائم اجازه نمی‌دهیم تجربه عراق و لیبی را در مورد سوریه تکرار کنند.