اخبار ویژه

جبهه‌های خلق پیرامون دستگیری لولا: «مقاومت تنها گزینه ماست»

منبع: نیوزکلیک
تارنگاشت عدالت

دو جبهه اصلی خلق در برزیل، تشکیل شده در سال ۲۰۱۵ برای نبرد علیه کودتایی که دیلما روسف را از ریاست جمهوری برکنار کرد، امروز (۶ آوریل) طی بیانیه‌ای درباره محاکمه و محکومیت لولا، سیاسی‌ و غیراخلاقی شدن نظام قضایی برزیل را مورد انتقاد قرار دادند.

سند می‌گوید: «مقاومت تنها پاسخ بایسته و میهن‌دوستانه به این تجاوزات است.»

بیانیه «علیه وضعیت استثنایی، آزادی برای لولا» توسط «جبهه مردمی برزیل» متشکل از ۷۰ جنبش اجتماعی، و «جبهه مردم بی‌باک» که یک ائتلاف چپگرا از بیش از ۳۰ انجمن چپ می‌باشد امضاء شده است.

آن‌ها می‌گویند هدف از این دستگیری جلوگیری از شرکت محبوب‌ترین رهبر طبقه کارگر در انتخابات است. «بلوک راست‌گرا با تشکیل پرونده قضایی علیه رییس‌جمهور پیشین، قانون اساسی ۱۹۸۸ را زیرپا می‌گذارند، تا بتوانند با خشم و آتش برنامه ضدملی، ضدمردمی و ضد دموکراسی خود را اجرا کنند. آن‌ها با قدرت دادن به گروه‌های فاشیستی برای اعمال خشونت علیه جنبش‌های اجتماعی و چپ یک فضای نفرت و عدم‌تحمل بوجود آورده اند.»

بیانیه می‌گوید «ما از سائو برناندو دُ کمپو، دژ تاریخی کارگران، از همه دمکرات‌ها می‌خواهیم در دفاع از آزادی لولا به صفوف ما بپیوندند (…) جاده‌ها مسدود می‌شوند. ما در همه شهرها و مناطق اصلی کشور تظاهرات داریم. (…) ما خواهان تشکیل کمیته خلق در دفاع از دمکراسی و آزادی هستیم.»

«رویاروی با بی‌عدالتی، ما ساکت نخواهیم ماند. علیه قدرت استبداد، مردم و شهروندان حق شورش دارند.»