اخبار ویژه

تشکیل ائتلاف تازه درعراق میان مقتدی صدر وحزب کمونیست عراق

نوشته:احمد مزارعی،دوشنبه بیست و یکم اسفند 1396

نگاهی مختصر به رابطه وهمکاری مسلمانان وکمونیستها

مطبوعات کشورهای عربی وسایتهای تحلیلی گزارشات گوناگونی را در اینمورد انتشارداده واقای رائد فهمی سکرتر حزب کمونیست عراق نیز در یک مصاحبه مطبوعاتی ابعاد گوناگون این ائتلاف را تشریح نمود.

رابطه کمونیستهای شوروی با مسلمان این کشور بعد از انقلاب بلشیکی

همکاری کمونیستها ومسلمانان در تاریخ ملل منطقه خاور میانه واسیای میانه ،دارای سابقه ای طولانی ودر خشانی است، این همکاریها ابتدا با به قدرت رسیدن کمونیستها در روسیه اغاز گردید ،دولت نوپای شوروی برای حل مشکل مسلمانان روسیه به تشکیل «وزارت مسلمانان»دست زد وبا ارسال هیئتی با رهبران مذهبی مناطق بخارا،سمرقند،خیوه،تتارستان ،داغستان و…ارتباط برقرارکرد/از اقدامات اولیه لنین در دلجوئی واحترام به عقیده مسلمانان تشکیل هیئتی زیر نظر مرحوم استالین که کمیسر خلقهای مسلمان بود،این هیئت وظیفه داشت تا قران معروف عثمان وبسیاری کتابهای مذهبی دیگرکه در موزه ارمیتاج مسکو نگهداری میشد، با احترام فراوان به بخارا مرکز اصلی مسلمانان در اندوره انتقال داده وبه امام جمعه شهرسپرده شد،دراین دوره کمونیستها ومسلمانان در شهرهای مسلمان نشین برای حل مشکلات وسازندگی خرابیها ی جنگ جلسات مشترک داشته وبسیاری زنان محجبه ترکستانی نیز در جلسات شرکت میکردند،قابل ذکر است که در اندوره حجاب شبیه به شکل گلیم نازکی بافته شده واز فرق سرتا ناخن پا را میپوشاند،این «جلسات مشترک» در ان دوره برای حل مشکل چند همسری وطلاق توافق کرده بودند تا در شهرها ی مسلمان نشین دو دادگاه ،یکی شرعی ودیگری کمونیستی وجود داشته باشد تا خانواده خود برای حل مشکلشان انتخاب کنند.

دراین دوره رهبران وفرماندهان بزرگ ولایقی از میان مسلمانان سربراوردند،مشهورترین انها «ملا نور وحیدوف»بود که سمبل شجاعت وفداکاری بود ودر جریان جنگ بر علیه تهاجم امپریالیستی به کشور شوراها، «ملا نوروحیدوف» در شهر قازان پایتخت تتارستان بدست جوخه چک اسلواکی وابسته به امپریالیستها اسیر ودر ملا عام تیرباران گردیدواینبار پرچمش را قهرمان مسلمان و بلشوک دیگری بنام «میر سعید سلطان غالییف»بدست گرفت تا را ه وی را ادامه دهد.مسلمانان بلشویک که به مسلمانان سرخ معروف بودند تحت عنوان «واحدهای مسلمانان بلشویک» در ارتش سرخ فعالیت میکردند وستون فقرات جبهه شرقی سیبری را که بسیار مهم بود، به حساب میامدند،تعدادشان در این برهه دویست وپنجاه هزار نفر بود.(1)

همکاری تاریخی حزب کمونیست عراق وزحمتکشان شیعه عراقی:

عبد الکریم قاسم شیعی در همراهی با حزب کمونیست عراق، بعثیها،وسایر افسران میهنپرست عراقی بر علیه شاه مزدور وخائن عراق کودتا کرده وتشکیل حکومتی ملی دادند،»با بر سر کار امدن قاسم واقدامش در جهت ملی کردن نفت و به تاسی از دکتر محمد مصدق، امریکا وانگلیس در بیروت نیرو پیاده کرده تا عراق را به اشغال در اورند ،در ان زمان شوروی ازطریق حزب کمونیست عراق به عبد الکریم قاسم پیام داده وطرح امریکارا افشا واز طرفی به دو کشور امپریالیستی امریکا وانگلیس در مورد حمله به عراق، هشدار حمله موشکی به انها داد»(ازکتاب خاطرات زکی خیری عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست عراق) دراین دوره ملیونها شیعه عراقی که روحانیون خاندان صدر در راسشان بود ، درفقر وفاقه وعقب ماندگی بوده و در حقیقت بازماندگان جنگ سیصد ساله عمر وعلی ایران وعثمانی بودند،صدها هزارنفرشان در اطراف بغداد در کپر وبدون اب وبرق به زندگی نکبتباری ادامه میدادند، دولت وقت برنامه خانه سازی را که بیشتر پیشنهاد کمونیستها بود ،برایشان اغاز کرده و»مدینت الثوره»ساخته شد،در عراق اکثریت اعضای حزب کمونیست از جمله رهبرانش را شیعیان تشکیل میدهند،

انان باشرکت در انبوه فقرای شیعه به سازماندهی سیاسی واقتصادی در میان انها دست میزدند بطوریکه نوحه های سینه وزنجیر زنی ماه محرم بیشتر رنگ وبوی مبارزه طبقاتی داشت.ازاینجا باید گفت که رابطه ونزدیکی امروز «حجت الاسلام والمسلمین حضرت ایت الله العظمی صدر» وحزب کمونیست عراق تصادفی نبوده است،از طرفی اختلاف صدریها با حیدر عبادی طبقاتی نیز میباشد،که بحث جدا گانه ای میطلبد.بنظرم ائتلاف حجت الاسلام صدر و حزب کمونیست ، ضربه ای به جناح حیدر عبادی نیز میباشد که با بقا ی امریکاییها درعراق مماشات میکند،جناح دیگر حزب الدعوه مالکی وحشد الشعبی یا بسیج عراق است که خواستار خروج بی قید وشرط امریکائیها ، حتی مستشاران انها از عراق هستند، مالکی در دوره نخست وزیریش احزاب را از جمله حزب کمونیست ازاد گزارد بطوریکه این حزب توانست در شهرهای مقدس مذهبی نیز دفاتر خودرا افتتاح نماید ،این گمان نیز میرود که ایت الله مقتدی صدر با توصیه «حضرت ایت الله حائری»که مرجع تقلید صدر بوده ودر قم زندگی میکند ،به این کار مبادرت ورزیده است تا در خروج امریکائیها تسریع شود، قابل توجه اینکه صدریها شدیدا با امریکا مخالف بوده ومخالف بقای انها در عراق هستند . رهبران حزب کمونیست عراق قبل از سقوط صدام در ایران زندگی میکردند.(2)

همکاریهای حزب الله لبنان وحزب کمونیست لبنان

درمورد رابطه این دو گفتنی بسیار ورابطه انها تاریخی است،اما اولین شهید مقاومت لبنان دوشیزه سنا مهیدلی ومسیحی میباشد:

سنا محیدلی (۱۴ آگوست ۱۹۶۸ – ۹ آوریل ۱۹۸۵) ، از اعضای حزب سوسیال ناسیونالیست سوریه بود که در سن ۱۸ سالگی خودش و یک خودروی پژوی پر از مواد منفجره را در یک کاروان اسرائیلی در جزین در جنوب لبنان، در جریان اشغال جنوب لبنان توسط اسرائیل منفجر کرد. در جریان عملیات انتحاری سنا محیدلی، ۲ سرباز اسرائیلی کشته و ۱۲ سرباز نیز زخمی شدند.

سنا یوسف محیدلی در روستایی در عنقون در نزدیکی صیدا در لبنان به دنیا آمد. او چهار برادر و یک خواهر داشت و در یک فروشگاه ویدئو کار می‌کرد. وی در سال ۱۹۸۵ به حزب سوسیال ناسیونالیست سوریه پیوست که وابسته به جبهه مقاومت ملی لبنان بود. در جبهه مقاومت ملی لبنان حزب الله بیشترین وزن، نیرو،نقش وامکانات را داشت،در این دوره حزب الله لبنان با کمک ایران هزاران امریکائی واسرائیلی به قتل رسا نید واسرائیلیها پس از ضربات پیاپی مجبور شدند از اشغال لبنان دست برداشته وفرارکنند ،به مقاله «مردان سایه در تهران» در مجله هفته ، مراجعه کنید، بخش بزرگی از این نیروهای انتحاری از اعضای حزب کمونیست لبنان بودند،معروف ترین اعضای حزب کمونیست لبنان» سمیر قنطار» بود که با ایجاد انفجاری بزرگ دراسرائیل ،به اسارت درامد وپس از سی سال زندانی ،حزب الله لبنان وی را در یک برنامه مبادله اسرا ازاد نمود،سمیر قنطار پس ازازادی و یک دوره اموزشهای نظامی مجددا به جبهه جنگ سوریه بر علیه اسرائیل رفت که متاسفانه به شهادت رسید.(3)

حزب کمونیست لبنان وحزب الله ،همکاریها وائتلافات دائمی داشته وحزب الله در جریان انتخابات وتوافقات از اعضای خود میخواهد که به کاندیداهای حزب کمونیست لبنان بویژه در شهر صور،رای بدهند.

توضیحات زیرنویس(1) خلاصه اطلاعات این بخش نوشته مورخ روس «الکساندربنیگسن»تحت عنوان»انقلا ب اکتوبر وبلشویکهای مسلمان»،گرفته شده است.

(2) مقاله (ایا دین افیون توده ها است؟ نوشته عبد الحسین شعبان ،مجله هفته ،وهمچنین کتاب خاطرات زکی خیری عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست عراق).

(3) در نتیجه کمکهای گسترده ایران ولیبی به مقاومت لبنان وهمچنین همکاریهای تنگاتنگ حزب کمونیست لبنان ، حزب الله وجبهه مقاومت لبنان ،اسرائیلیها مجبور شد ند همه امکانات خودرا پس از دهسال اشغال کشورلبنان رها کرده وفرار کنند، در فیلم حماسی اخراجشان ، دیده میشود که افسرانشان با لباس خواب بسوی مرز میگریزند،امار زیر برای امروز واینده امریکائیها در منطقه بسی اموزنده است:

تعداد انفجارهای استشهادی: ازسال 1985 تا 1989′ یکصد مورد.

از سال 199. تا 1995 ، یکهزار وسی مورد

ازسال 1996 تا سال 2000 ، چهار هزار و نهصدوبیست هشت مورد .

برگرفته شده از گزارش کریس هرمان در گزارشی تحت عنوان :

Hizbollah and the war Israel lost

۱ دیدگاه

 1. حزب «کمونیست» عراق، برادر خوانده حزب توده ایران، تجدید نظر طلبانی که به صف مستقل پرولتاریا اعتقادی ندارند، فرصت طلبانی که از تجاوز امریکا به عراق در زمان صدام پشتیبانی کردند. هدف اینها کسب قدرت سیاسی به هر قیمتی است و نه انقلابی سوسیالیستی. حزب کمونیست کارگری ایران نیز با سلطنت طلبها روابط مشابهی دارد و به سوی وحدت و ائتلاف با این مرتجعان مزدور امپریالیسم حرکت می کند. جالب این جاست که حزب «کمونیست کارگری» می فرماید که جمهوری اسلامی می خواهد فقر را از بین ببرد ولی بعضی آیت الله ها نمی گذارند. هواداری از جنبش سبز موسوی برای بازگشت به دوران طلائی امام یکی دیگر از افتخارات این سوپر انقلابی هاست و طرفداریشان از اسرائیل و تمام لشگر کشی های ناتو.
  ما همه شیریم …. حمله مان از باد باشد دم به دم.
  مواضع ما بستگی به سمت و سوی باد دارد.

  دوست داشتن

 2. حزب کمونیست در قدرت مثل حزب کمونیست اتحاد شوروی وضعیتی کاملا متفاوت دارد با حزب کمونیستی که می کوشد رهبری پرولتاریا و سپس هژمونی پرولتاریا در جنبش دمکراتیک و مبارزه برای آرمانهای سوسیالیستی را بدست بیاورد. هرگونه مخدوش کردن صف مستقل پرولتاریا و در آمیختن آن با اقشار و طبقات دیگر حرکتی ضد کمونیستی و ضد انقلابی است. بگذریم از این که قبل از هر چیز باید تعیین تکلیف کرد با مجموعه ای از روشنفکران خرده بورژوا که به غلط نام حزب کمونیست بر خود نهاده اند.

  دوست داشتن

 3. اتحادی میان تجدید نظر طلبان نامعتقد به صف مستقل پرولتاریا با مرتجعان مذهبی. برادران حزب توده به هر سو می چرخند.‌ نرمش قهرمانانه.
  حزب کمونیست کارگری نیز به سوی نرمش قهرمانانه: اتحاد با سلطنت طلبان. و بازهم نرمش قهرمانانه: حککا می فرماید: جمهوری اسلامی می خواهد فقر را از بین ببرد اما بعضی آیت الله ها نمی گذارند.
  ما همه شیریم، شیران علم حمله مان از باد باشد دم به دم.

  دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.