اخبار ویژه, سرتیتر

پوتین: آمریکا بارها در انتخابات روسیه مداخله کرده است

نقل از خبرگزاری «نووستی»، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه در مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی «ان بی سی» آمریکا که بامداد امروز پخش شد، به تشریح دیدگاه خود در باره اتهامات وارده به مسکو در مورد دخالت در انتخابات سایر کشورها، سیاست مداخله جویانه واشنگتن در امور داخلی سایر کشورها، استقبال روسیه از مذاکرات با آمریکا، نظر خود در باره «دونالد ترامپ» و نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در روسیه صحبت کرده است.

پوتین یادآور شد که آمریکا دائما در روند انتخابات در روسیه مداخله کرده و حتی این مسئله را پنهان هم نمی کند. وی گفت: «ما اخیرا در بالاترین سطح به آنها (مقامات آمریکایی) گفتیم که شما دائما در حیات سیاسی کشور ما مداخله می کنید و جالب است که آنها حتی این موضوع را انکار هم نکردند.»

رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد که آمریکا خود به «بازی کثیفی» (در مورد مداخله در امور سایر کشورها) مشغول است و بعد دیگران را به آن متهم می کند. وی افزود: «من هرگز به چنین کارهای کثیفی دست نمی زنم. آنچه من انجام می دهم، کاملا شفاف و روشن است. این اساس کار ماست. روسیه هرگز در انتخابات آمریکا دخالت نکرده و این مسئله اصلا امکان ندارد. برای اینکه ما دارای اصولی هستیم که شامل این است: به هیچ کس اجازه نمی دهیم در امور داخلی ما دخالت کند و ما نیز در امور داخلی سایر کشورها مداخله نخواهیم کرد.»

ولادیمیر پوتین توضیح داد: «حال برخی اشخاص ممکن است برای رسیدن به اهداف خود دست به چنین کارهای کثیفی زده و از ابزار خاصی در سایر کشورها استفاده کنند. آنها می توانند اطلاعاتی را از فرانسه، از آلمان، از کشورهای آسیایی و حتی از روسیه ارسال کنند. این مسئله چه ارتباطی به دولت روسیه دارد؟ افرادی که واشنگتن آنها را به دخالت در روند انتخابات سال 2016 در آمریکا متهم کرده، نماینده دولت روسیه نیستند. باید قبول کنید که جهان بسیار بزرگ و متنوع است و روابط متقابل بین روسیه و آمریکا نیز بسیار پیچیده است. بخشی از مردم ما دیدگاه خاص خود را در رابطه با این روابط دارند. اگر افرادی که واشنگتن متهم به دخالت در انتخابات نموده، تبعه روس باشند هم چه فرقی در این ماجرا دارد؟ در کشور ما 146 میلیون نفر زندگی می کنند. این مسئله چه ارتباطی به دولت روسیه دارد؟»

به عقیده وی، با توجه به موفقیتی در این زمینه بدست آمده افرادی که در انتخابات آمریکا دخالت کرده اند، حتی ممکن است خود آمریکایی بوده و در جایی نشسته و در روند اوضاع سیاسی کشورشان مداخله کرده باشند

برخی نیروها در آمریکا به ترامپ اجازه مذاکره با مسکو را نمی‌دهند

رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد که کشورش حاضر است هر زمان که لازم باشد همه مسائل، از جمله مسئله موشکی،حملات سایبری و مبارزه با تروریسم را با طرف آمریکایی مورد بررسی قرار دهد.

وی افزود: «بیایید با آرامش بنشینیم و مسائل را حل و فصل کنیم. من فکر می کنم که رئیس جمهوری کنونی آمریکا هم خواستار عادی سازی روابط بین واشنگتن و مسکو بوده و مایل به مذاکره باشد، ولی نیروهایی در ایالات متحده هستند که به او این اجازه را نمی دهند. این ما نیستیم که مانند دشمن با آنها برخورد می کنیم. ولی در ایالات متحده چه در سطح کنگره و چه در سطح دولتی، تصمیماتی گرفته می شود که روسیه در فهرست دشمنان خود گنجانده و علیه ما تحریمهایی را اعمال کرده‌اند. البته با این وجود، ما هر زمان که بگویید حاضر به مذاکره در باره هر مسئله ای هستیم، در باره مسائل موشکی، حملات سایبری، مبارزه با تروریسم. هر زمان که لازم باشد.»

پوتین اطلاعات منتشره در این باره که با «دونالد ترامپ» بعنوان نماینده حزب جمهوری خواه در زمان سفر سال 2013 وی به مسکو دیدار نموده را تکذیب کرد و افزود: «من قبل از انتخاب شدن وی به سمت ریاست جمهوری آمریکا، هرگز با او دیدار نکرده و آشنا نبودم. ترامپ ظاهرا در سال 2013 یکبار به روسیه سفر کرده بود، ولی من اصلا اطلاع نداشتم که چنین شخصی اصلا در روسیه حضور دارد.»

رهبر روسیه دونالد ترامپ را تاجری با تجربه فراوان نامیده و گفت: «او درک می کند که اگر ضروری است که با کسی باید همکاری نمود، این روابط باید برقرار شود و باید به شرکای بالقوه با احترام برخورد شود، در غیراین صورت هیچ موفقیتی حاصل نخواهد شد.»

وی همچنین اعلام کرد که هرگز تا به امروز پیامهای توئیتری ترامپ را نخوانده و تایید نمود که شخصا صفحه شخصی در هیچ یک از شبکه‌های اجتماعی مترادف ندارد و برای برقراری ارتباط با مردم و تحقق تصمیماتش از راههای دیگری استفاده می کند. وی افزود: «ولی دونالد نسبت به من، فرد امروزی‌تری است.»

ولادیمیر پوتین در پاسخ به سئوالی در مورد امکان برکناری خود از پست ریاست جمهوری، با یادآوری اینکه نباید از افرادی که بعد از او در روسیه به قدرت خواهند رسید، ترسی داشت، گفت: «من حرفهای بسیاری در این رابطه شنیده ام. برای چه در آمریکا برخی تا این اندازه از این مسئله وحشت دارند که کسانی که بعد از من قدرت در روسیه را در دست خواهند گرفت، می خواهند تا هر آنچه طی سالهای گذشته در روابط دو کشور بوجود آمده را از بین ببرند؟ حتی ممکن است این مسئله کاملا برعکس باشد و این افرادی که مایل هستند روسیه را بزرگتر و قدرتمندتر کنند، بتوانند آینده ای برای کشور رقم بزنند که آرامش تازه و عرصه بهتری برای توسعه روابط فراهم شود.»

وی همچنین تاکید کرد، همانطور که قبلا هم گفته، هرگز قصد ندارد قانون اساسی روسیه را به منظور تغییر دوران ریاست جمهوری تغییر دهد.