بین المللی, تیتر, سرتیتر

«سلاح شیمیایی» بر اساس برنامه‌ریزی قبلی

«سلاح شیمیایی» بر اساس برنامه‌ریزی قبلی

پاول سوریدوف

(PAVEL SVIRIDOV)

منبع: سوتسکایا راسیا

ا. م. شیری

https://eb1384.wordpress.com/2018/04/10/
۲١/ ٠١/ ١٣۹۷
نه کشور خواستار تشکیل جلسه فوق‌العاده شورای امنیت سازمان ملل متحد شدند. سه عضو دائم شورای امنیت- بریتانیا، فرانسه و ایالات متحده آمریکا مبتکر برگزاری این نشست بودند. لهستان، هلند، سوئد، پرو، کویت و ساحل عاج به آنها ملق شدند.
پیشتر وزیر خاجه فرانسه ژان ایو لودریان اظهار داشت، که لازم است شورای امنیت سازمان ملل متحد اوضاع منطقه غوطه شرقی سوریه را مورد بررسی قرار دهد.
نیروهای دولتی تمامی منطقه غوطه شرقی را عملا به زیر نظارت خود در آورده‌اند. جنگ‌زدگان به شهرها و بخش‌هایی که سالهای زیادی تروریست‌ها در آنجا حکمرانی می‌کردند، باز می‌گردند، شرایط زندگی امن بازسازی می‌شود. خویشاوندان جدا افتاده در اثر جنگ همدیگر را می‌جویند و یا از سرنوشت نزدیکان از دست رفته خود اطلاع حاصل می‌کنند.
فقط شهر دوما و اطراف آن در کنترل تروریست‌ها قرار دارد. نیروهای دولتی این شهر را به محاصره کامل درآورده‌اند، بخشی از شبه‌نظامیان از مناطق مسکونی خارج می‌شوند، درک می‌کنند، که مقاومت معنی ندارد. از دوما تقریبا ٣ هزا شبه‌نظامی و اعضای خانواده آنها خارج شده است. اما افراطیون «جیش‌الاسلام» از ترک شهر و رفتن به شهر ادلب امتناع کردند. به همین سبب، حتی بین گروه‌های مختلف شبه‌نظامی رویارویی اتفاق افتاد.
علاوه بر این، تروریستها طی سه روز اخیر مناطق مسکونی دمشق را دوباره از دوما به زیر آتش گرفتند. راکت‌ها به قسمتهای مزّه- ۸۶، ابو رمانه، عش ‌الورور و اطراف میدان امویان اصابت کردند. در اثر این آتشباری‌ها ده‌ها نفر کشته و مجروح شدند.
نیروهای دولتی ناگهان عملیات خود بر علیه شبه‌نظامیان مستقر در دوما را تشدید نمودند. بر اساس گزارش خبرگزاری سانا، نیروهای ارتش هشتم آوریل ضربات توپخانه‌ای، راکتی و هوایی به مراکز تجمع تروریستهای «جیش الاسلام» و استحکامات آنها واقع در مناطق مسکونی الریحان وارد آوردند. این عملیات به آزادسازی بزرگراه بین بیمارستان «ابن سینا» و دوما منجر گردید.
در نتیجه عملیات جنگی جمعیت غیرنظامی شهر دوما نیز آسیب می‌بینند، کشته می‌شوند.
روز یکشنبه تروریستها خواستار مذاکره با دمشق شدند. بنا بر اعلام مقامات رسمی سوریه، و همچنین، بگفته رئیس مرکز آشتی طرفین متاخصم، ژنرال یوری یوتوشنکو، با رهبران «جیش الاسلام» در مورد آتش بس، خلع سلاح این گروه و از سرگیری عملیات خروج شبه‌نظامیان از شهر دوما توافق حاصل شده است. آزادی همه افراد ربوده شده و همچنین، تحویل اجساد کشته شدگان نظامی و غیرنظامی بدست تروریست‌ها شرط الزام‌آوری بود که شبه‌نظامیان پذیرفتند.
اجرای این توافق، تنها وسیله پایان دادن سریع به خونریزی در دوما و دمشق بحساب می‌آید.
احتمال می‌رود مجموعا هشت هزار شبه‌نظامی و نزدیک به ۴٠ هزار نفر از نزدیکان آنها از دوما خارج شود. اولین ستون شامل یکصد اتوبوس به شهر وارد شد.
با این وجود، زمانی که روند حوادث صورت واقعی بخود می‌گیرد، بازی با کارت سلاح شیمیایی دو باره شروع می‌شود. سایت‌های باصطلاح «مخالفان سوریه» (بعبارت دقیق‌تر، رسانه‌های جمعی تروریستها)، و همچنین، فرستنده تلویزیونی «الجزیره» قطر با استناد به شبه‌نظامیان در خصوص استفاده ارتش سوریه از گاز کلر در دوما که گویا در اثر آن چندین ده نفر غیرنظامی کشته شدند، خبر می‌دهند
هیچگونه شواهدی دال بر وقوع حادثه مسمویت با هر گونه ماده شیمیایی در شهر دوما در حال حاضر وجود ندارد. این قبیل تحریکات اطلاعاتی تقریبا از یک ماه پیش شروع شد. همانوقت با نشان دادن چند تصویر مبهم از قربانیان، اعلام گردید، که ارتش سوریه در یکی از نقاط مسکونی غوطه شرقی از سلاح شیمیایی استفاده کرده است. اما دقیقا روز بعد همین منطقه مسکونی توسط نیروهای سوریه آزاد گردید و دروغ آشکار شد. با این وجود، از تحریکات دست برنداشتند.
والری گراسیموف رئیس ستاد ارتش روسیه ١٣ مارس اظهار داشت، که نظامیان روسیه اطلاعات متقنی در خصوص این، که شبه‌نظامیان در غوطه شرقی با صحنه‌سازی کاربرد «سلاح شیمیایی» زمینه را برای فتنه‌انگیزی آماده می‌کنند، در اختیار دارند. بگفته وی، ایالات متحده آمریکا این تحریکات را بهانه حمله به مراکز دولتی دمشق قرار می‌دهد.
تکرار کنیم، معلوم نیست، در دوما از ماده سمی، صرفنظر از اینکه بواسطه کدام طرف و با چه هدفی استفاده شده است. اما طرف مقصر را مشخص کرده‌اند. همانطور که رئیس جمهور آمریکا در یادداشت تویتری خود نوشت، این «اسد حیوان» و همچنین، روسیه و ایران است که از «رژیم سوریه» حمایت می‌کنند. توماس باسرت، مشاور امنیتی و مبارزه با تروریسم کاخ سفید تصریح نمود، که در واشینگتن مسئله حمله به سوریه را بررسی می‌کنند.
وزارت خارجه روسیه اعلام کرد، که هدف از پخش شایعه استفاده از ماده سمی، عبارت است از کمک به تروریست‌ها و توجیه حمله احتمالی به سوریه از خارج.
اما کمک به تروریستها در دوما معنی ندارد. زیرا، همه غوطه شرقی عملا آزاد شده است. بنا‌ بر این، هدف این فتنه‌گری ممکن است اساسا جهانی باشد.
بخاطر آوریم، که در ۴ آوریل سال ۲٠١۷ در شهر خان شیخون (استان ادلب) گویا بدلیل استفاده از ماده شیمیایی ۸۹ نفر، از جمله آنها ۲۶ کودک کشته شد. بعد از یک سال هنوز معلوم نشده است، که چه اتفاقی در خان شیخون افتاد، قربانیان آن چند نفر بودند و مردم در اثر چه کشته شدند. با این حال، پس از سه روز، ۷ آوریل سال ۲٠١۷، آمریکایی‌ها در پاسخ به «حمله شیمیایی» پایگاه نظامی ارتش دولتی سوریه در الشعیرات (استان حمص) را با شلیک ۶٠ موشک بالدار مورد هدف قرار دادند. در اثر این حمله هفت نفر از نظامی ارتش سوریه و نه نفر غیرنظامی کشته شد، پنج جنگنده نابود گردید. اما عصر روز هفتم آوریل فرودگاه کار خود را از سرگرفت.
این بار، عواقب حمله آمریکا و متحدان آن به سوریه ممکن است بسیار جدی باشد. در همین حال، روسیه پیشنهاد کرده است موضوع تهدید «صلح و امنیت» در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد بحث و بررسی قرار داه شود. انتظار می‌رود، این بحث و بررسی روز ۹ آوریل، ساعت ۲۲ بوقت مسکو، مستقیما قبل از شروع بحث پیرامون «حمله شیمیایی به دوما» انجام شود.
١٠ آوریل انتقال تروریستها از دوما از سرگرفته شد. این خارج‌سازی باید در مدت ۴۸ ساعت پایان یابد. ورود اتوبوس‌های حامل اسیرشدگان بدست تروریست‌ها به دمشق شروع شده است.
بطوری که معلوم گردید، جنگنده‌های اسرائیلی روز دوشنبه صبح زود با عبور از حریم هوایی لبنان پایگاه هوایی تیفور سوریه را مورد حمله موشکی خود قرار دادند. بگزارش نظامیان روسیه، ضدهوایی سوریه ۵ فروند از موشک را ره‌گیری نمود. سه فروند به پایگاه اصابت کرد. ١۴ نفر از پرسنل ارتش سوریه و مشاوران نظامی ایران کشته شدند. در این حادثه نظامیان روسیه آسیب ندیدند.

اسرائیل در خصوص اوضاع اظهار نظر نکرده است. در ماه فوریه اسرائیلی‌ها پایگاه هوایی تیفور را، جایی را که به ادعای آنها مرکز ایرانی هدایت پهبادها واقع است، بمباران کردند. همان وقت جنگنده مهاجم اف- ١۶ در اثر شلیک موشک زمین به هوا سرنگون گردید. فقط پس از این بود که اسرائیل مجبور شد به حمله بر علیه کشور سوریه اعتراف نماید.

۱ دیدگاه

 1. آهنکار says

  رفیق ابراهیم شیری گرانقدر و پرکار،
  تجدید حافظهِ بسیار خوبی از وقایع آخرینِ سوریه انجام داده‌اید که برای همه مردم دنیا این خاطرات میتوانند سرنوشت ساز باشند. بشرط آنکه دیالکتیک روند تکامل آنرا در نظر گیرند و همانطور که اشاره کرده‌اید علت و معلول‌ها را باید از یکدیگر جدا و سپس ارزیابی کرد.
  من بشما و مردم سوریه مژده دهم که امپریالیسم آمریکا که راس هرم آن بانکهای وال استریت تشسته است و با اهرم‌هایی چون سازمان سیا، پنتاگون و اف بی آی کارکرده و قبل از همه مهره‌های کاخ سپید را مینشاند (عموسام باید انتخاباتش را چرب کند و سپس استعمال) هیچ غلطی نمیکند.
  متخصصین وال استریت و دستچین هایی که در رسانه‌های مختلف خود نشانده اند یعنی از نیویورک تایمز گرفته تا واشینگتن پست و رسانه‌های سی بی ان… همگی آدم‌های احمقی نبوده و گاهی در عمل ماتریالیستی کارمینمایند.
  این است که بعضی از آن‌ها اکـــنـــون همان گویند که این حقیر از ابتدای جنگ سوریه از گفته‌های لنینی دریافته‌ام که استالین هم در عمل صحت آن‌ها را اثبات نموده است.
  کد خبر: ۷۸۹۳۲۷
  تاریخ انتشار : ۲۲ فروردین ۹۷(امروز)
  «به گزارش «تابناک» به نقل از نیویورک تایمز، تا پیش از روی کار آمدن دونالد ترامپ در سال گذشته، تصور عمومی در آمریکا این بود که اگر اوباما در سال 2013 به تهدید خود در خصوص اعمال خط قرمز مربوط به استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه پایبند مانده بود، جنگ در سوریه، سرنوشتی متفاوت داشت و شاید اکنون بشار اسد سرنگون شده بود.
  ولی سال گذشته، یک حمله شیمیایی دیگر در سوریه و این بار در خان شیخون اتفاق افتاد. دونالد ترامپ با حمله موشکی به این حادثه پاسخ داد، ولی تغییر قابل اعتنایی در وضعیت سوریه مشاهده نشد. وضعیت در آمریکا هم ظاهرا تغییر چندانی نکرده و برای بسیاری، ظاهرا حمله محدود، اصلی‌ترین گزینه قابل قبول است.»
  آری « حمله محدود، اصلی‌ترین گزینه قابل قبول است» ! آری اعترافی گرانبها!
  چرا اوباما در سال ۲۰۱۳ نمیتواند به تهدید خود جامه عمل پوشد و سال گذشته‌هم ترامپ احمق نباید در خان شیخون موفق گردد و به جنایات خود همچنان ادامه دهد.
  رفیقی بود که ترامپ را سلاح بدستی میدانست و میداند که تفنگی خالی در دست دارد و با آن تهدید میکند. که هم روسیه و هم ام.آمریکا هردو از آن ترس دارند زیرا مانند ۶۰ موشک نامبرده بالدار ماهتاک که نتوانست هیچ گهی بخورد، بلکه باعث پیشروی سریعتر بشارالاسد در کنار ایرانیان «حرم زینبی» و همکاری و گاهی هم خرابکاری «با اطلاع قبلی طرف مقابل» از طرف روسها شد.
  در خبری دیگر: کد خبر: ۷۸۹۲۸۶
  تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۹۷
  «تحلیلگر شبکه خبری سی بی اس بیان می‌کند: ایالات‌متحده آمریکا به دنبال چیزی شبیه بحران موشکی کوباست که طی آن موفق شود به دنیا نشان دهد، روسیه در این حمله شیمیایی دخیل است؛ اما روسیه هرگونه دخالت در این ماجرا را رد می‌کند و همان‌طور که زمان می‌گذرد، فرصت برای اثبات دخالت روسیه در این مسأله در حال از دست رفتن است.
  تضاد میان رویکرد تند و خصومت‌آمیز او نسبت به ایران و بشار اسد از یک‌سو و تمایلش برای خروج هرچه زودتر آمریکا از سوریه و واگذاری آن به محور ایران ـ روسیه ـ اسد می‌داند.»
  چرا چنین است که سی بی اس آنرا بیان میکند. چرا برای ترامپ گزینه دیگری ممکن نیست، دلیل آن بهمان سادگی است که در بالا بدان اشاره کردم. افول اجباری امپریالیسم سرکرده و کنار رفتن و دادن مکان زیر آفتاب به رقبا میباشد که لنین آنرا با قانون رشد ناموزون ثابت کرده است. چندی پیش رفیقی از تمام رفقا التماس کرد که آمار تولید کالاهای مورد لزوم کشور آمریکا در داخل آمریکا و کالای مورد لزوم طبقه کارگرآنرا(بهای کار) که بدون آن ادامه حیات برای مدت حتی کمی برای کشوری موجود نیست را برای خواندن خوانندگان در مجله هفته بگذارند.
  سپاس بر شما که فقط از یکسال چیزی شبیه را منتشر کردید. این آمار براحتی نشان میدهند چرا آمریکا از کالاهای چینی ۲۱ درصد عوارض میگیرد و باید ۲۵ درصد خود به فروشندگان چینی عوارض دهد و شکایت کند که چینی‌ها تاجر خوبی نیستند و طمعکارند و تازه کور شود و دندش هم نرم و همان کالا ها را دوبرابر بهای گذشته در بازار خریداری نماید. زیرا دیگر توان تولیدی ندارد و از اضافه ارزش تولیدکالاهای نظامی خود را تاکنون سرپا نگه داشته است.که با بی اثر شدن میز رولت وال استریت غارت و شیر دوشیدن ها دیگر میسر نیستند و این است که استبلیشمنت وال استریتی را بگریه دچار کرده است و بیش از ۴۰ مهره در کاخ سفید برای رفع رجوع مساله اخراج گردیده اند!
  همانجا و در ادامه نوشته اند:
  «به عقیده «مایکل گراهام» این تضاد و تناقض فقط مخصوص به ترامپ نیست، بلکه در سراسر حزب جمهوری‌خواه دیده می‌شود. برخی سناتورهای ضد مداخله نظامی همچون رند پاول به مخالفت‌های خود برای حضور نظامیان آمریکا در سوریه حتی در جریان ادعاهای سال گذشته پیرامون خان شیخون ادامه می‌دهند؛ اما برخی دیگر از اعضای حزب جمهوری‌خواه به ‌ویژه آن دسته که از گرایش‌های ضد ایران بهره می‌برند، به ‌شدت نگران تقویت مواضع ایران و روسیه در خاورمیانه در پی خروج آمریکا از سوریه هستند.»
  آری جمهوری خواهان و دممکراتها باید حسرت گرایشات مردم منطقه و پستیبانی از فلسطین، لبنان، ایران و روسیه … را بخورند زیرا روزبروز منافعشان را بیشتر بخطر می‌اندازند و جیب آن‌ها بشدت خالی مانده و باید از آنجا بیرون آورده و سپس تناول!
  سپاس بیکران بر مارکس تا استالین(یعنی طبقه کارگر) که همه چیز را در اختیار مان قرار داده‌اند فقط کافیست تا این تاج را برداری و بر سر گذاری!
  من پیروزی های این هفته که خیلی‌ها از آن‌ها ترس دارند هم‌اکنون بخاطر این شمشیر دوسره که آمریکا بخود فرو کرده است و از ترس انقلابی اکتبری در آمریکا آنرا نمیتواند در آورد و از ترس از بین رفتن توسط رقبا هم نمیتواند فرودهد و این چنین عیان است را بهمه تبریک میگویم. بخصوص «سربازان حرم زینت» و مردم مبارز عرب!
  تازه به پوتین سلام مرا برسانید و بگویید چرا اینقدر زیک زاک حرکت کرده و بدنبال آمریکایی ها هستید تامبادا از شما بهراسند.
  آیا شما از خواندن چنین خبری خوشحال میشوید؟؟:
  http://fa.alalam.ir/news/3483511
  روسیه خواستار توضیح رژیم صهیونیستی درباره حمله به فرودگاه «تی-۴» سوریه شد
  روسیه از طریق ۲ وزارت دفاع و خارجه خود از رژیم صهیونیستی خواست فوری درباره حملات بامداد امروز به…
  آیا تاکنون سرو سری مابین روسیه و رژیم صهیونیستی موجود بوده است؟
  سپیده
  ۲۲ فروردین ۹۷ ساعت ۱۴

  دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.