بین المللی, تیتر۱, سرتیتر

عملیات روانی امپریالیستی علیه سوریه و التزام رکاب فدائيان (اکثريت)

fadai_aksariyat_2018

 منبع: نیوزکلیک
نویسنده: و. آرون کومار

تارنگاشت عدالت

سندِ فاش شده، «عملیات روانی» غرب را در سوریه برملا می‌سازد

خصومت را به هر طريق افزایش دهید، به کارزاز شدید تبلیغاتی علیه سوریه و روسیه ادامه دهید، و در مذاکرات صلح خرابکاری کنید- براساس یک تلگرام دیپلماتیک که اخیراً به بیرون درز کرد این‌ها سه هدف تازه‌ترین عملیات روانی غرب در سوریه هستند.

گزارش می‌گوید که تلگرام محرمانه انگلیس، به تاریخ ۱۲ ژانویه ۲۰۱۸، از نخستین نشست «گروه کوچک آمریکایی در سوریه» (متشکل از ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، عربستان سعوی و اردن) که در ۱۱ ژانویه ۲۰۱۸ در واشنگتن برگزار شد، خبر می‌دهد.

سند امضای بنیامین نورمن را در پای خود دارد، که مسؤول موضوعات خاورمیانه در سفارت بریتانیا در واشنگتن است. بنا به گزارش،۱ تلگرام در پست صحنه آخرین «کنفرانس امنیتی مونیخ» (۱۸-۱۶ فوریه) وسیعاً پخش شد.

تلگرامِ به بیرون درز کرده و محتوای آن در ارتباط با عملیات روانی غرب در غوطه شرقی اهمیت ویژه‌ای کسب می‌کند.

همان‌طور که پیش از این در «نیوزکلیک» گزارش شد یک «تهاجم بصری»۲ در رسانه‌های غربی و رسانه‌های اجتماعی علیه عملیات سوریه در غوطه شرقی به راه افتاده است. بسیاری از تصاویر و ویديوهایی که از حمله به کودکان و غیرنظامین غوطه شرقی پخش می‌شود، در واقع، گزارش‌های بصری از بمباران غزه توسط اسرائیل، از عملیات تحت رهبری ایالات متحده علیه داعش در موصل۳ یا از بمباران یمن توسط ائتلاف تحت رهبری عربستان سعووی است.

ایالات متحده، بریتانیا و عربستان سعودی و دیگران [مانند «فدائیان» اکثریت] سوار بر تحریکات سیاسی به وجود آمده از طريق «تهاجم بصری» خواهان «اقدامات قاطع برای متوقف ساختن کشتارها» شده اند، که در عمل پوششی برای مداخله خارجی و تغییر رژیم است.

تلگرام «استراتژی غرب» و عوامل آن در سوریه را- مانند «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» که مقر آن در لندن است و «کلاه سفیدها» (معروف به دفاع مدنی سوریه که فقط در مناطق تحت کنترل اپوزیسیون مسلح فعالیت می‌کند) برملا می‌کند. در سال ۲۰۱۶، عملیاتی شبیه عملیات روانی در شرق غوطه به راه افتاد که بر عملیات نظامی دولت سوریه متمرکز بود.

دکترین نظامی ایالات متحده برای عملیات روانی، این عملیات را چنین تعریف می‌کند: «عملیات برنامه‌ریزی شده برای انتقال اطلاعات و شاخص‌های برگزیده به مخاطبین خارجی برای تأثیرگذاری بر احساسات، انگیزه‌ها، استدلال عینی، و نهایتاً رفتار دولت‌ها، سازمان‌ها، گروه‌ها، و افراد خارجی.»۴

بر بستر تلاش‌های فزاینده روسیه در میانجی‌گری برای یک راه‌حل مسالمت‌آمیز، تلگرام انگلیسی دو هدف سیاسی اصلی را توصيف می‌کند: خرابکاری در کنفرانس سوچی و تدارک یک کارزار تبلیغاتی عظیم شبیه کارزاری که در زمان آزادی حلب در دسامبر ۲۰۱۶ به راه افتاد.

عملیات جاری ترکیه در عفرین سوریه چند روز پس از تصمیم ایالات متحده برای ایجاد یک نیروی مرزی کرد در منطقه آغاز شد. این تصمیم چند روز پیش از نشست سوچی اعلام شد، و با این پنتاگون دانسته دکمه قرمز را برای یک مداخله نظامی جدید ترکیه فشار داد.

به گفته ریچارد لابویر، یک روزنامه‌نگار فرانسوی، «واشنگتن نه تنها به طور ضمنی به آنکارا چراغ سبز نشان داد، بلکه به مثابه یک پاداش، استراتژیست‌های آمریکایی برای تقویت متحدین خود در ارتش آزاد سوریه، و برای تحمیل حضور آن‌ها در ژنو، یک خصومت غیرقابل انکار بین جناح‌های کرد به وجود آوردند.»

حمله ترکیه و هدف قرار دادن پایگاه‌های نظامی درون سوریه به وسيلۀ اسرائیل جنگ سوریه را که پس از نابودی گروه دولت اسلامی تخفیف یافته بود، طولانی ساخته است.

در نشست ۱۱ ژانویه در واشنگتن هاگ کلیری (سرپرست بخش خاورنزدیک و میانه وزارت امور خارجه انگلیس)، جروم بونافونت (سرپرست بخش شمال آفریقا و خاورمیانه وزارت امور خارجه فرانسه)، دیوید ساترفیلد (معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده برای خاورمیانه)، نواف تل (مشاور ویژه وزارت امور خارجه اردن)، و جمال العاقل از عربستان سعودی حضور داشتند.

براساس گزارش‌ها، تلگرام از رهبری ایالات متحده برای اجرای مؤثر این استراتژی و پوشش رسانه‌ای-هر چه وسیع‌تر- به آن دادن، استقبال می‌کند. نشست ۲۳ ژانویه در پاریس برگزار شد، و استفاده از سلاح‌های شیمیایی و «دستورات» ویژه ارسال شده توسط  «گروه کوچک آمریکایی» به استفان د میستورا نماينده سازمان ملل را بررسی کرد.

در غوطه شرقی، چند روز پس از اخطار روسیه مبنی بر این‌که گروه‌های مسلح یک حمله شیمیایی را تدارک می‌بیند، «دیده‌بان حقوق بشر در سوریه» و «کلاه سفیدها» از یک حمله با سلاح شیمیایی خبر دادند.

۱- متن گزارش به فرانسوی:

http://prochetmoyen-orient.ch/syrieleaks-suites-propagande-et-dividendes/

۲- گزارش نیوزکلیک از «حمله بصری» درباره غوطه شرقی» 

https://newsclick.in/false-flag-whats-happening-syrias-east-ghouta

۳- گزارشی در باره استفاده از تصاویر عملیات امپریالیسم-صهیونیسم-ارتجاع درموصل، غزه و یمن در گزارش‌های مربوط به غوطه شرقی: 

https://www.rt.com/news/419995-twitter-syria-fake-photo/

۴- «دکترین نظامی ایالات متحده برای عملیات روانی» 

https://nsarchive2.gwu.edu//NSAEBB/NSAEBB177/02_psyop-jp-3-53.pdf

————————————–
عدالت: ترجمه انگلیسی سند در خبرگزاری فارس:

http://en.farsnews.com/newstext.aspx?nn=13961205000734

«به این جهنم روی زمین پایان دهید!»

فاجعه انسانی در غوطه شرقی سوريه

کار آنلاین

سناريو حلب شرقی در غوطه شرقی در حال تکرار است. بمباران هوائی شديد و مداوم، کشتار شهروندان، محاصره غذائی، داروئی و نظامی. تمام راه‌های ارتباطی غوطه شرقی با دنیای خارج قطع شده است. منابع حقوق بشری در سوریه می گويند از ۱۸ تا ۲۴ فوریه، بیش از ۵۲۰ غیرنظامی در بمباران‌های غوطه شرقی جانشان را از دست داده‌اند که ۱۲۰ تن از آن ها کودک و ۷۵ زن بوده اند. تعداد مجروحان هم به ۲۵۰۰ نفر رسیده که بیشتر آنها غیرنظامی هستند. دولت بشار اسد با حمايت دولت روسيه و جمهوری اسلامی در غوطه شرقی حمام خون راه انداخته است.

غوطه شرقی با جمعیتی حدود ۴۰۰ هزار نفر در شرق دمشق واقع است.غوطه شرقی از سال ۲۰۱۲ در کنترل نيروهای مخالف اسد است. این منطقه از سال ۲۰۱۳ تحت محاصره نیروهای دولت سوریه قرار دارد. ارتش سوریه این منطقه را با راکت‌هایی حاوی گاز سارین در ۲۱ اوت ۲۰۱۳ بمباران کرد. ارتش سوریه از ۱۸ فوریه بار ديگر حملات هوایی و زمینی را به این منطقه آغاز کرد.

شورای امنیت سازمان ملل بعد از کشمکش ها، قطعنامه‌ای را تصویب کرد و در آن خواستار برقراری ۳۰ روز آتش‌بس در سراسر سوریه به ویژه در غوطه شرقی گرديد. قطعنامه سازمان از حکومت اسد خواسته است از بمباران مراکز درمانی، مدارس و سایر اماکن غیر نظامی خودداری کند. اما روسيه فقط با آتش‌بس روزانه به مدت ۵ ساعت برای امداد‌رسانی به غیرنظامیان غوطه شرقی موافقت کرده است.سردار باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران هم گفته است: «ما به قطعنامه آتش‌بس پایبند خواهیم بود، سوریه نیز پایبند است. بخش‌هایی از حومه دمشق که در اختیار تروریست‌ها است مورد آتش‌بس نیستند و پاکسازی در آنها ادامه خواهد داشت».

رژيم جنايتکار بشار اسد و متحدين وی تصميم گرفته اند که غوطه شرقی را به هر قيمتی حتی با بروز يک فاجعه انسانی تصرف کنند. آن ها می خواهند نيروهای مخالف از غوطه شرقی عقب بنشينند. اما ساکنان مسلح و غیرنظامی غوطه شرقی برخلاف ساکنان حلب شرقی، گزینه‌ای برای فرار یا عقب‌نشینی و جابه‌جایی ندارند.

به گفته آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد: «غوطه شرقی نمی‌تواند در انتظار بماند. وقت آن رسیده است که به این جهنم روی زمین پایان دهیم».ما تصميم شورای امنيت سازمان ملل متحد مبنی بر برقراری آتش بس در غوطه شرقی را به سود صلح در سوريه می دانيم و همراه با نيروهای صلح طلب، خواهان پايان دادن به تهاجم دولت بشار اسد و متحدين وی به غوطه شرقی هستيم.

هيئت سياسی ـ اجرائی سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت)
۹ اسفند ۱۳۹۶ (۲۸ فوريه ۲۰۱۸)

عملیات در موصل و رقه فاجعه است/ ۷۵۰ کشته تنها در یک ماه 

آفتا‌ب‌نیوز
۲۲ تیر ۱۳۹۶

سازمان دیده‌بان ایروارس(Airwars) اعلام کرد، نزدیک به ۷۵۰ غیرنظامی در جریان حملات هوایی ائتلاف ضد داعش تحت رهبری آمریکا در سوریه و عراق طی ماه ژوئن کشته شدند.

این سازمان که یک گروه ناظر غیر دولتی است و مقر آن در لندن واقع است افزود: عملیات نظامی در دو شهر رقه سوریه و موصل عراق «ویران کننده» و فاجعه بوده است.

طبق ارزیابی‌های این سازمان میانگین تعداد غیرنظامیان کشته شده در ماه ژوئن به رقمی مابین ۵۲۹ و ۷۴۴ تن می‌رسد که این رقم ۵۰ درصد بیش از آمار کشته شدگان در ماه مه است.

آمار اعلام شده از سوی این سازمان غیردولتی بسیار بیشتر از آمار اعلام شده از سوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش است که در ابتدای ژوئیه مدعی شد در عملیات نظامی در پایان سال ۲۰۱۴ تنها ۶۰۳ غیر نظامی آن هم به طور اشتباه کشته شدند.

کریس وودز، رئیس این سازمان تصریح کرد: تشدید حملات موصل و رقه بخشی از این حجم خطرات است. هدفی که وزارت دفاع آمریکا مبنی بر نابودی داعش اعلام کرده است خطر بزرگتری برای غیرنظامیان است.

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیه الیوم، وی افزود: با وجود اینکه میزان خسارت‌های بسیار در جریان حملات در رقه و موصل پیش‌بینی شده بود اما نمی‌تواند تنها دلیل و توضیح برای کشته شدن این تعداد بسیار از قربانیان باشد که از طریق ناظران و سازمان‌های غیردولتی و آژانس‌های بین‌المللی از آن مطلع شدیم.