اخبار ویژه, سرتیتر

واشنگتن پست، «خانم رئيس» جديد سيا شکنجه گر است

روزنامه واشنگتن پست در گزارشي به قلم جان کراکو مامور ضدتروريسم سابق سيا درباره نقش جينا هاسپل نامزد تصدي رياست سازمان سيا بر رويه هاي شکنجه در اين سازمان نوشت :‌
من مانند همه آمريکايي ها از حملات يازده سپتامبر خشنگين بودم و داوطلب شدم تا براي کمک به عمليات بازداشت سرکردگان القاعده و کشاندن آنها پاي ميز محاکمه به خارج بروم. من از ژانويه تا مه سال 2002 رياست عمليات ضد تروريسم در پاکستان را بر عهده داشتم. تيم من دهها تن از جنگجويان القاعده را بازداشت کرد. يکي از کساني که شخصا در دستگيري وي شرکت داشتم شخصي به نام ابو زبيده بود که در آن زمان به اشتباه تصور مي کرديم فرد سوم القاعده است.
ماه مه آن سال سيا تصميم کرفت ابوزبيده را شکنجه کند. وقتي آن ماه به مقر سيا بازگشتم يکي ازمقامات ارشد در مرکز مبارزه با تروريسم از من پرسيد آيا مي خواهم در استفاده از تکنيک هاي پيشرفته بازجويي آموزش ببينم. من تا آن زمان چنين چيزي نشنيده بودم ولي پس از توضيحات مختصر اين مقام از پذيرش اين پيشنهاد خودداري کردم زيرا به اخلاقيات پايبند و با شکنجه مخالف بودم .
متاسفانه درآن زمان آدمهاي زيادي در دولت آمريکا بودندکه بسيار بر لزوم شکنجه تاکيد مي ورزيدند. يکي از اين افراد جينا هاسپل بود که دونالد ترامپ رئيس جمهوري وي را براي تصدي رياست سيا و جانشيني پومپئو پيشنهاد کرده است.
جاي ترديدي وجود ندارد که قرار گرفتن هاسپل در راس سيا تلاشهاي مقامات و مردم را براي از بين بردن شکنجه نقش بر آب خواهد ساخت. پيامي که انتصاب هاسپل به کارکنان سيا مي فرستد خيلي ساده و روشن است :‌ مرتکب جنايت جنگي شويد، مرتکب جنايت عليه بشريت شويد و ارتقاي درجه بگيريد. درباره قانون هيچ نگراني نداشته باشيد. به اخلاقيات فکر نکنيد. به اين فکر نکنيد که شکنجه کارساز واقع نمي شود. جلو برويد و به هر نحو ممکن اين کار را انجام دهيد و ما شما را تحت حمايت و پوشش خود قرار خواهيم داد. تازه در نهايت مي توانيد مدارک و شواهد به جا مانده را معدوم سازيد.
هاسپل که در رسانه ها به عنوان «‌ کهنه کار اطلاعاتي کارکشته و همه فن حريف » از وي ياد مي شود ، 33 سال سابقه کار در سيا هم در مقر اصلي و هم در مناصب ارشد در خارج از کشور دارد. وي همواره تلاش کرده است تا از ديدگان و افکار عمومي دور باقي بماند.
قوانين سيا به من اجازه نمي دهد تا عملکرد و سوابق وي را در برنامه شکنجه اين سازمان توضيح دهم زيرا اين جزييات را در شرايط کنوني محرمانه و طبقه بندي شده مي داند.
ولي تا اين حد مي توانم بگويم که هاسپل تحت الحمايه خوزه رودريگز از مقامات بلندپايه سابق مرکز مبارزه با تروريسم بود و رودريگز بود که به هاسپل دستور داد تا شواهد و نوارهاي ويديويي شکنجه ابوزبيده را معدوم سازد. وزارت دادگستري تحقيقاتي را در اين زمينه انجام داده است ولي هرگز کسي در اين پرونده محکوم شناخته نشد.
ماموران سيا و روان شناسان تحت قرارداد با اين سازمان کار شکنجه ابوزبيده را در اوت 2002 آغاز کردند. آنها ابوزبيده را 83 بار با توسل به شيوه غرق مصنوعي مورد شکنجه قرار دادند. بعدها به تکنيک محروم کردن از خواب روي آوردند و چندين هفته وي را در قفس بزرگ با سگ زنجير در جعبه هايي به اندازه تابوت محبوس کردند و چون مي دانستند ابوزبيده از حشرات مي ترسد بر روي بدنش انواع حشرات قرار مي دادند.
رودريگز بعدها ادعاکرد شکنجه ابوزبيده کارساز و موثر بوده و وي اطلاعات ارزشمندي در اختيار مقامات قرار داده که به واسطه آنها حملات مختلف خنثي شده و جان آمريکايي ها نجات پيدا کرده است ولي همه مي دانيم بر اساس گزارشهاي کميته اطلاعات سنا درباره عمليات شکنجه سيا و اعترافات شخصي بازرس اف بي اي ، همه اين ادعاها دروغ بوده است.
من مي دانستم که چه بر ابوزبيده گذشته ولي دهانم را بسته نگه داشتم و حتي پس از ترک سيا در سال 2004 در اين باره سکوت کردم. ولي اين سکوت تاسال 2007 ادامه داشت.
جرج بليو بوش رئيس جمهور وقت توسل به برنامه شکنجه را تکذيب مي کرد. ولي من مي دانستم همه اينها دروغ است. مي دانستم شکنجه حربه کارسازي نيست و غير قانوني است بنابراين در سال 2007 در مصاحبه اي با شبکه اي بي سي نيوز اعلام کردم سيا زندانيان را شکنجه مي کند و اين شکنجه بر مبناي سياست رسمي دولت آمريکاست که به تاييد شخص رئيس جمهور رسيده است. اف بي آي بلافاصله پس از اظهارات من تحقيقات را آغاز کرد.
مقامات سيا هنوز هم از دست من به خاطر افشاي کثافت کاري هاي اين سازمان خشمگين هستند. سيا در دوران وزير دادگستري جديد اوباما خواستار بازگشايي اين پرونده درباره من شد. البته من مرتکب هيچ جاسوسي نشده بودم و در نهايت از اتهامات آنان تبرئه شدم ولي بنا به اتهامات رده پايين تر به تحمل 23 ماه زندان محکوم شدم.
اهميت اينگونه کارها هر روز بيشتر مي شود به ويژ آنکه عملکرد سيا ديگر اين روزها آشکار شده است. کنگره به طور خاص استفاده از تکنيک غرق مصنوعي و ديگر شيوه هاي شکنجه را که در سايتها و اماکن مخفي به کار گرفته مي شد ممنوع کرد .
ولي در شرايطي که من به خاطر افشاي شکنجه به زندان افتادم ، خانم هاسپل به رغم ارتباط با شکنجه همچنان مدارج ترقي و ارتقاي درجه را طي مي کرد. اقدام ترامپ در انتصاب هاسپل در بردارنده اين پيام است: در شرايطي که ما نماد رعايت حقوق بشر، حقوق مدني و آزادي هاي مدني هستيم ، ولي همه اينها پوچ و بيهوده است . ما هر وقت مصلحت باشد دم از آزادي و حقوق بشر مي زنيم. ولي وقتي لازم بدانيم همه اين ادعاها را کنار مي گذاريم و قوانين بين المللي را ناديده مي گيريم. برنامه شکنجه در زندان هاي نظامي در عراق از جمله بزرگترين ابزارهايي هستند که القاعده و داعش و ديگر بازيگران بد براي تقويت مواضع خود تاکنون در اختيار داشته اند. اين روند موجب کينه بيشتر گروه هاي شبه نظامي از آمريکا مي شود. هاسپل و ديگران در سيا مسئول اين وضع هستند زيرا آنها به جهانيان نشان دادند آمريکا با زندانيان خود چگونه رفتار مي کند.
آيا ما مي خواهيم کشوري باشيم که دم از حقوق بشر مي زند ولي فکر مي کند وقتي کسي نگاه نمي کند مي تواند همين حقوق بشر را زير پا بگذارد؟‌ مردم آمريکا نمي توانند چنين چيزي را تحمل کنند و ما نبايد به شکنجه گران پاداش بدهيم. جينا هاسپل نبايد رياست سيا را بر عهده بگيرد.