اخبار ویژه

مشروح اظهارات واسيلي نبنزيا نماینده روسیه در سازمان ملل درباره اتفاقات اخير در سوريه

به نقل از شبکه تلويزيوني سي ان ان ، نماينده روسيه در سازمان ملل متحد از اقدامات آمريکا در منطقه و به ويژه در سوريه به شدت انتقاد کرد. واسيلي نبنزيا در نشست شوراي امنيت سازمان ملل متحد درباره اتفاقات اخير سوريه گفت:«ما به شدت نگرانيم که برخي پايتخت هاي جهان و بيش از همه واشنگتن واکنش هايي نشان داده اند و پاريس و لندن هم کورکورانه از واشنگتن دنباله روي کرده اند. اين کشورها سياست تعمدي در پيش گرفته اند تا به تنشهاي بين المللي دامن بزنند. مقامات آمريکا ، فرانسه و انگليس بدون هيچ توجيهي و بدون توجه به عواقب اقداماتشان به سياست تقابل عليه روسيه و سوريه مبادرت ورزيده اند و ديگران را نيز تحريک مي کنند تا دنباله رو آنها باشند. از مجموعه گسترده اي روش ها ازجمله تهمت، توهين ، سخنان تند و شديداللحن و باج خواهي و تحريمها و تهديد به استفاده از زور عليه کشوري مستقل استفاده شده است.»
وي در ادامه افزود:« روسيه به گونه اي بي سابقه تهديد شده است. لحن اين سخنان به گونه اي است که فراتر از حد آستانه تحمل حتي در دوران جنگ سرد بوده است. گام بعدي چيست؟ ما مي خواهيم طرحي اجرايي شود که رئيس جمهور فدراسيون روسيه در سال دو هزار و پانزده مطرح و مجمع عمومي سازمان ملل متحد با آن همراهي کرد و آن واکنش به اقدامات ژئوپولتيک بي پروا آمريکا در منطقه خاورميانه است. آيا شما (خطاب به نماينده آمريکا) مي فهميد چه کار کرده ايد؟ پاسخ اين کارها هنوز داده نشده است. پاسخي وجود دارد اما شما نمي فهميد که چه کار کرده ايد. همانطور که الان نمي فهميد داريد چه کار مي کنيد. فقدان راهبردي روشن درباره همه مسائل نه تنها براي ما دهشتناک است و ما را گيج مي کند بلکه براي اکثر کساني که در اينجا نشسته اند گيج کننده است. اما آنها تصميم گرفته اند به صورت علني اين مسئله را به شما نگويند و هرجا شما مي رويد به دنبال شما مي آيند بدون توجه به اين که هرجا شما رفته ايد هرج و مرج بر جا گذاشته ايد. شما تلاش مي کنيد از آب گل آلود ماهي بگيريد و چيزي گيرتان بيايد. اما فقط ماهي هاي کر و لال گير شما مي آيد. مي خواهم سوال استفهامي ديگري مطرح کنم. آيا شما مي فهميد که دنيا را به کدام حد از آستانه خطرناک سوق مي دهيد؟»
وي در ادامه سخنانش خطاب به نماينده آمريکا در سازمان ملل متحد گفت:« يکي از حوزه هاي درگيري بسيار قابل توجه در سوريه است. تروريست ها و افراطيون مورد حمايت حاميان خارجي، در سوريه در حال شکست خوردن است. بايد به خاطر داشت که همين تروريستها و افراطيوني که از آنها صحبت مي کنيم همان کساني هستند که شما از آنها حمايت کرديد، منابع مالي به آنها داديد و آنها را در کشوري (سوريه) مستقر کرديد تا دولت مشروع آن را سرنگون کنيد. حالا مشخص شده است که چرا اين مسئله سبب بروز واکنشهاي عصبي در کساني شده است که روي اين نيروهاي سياه، سرمايه گذاري سياسي و مادي انجام داده بودند. اخيرا به لطف تلاشهاي انجام شده توسط روسيه همسو با قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد، عمليات گسترده اي براي رفع محاصره غوطه شرقي صورت پذيرفته است. ساکنان اين منطقه چندين سال مجبور به تحمل شکنجه و جنايات تروريست ها بوده اند. بيش از يکصد و پنجاه غيرنظامي از اين منطقه در حومه دمشق تخليه شده اند. اين افراد کاملا داوطلبانه رفته اند و پيش شرط رفتن آنها نيز تامين شرايط امنيتي مورد نياز بوده است. هزاران نفر از آنها توانسته اند به مناطق آزاد شده بازگردند و بسياري از آنها نزد بستگانشان رفته اند. طرفداران مخالفان حکومت سوريه حرفهاي زيادي در اين باره بيان کرده اند که همگي دروغ است. مذاکرات دشواري با سرکرده هاي گروههاي مسلح انجام شده است. درنتيجه اين مذاکرات، بسياري از آنها از مناطقي که اشغال کرده بودندخارج شده اند و اين کار با رعايت کامل امنيت آنها انجام شده است. در عمليات انتقال اين افراد، چندين تلاش براي عمليات تروريستي صورت گرفت و تروريست ها تلاش کردند با کمربندهاي انتحاري به اتوبوس هاي حامل مردم برسند. شمار ديگري ترجيح دادند که وضعيت خود را با مقامات سوري روشن کنند.»

نماينده روسيه در سازمان ملل متحد از مداخله غرب در امور سوريه انتقاد کرد و گفت:«ما درباره اجراي اصول سازمان ملل متحد و خلع سلاح و يکپارچگي و کاهش درگيري ها صحبت مي کنيم. اما اين روند مثبت براي برخي ها که حاميان خارجي تروريست ها هستند مطلوب نيست. اين کشورهاي غربي حاضرند هرکاري که مي توانند انجام بدهند تا بستر مقاومت تروريستها حفظ شود که از نقطه اي دورتر از پايتخت سوريه حمله مي کنند. اين نيروها خواهان ايجاد وحشت مستمر در ميان غيرنظاميان و تصاحب غذاي آنها هستند و مي خواهند از جامعه بين المللي گدايي کنند که کمک هاي بشردوستانه منتقل شود. آنها حاضر نيستند داروها را به غيرنظاميان برسانند. در بخش شرقي حلب همين وضع وجود داشت بطوريکه بيمارستان ها مملو از دارو بود اما به علت تحريم هاي غرب اين داروها به دمشق و ديگر مناطق تحت کنترل دولت سوريه نرسيد.
وي گفت: درعين حال، انبارهاي بزرگي يافت شده است که در آن اجساد افرادي ديده شده است که کشته شده و موردشکنجه قرار گرفته اند. ما از مشاهده بزرگي تونل هايي که عناصر مسلح ساخته بودند بسيار شگفت زده شديم. در برخي از اين تونلها، کاميون هاي کوچک به راحتي مي توانستند حرکت کنند. اين تاسيسات زيرزميني محلي براي تجمع نيروهايي بوده است که برخي آنها را عناصر ميانه رو تلقي مي کنند اما اين افراد وابسته به تروريست هاي جبهه النصره بوده اند. ششم آوريل ، سرکرده جديد گروه تروريستي جيش الاسلام به دنبال دستور حاميان اين گروه، درحاليکه بخش هايي از دوما در حال تخليه بود، به حملات راکتي و خمپاره اي عليه مناطق مسکوني در دمشق مبادرت کرد و محله هايي از دمشق را هدف قرار دادند. براساس اطلاعات رسمي در اين حملات هشت نفر کشته شدند و سي و هفت غيرنظامي زخمي شدند. متاسفانه، بخش غربي پايتخت سوريه هدف گلوله باران قرار گرفت و بخش تاريخي دمشق تخريب شد. يک روز بعد يعني هفتم آوريل، تروريست ها ، مقامات سوريه را به انداختن بمبهاي بشکه اي داراي مواد سمي متهم کردند.»

نماينده روسيه در سازمان ملل متحد از دسيسه چيني غربي درباره ماجراي اخير سوريه سخن گفت و افزود در اين سخنان انحراف هايي وجود داشت. در مقطعي گفتند از گاز سارين استفاده شده است. در مقطعي هم گفتند از گاز کلر استفاده شده است. زماني هم گفتند که ترکيبي از گازهاي سمي استفاده شده است. براساس دسيسه اي روشن، عده اي همين سخنان را دستمايه ساختند و دنبال کردند که منابع مالي آن را کشورهاي غربي تامين مي کنند. منظور من سازمانهاي غيردولتي و گروه کلاه سفيد است که به صورتي نابکارانه تحت پوشش نيروهاي امدادي حرفه اي فعاليت مي کنند. اين گزارشها جمع شد و به رسانه هاي خبري انتقال يافت. بار ديگر بايد اين نکته را خاطر نشان ساخت که بسياري از اين دستورهاي آشکار، فهرستي از آدرس هاي ايميلي نمايندگان و اعضاي شوراي امنيت را در اختيار دارد. اين مسئله نشان مي دهد برخي از همکاران ما، رويکردي بي محابا درباره موقعيت خود داشته اند و اطلاعات حساس را به دست نشانده هاي خود داده اند. به يکباره شاهد آن بوديم که گروه کلاه سفيدها تصاويري را در شبکه اينترنت منتشر کردند که نشان دهنده آماده شدن به اصطلاح قربانيان براي حمله ادعايي منتسب به ارتش سوريه بودند.»
وي گفت:«در سال دو هزار و يازده سريال حملات شيميايي در سوريه شروع شد و اين سريال به صورت ادامه دار به ما نشان داده شده است آن هم با اين محاسبه که هر قسمت جديد از اين سريال، درمقايسه با قسمت قبلي اش، انعکاس بيشتري داشته باشد. پس از هرقسمت نيز در واشنگتن، پاريس و لندن بلافاصله نتيجه گيري مي شود و انگشت اتهام متوجه مقامات سوري يا چيزي مي شود که آنها آن را رژيم سوريه مي خوانند. آيا کسي اين سوال را از خود نمي پرسد که دمشق چه نيازي به چنين اتفاقاتي دارد؟! اين سخنان توهين به دولت سوريه و رهبري سوريه است. باوجود اين، بار اصلي مسئوليت اين مسئله متوجه روسيه و ايران مي شود. فکر مي کنم در اين مقطع، اين امر براي کسي چندان تعجبي نداشته باشد. اين کار براساس روند جاري و بلافاصله و بدون آنکه تحقيقاتي انجام شود ، صورت مي پذيرد. هشتم آوريل نيروهاي سوري در محله الشيمونا نزديک دوما حرکت کردند و خانه اي را کشف کردند که متعلق به تروريست هاي جيش الاسلام بود و از آن براي ساخت مواد شيميايي به صورتي حرفه اي استفاده مي شد. در آنجا، گاز کلر ساخت تجهيزات تخصصي آلماني نيز کشف شد.»
وي تصريح کرد :« در استانبول يک روزنامه نگار مخالف حکومت سوريه به نام اسد حامد در صفحه توئيتر خود تصويري ويدئويي منتشر کرد و مدعي شد که اين تصاوير مربوط به منطقه محل وقوع اين رويداد است. احتمالا اين تصاوير را گروه کلاه سفيدها به او داده است. در اين تصاوير، افراد ناشناس درحالي ديده مي شوند که در کنار بمبي با سر سفيد قرار دارند و اين بمب داراي مواد شيميايي است. در اين تصاوير ادعا مي شود که اين بمب به اتاق خواب يک خانه در دوما اصابت کرده است. درباره ماهيت ساختگي اين اقدامات هيچ ترديدي نيست و اينکه مسير اين بمب ها غيرطبيعي است. اين بمب ها روي سقف يک خانه سقوط کرده و به آرامي روي يک تخت خواب افتاده است بدون انکه به خود تختخواب آسيب زده باشد! اين تختخواب ، چوبي بوده و هيچ آسيبي نديده است! اين تصاوير به روشني نشان دهنده آن است که تصاويري ساختگي است.

نماينده روسيه در سازمان ملل متحد بر لزوم تحقيقات بيطرفانه درباره مسائل سوريه تاکيد کرد و گفت :«در اين شرايط مبهم ما بايد به عمق اتفاقات رخ داده پي ببريم. ما بايد اين کار را به گونه اي صادقانه و بدون غرض ورزي انجام بدهيم و نبايد به هيچ وجه درباره نتيجه تحقيقات پيش داوري کنيم. باوجود اقدامات تحريک کننده انجام شده، کارشناسان روس به تلاشهاي خود براي حل و فصل مسئله در غوطه شرقي ادامه دادند. بعدازظهر روز يکشنبه هشتم آوريل و متعاقب توافق جديد حاصل شده، تخليه تروريست هاي جيش الاسلام ازسرگرفته شد. پس از آزاد شدن دوما از دست تروريست ها ، متخصصان روس به آنجا اعزام شدند. اين متخصصان درحوزه محافظت در مقابل مواد راديولوژي، شيميايي و زيستي بودند تا به جمع آوري شواهد و اطلاعات مبادرت کنند. آنها نمونه هايي از خاک محل جمع آوري کردند که نشان دهنده فقدان مواد حاوي گاز اعصاب و کلر بود. با مردم محلي درباره توقف درگيري ها با تروريست ها نيز مصاحبه شد. حتي يک نفر از ساکنان محلي هم تاييد نکرد که حمله اي شيميايي رخ داده است. در بيمارستاني محلي نيز هيچ گزارشي درباره شواهد و علائم استفاده از مواد شيميايي ازقبيل کلر وجود نداشت. مراکز بهداشتي و درماني ديگري در دوما وجود نداشت. اجساد جان باختگان به علت آلوده شدن به مواد مذکور نيز پيدا نشد. پزشکان و پرستاران و ساکنان هيچ اطلاعاتي درباره مکان هاي احتمالي دفن اين افراد نداشتند. درنتيجه استفاده از گاز سارين و کلر تاييد نشد.»
وي گفت:«به گونه اي تصادفي ديديم، نمايندگاني از هلال احمر سوريه سخناني را رد کردند که درباره کمک هاي افراد خير به قربانيان حملات با گازهاي شيميايي مطرح شده بود. من از کساني که عليه من سخن مي گويند و رژيم سوريه را متهم مي کنند مي خواهم تا براساس اين پيش گزارش حرکت کنند که هيچ حمله شيميايي وجود نداشته است.»

۱ دیدگاه

 1. آهنکار says

  آقای سفیر محترم روسیه در سازمان ملل،
  از کسانیکه در حال غرق شدن میباشند و برای نجات خود به هر جسمی در آب دست میاندازند، چه انتظاری دارید؟
  ولی مردم جهان بخصوص مردم سوریه، ایران وترکیه، کُرد های سوری، افغانستان… از شما انتظار دارند دست از شیون و زاری برداشته و در کنار چین و کره شمالی؛ حتی اگر یکبارهم شده یکی از نقاط گرهی امپریالیسم آمریکا را موشک پرانی نمایید!
  آیا شما موشک های بال دار موتوراتمی و چند برابر سرعت صوت(ماخ)‌ که رادار گریز واقعی میباشند در اختیار ندارید؟ آیا این موشکها نمیتوانند کره زمین را دایما دور زده و در زمان لازم عمودی در وال استریت روی برج دونالد ترامپ، گلد من ساکس… و فدرال رزرو فرود ایند؟ و بشریت را از شر جنگ یکبار برای مدت زیادی (تا انقلاب اکتبری دیگر) آزاد نمایند.
  حتی یک پادگان نظامی ارتش آمریکا که ۱۵۰ عدد از آن در منطقه در کنار سوریه فعال است کفایت میکند!
  آنوقت خواهید دید که خانم نیکی هیلی این نماینده وال استریت در سازمان ملل چگونه کفش جف کن و کیف کِش شما خواهد شد و نـــتنها از رژیم پوتینی در روسیه سخن نخواهند گفت بلکه هیلی ها و طوطی های ایرانی آن‌ها از نظام خوب و همپایمانِ ما در روسیه و نظام سرمایداری با اقتصاد خویشاوند سالاریِ ایده آلِ آنها در ایران از صمیم قلب سخن گویند.
  آنوقت است که آنها هم یاد خواهند گرفت که با آتش بازی کردن نتیجه ای جز انقلابی اکتبری ولی اینبار نــــتنها در روسیه بلکه قبل از همه در آمریکا که سریعا بکلیه کشورهای اروپایی سرایت خواهد کرد نتیجه دیگری برایشان بارمغان نخواهد آورد.
  تازه آنوقت است که ام. آمریکا، اروپا، ژاپن و چندین کشورِ حیات خلوت آنان قدر شمارا خواهند دانست. اما از آنجایی که ذات و جوهر امپریالیستی این اجازه را بدانان نخواهد داد؛
  گزینش نابودی خود بدست خود را راحت‌تر گردن مینهند،‌ تا امپریالیست دیگری (روسیه یا چین یا…) جای امپریالیستهای مسلطِ فعلی را بگیرد. (لنین / امپریالیسم بمثابه آخرین مرحله سرمایداری). یعنی «حق» به «حقدار»‌ رسیده و کمونیست ها جای آنان را نگیرند.
  آقای سفیر روسیه محترم، حد اقل بجهانیان اعلام دارید علت این خودداری از اتحاد نظامی با کشور چین-کره شمالی و نابودی یکی از بعبارتی ۹۵۰ پادگان های خارج از خاک آمریکا چیست. حتی نابودی کشتی جنگی «دونالد کوک» در شصت کیلومتری بندر ترتوس کفایت میکند! اگر باز هم هراس دارید، این وظیفه را به «کیم ایل سونگ» محول نمایید که در دفاع از حقوق مردم نه تنها کره شمالی بلکه کره جنوبی تاکنون بخوبی پیروز بوده است.

  دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.