اخبار ویژه, سرتیتر

ایالات متحده آمریکا در یمن با دست دیگران بر علیه ایران می‌جنگد

سناتورهای آمریکایی خواستار پایان دادن به مداخلات آمریکا در یمن هستند

ایالات متحده آمریکا در یمن با دست دیگران بر علیه ایران می‌جنگد

در ایالات متحده آمریکا سی و هفت تن از دانشمندان، پروفسورها، مقامات عالی‌رتبه نظامی، دیپلومات‌های سابق و سیاستمداران با ارسال نامه به هر تک تک از سناتورهای آمریکایی، خواستار حمایت آنها از پیشنویس قطعنامه برنی ساندرز، کریسا مرفی و مایک لی، نمایندگان کنگره شدند. در پیشنویس قطعنامه، پایان دادن به حمایت از جنگ ائتلاف کشورهای عربی بسرکردگی عربستان سعودی در یمن خواسته شده است. عربستان سعودی در یمن بر علیه حوثی‌های تحت حمایت ایران می‌جنگد. دولت آمریکا جنگ یمن را بمثابه جنگ نیابتی با نفوذ ایران در منطقه ارزیابی نموده، سعودی‌ها را مورد حمایت تسلیحاتی قرار می‌دهد، با آنها تبادل اطلاعات می‌نماید، در سوخت‌گیری هوایی جنگنده‌هایشان کمک‌رسانی می‌کند.

در نامه «سی و هفت نفر» گفته می‌شود: «ما مصرانه شما و همتایات سناتور شما را به پشتیبانی از این قطعنامه فرامی‌خوانیم… که از حق قانونی کنگره آمریکا در خصوص اعلان جنگ و پایان دادن به آنچه که سازمان‌های بین‌المللی جدی‌ترین بحران انسانی در جهان می‌نامند، دفاع می‌کند». این نامه را استیون سِش، سفیر پیشین آمریکا در یمن، جودی ویلیامس، برنده جایزه نوبل و توکل کارمان و دیگران امضاء کرده‌اند.

امضاءکنندگان نامه تصریح می‌کنند، که خود آمریکا در جنایت جنگی سعودی‌ها- بمباران مناطق مسکونی، مدارس، بیمارستان‌ها و محاصره سواحل دریایی که یمن را در لبه پرتگاه فاجعه انسانی قرار داده است، سهیم می‌باشد. ۸ میلیون و ۴٠٠ هزار نفر یمنی از گرسنگی و سوءتغذیه رنج می‌برد. در مجموع ۲٠ میلیون نفر یمنی به کمک‌های انساندوستانه، و ٣۸۵ هزار کودک یمنی به کمک‌های عاجل پزشکی نیاز دارد.

مداخله آمریکا به طرفداری از عربستان سعودی به ایجاد خلاء سیاسی در منطقه و گسترش میدان عمل اسلام افراطی منجر می‌گردد. بعید نیست، که سیاست آمریکا در جنگ یمن بر همین پایه- دامن زدن به تقویت اسلامگرایان افراطی و تحریک آنها بر علیه ایران- متمرکز شده باشد.

منبع:

https://www.fondsk.ru/news/2018/03/10/amerikanskih-senatorov-prizyvaut-polozhit-konec-vmeshatelstvu-ssha-v-konflikt-v-jemene-45741.html

ترجمه ابراهیم شیری