اخبار ویژه, سرتیتر

سوریه، ویتنامی جدید برای آمریکا می‌شود

روشن است که عقب نشینی امریکا از سوریه خبری بسیار بد برای همپیمانان محلی و غربی امریکا است. چرا که به این ترتیب امریکا فرصتی به آنها نمی دهد تا خود را آماده عقب نشینی امریکا از سوریه کنند و استراتژی دیگری را در پیش بگیرند.

اما مهلت چند ماهه ای که سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا از آن سخن گفت هم چیزی را تغییر نداده است، بلکه می توان گفت که امریکا به خصوص گرفتار «ویتنام» جدیدی شده است. «ویتنام» جدید در راس صحنه درگیری ها در خاورمیانه قرار دارد که طرف دیگر آن روسیه و ترکیه و ایران ایستاده اند. هیچ کس تا کنون نتوانسته است در سطح این قدرت سه گانه قرار بگیرد، قدرت هایی که همه امور منطقه را تحت کنترل خود دارند و موازنه های قدرت را ترسیم کرده اند. تازه اگر نخواهیم این معادله را به دیگر قضایای جهانی نیز تعمیم دهیم.

دولت امریکا به ریاست دونالد ترامپ فقط به رقص بولهوسی از روی ترس خود اکتفا کرده است. دو روز قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در روسیه، ترامپ تاکید کرد که در صورت پیروزی مورد انتظار ولادیمیر پوتین با او تماس نخواهد گرفت تا به او انتخابش را تبریک بگوید اما دو روز بعد حرف خود را نقض کرد و با رئیس کرملین تماس گرفت و پیروزی او را در دوره جدید انتخابات ریاست جمهوری روسیه تبریک گفت.

ترامپ به کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی هشدار می داد و او را به ویرانی کشورش و تحمیل هزینه های سنگین تهدید می کرد و حتی گفت که کره شمالی را از نقش جهانی حذف خواهد کرد، اما بعد پذیرفت که با او به طور مستقیم مذاکره کند، همراه آن، تماس های منظمی میان کره جنوبی با پیونگ یانگ آغاز شد که بدون موافقت امریکا ممکن نبود.

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه وقت امریکا در ابتدای سال جاری میلادی از استراتژی جدید امریکا در سوریه برای سال های پیش رو گفت و اعلام کرد ستون این استراتژی حضور دائم امریکا در سوریه است تا از بازگشت دوباره داعش جلوگیری شود، و همچنین وضعیتی را برای سرنگونی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه فراهم کند. این استراتژی دو ماه بیشتر دوام نیاورد، ترامپ وزیر امور خارجه خود را با یک نوشته توئیتری در حساب توئیتر خود برکنار کرد تا به این ترتیب استراتژی او نیز کنار گذاشته شود. این در حالی است که به دنبال آن جان بولتون، شاهین نو محافظه کاران وارد هرم قدرت شده و به سمت مشاور امنیت ملی امریکا منصوب شده است. جان بولتون به صراحت از بازگشت نیروهای امریکایی مستقر در سوریه به کشورشان صحبت کرده و قاطعانه مخالف هر گونه تصمیمی غیر از آن است.

به این ترتیب هم پیمانان امریکا ترسیده اند، امریکا پذیرفته چند ماه دیگر نیروهایش را در سوریه نگه دارد به شرط این که هزینه آن را عربستان سعودی تقبل کند. پاریس هم برای حفظ آبرو بیانیه مشترکی صادر کرد و از شکست داعش و «انتقال سیاسی» صحبت کرد که در آن جای هیچ گروه مسلحی به خصوص آن دسته از نیروهای مسلحی که غوطه شرقی را ترک کرده اند، نیست، بدون این که از طرف های درگیری صحبتی به میان آورد.

در حالی که ترامپ از توجه عادلانه به قضیه کردی و لزوم دادن حقوق کردها در سوریه و نقش مهم آنها در شکست داعش سخن می گوید و این که نباید اجازه داد هیچ گونه تعرضی به آنها شود و می گوید که آنها مورد حمایت نیروهای ویژه امریکایی در منبج هستند، زمانی که رجب طیب اردوغان به رویارویی با نیروهای امریکایی تهدید کرد در صورتی که بخواهند راه تسلط بر آن شهر کردنشین را سد کنند، زبانش را بلعید و نتوانست هیچ چیز بگوید.

۱ دیدگاه

 1. سپیده says

  اخباری که هم ویژه هستی و هم سر تیتر،
  بدان و آگاه باش که سوریه هرگز به ویتنام تبدیل نخواهد شد. زیرا جمهوری سوریه رییس جمهوری بنام بشاالاسد دارد که هرچند مبارزه ای ضد امپریالیستی خلقهای عرب را بر علیه کل جهان غرب در سایه روسیه و ایران بجلو میبرد که خیلی هم دستخوش دارد ولی ویتنام نمیشود.
  ویتنام حزبی منسجم و ضد رویزیونیستسی تحت رهبری رفیق هوشی مین داشت که در قلوب یکایک کاگران و ویت کنگ جای داشت. در سوریه متاسفانه هنوز این عزم جزم نه دیده میشود و نه میتواند دیده شود. آنهم بخاطر یک دلیل ساده.
  سوریه حزب طبقه کارگری که همانند حزب بلشویک منسجم باشد ندارد و بطوریکه دیده و شنیده میشود ساختن و یا احیای آن باین زودی ها با وجود سرعتِ شناختِ صحیح و تکامل آن در جنگ که بسا سریعتر از حالت عادی میباشد، هنوز در مردم سوریه دیده نمیشود.
  از این که از ماتحت غرب، این شیر غران هم مانند پلنگ ناصرالدین شاه دود بیرون می آید مربوط به افول قدرت تولیدی آمریکا بخاطر تنزیل خواری و تلکه گیری توسط میزهای رولت وال استریت در یکصد سال گذشته میباشد. با یک دست تحریم و جرایم گمرکی برای کالای چینی تعیین میکند و بادستی دیگر با چشمی گریان همان کالاها را دوباره از راهی پیچیده تر وارد؛ حتی البسه مارک «براند» ترامپ دختر!!
  این است دلیل شکست و خواری امپریالیسم آمریکا که اکنون کُر کری میخواند.
  روسیه هم سعی در آن دارد که این شکست آمریکا بگونه ای باشد که خود وی را در جنگ طبقاتی در روسیه و بخصوص سرمایداران جهان در کشورهای دیگر بخصوص ترکیه و ایران و اروپا ، مواضعشان در مقابل طبقه کارگر تضعیف نگردد. بدین خاطر هم قربان صدقه ترامپ میرود و هم موشک های اس۴۰۰ وی هنگام بمباران شمال سوریه توسط اف ۱۵ یا ۱۶ های صهیونیست ها از جنوب سوریه در طول تقریبا ۱۰۰۰ کیلومتر خوابشان میبرد. و حتی اسراییلی ها پایگان تی چهار را با راکت منهدم مینمایند.
  سپیده

  دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.