تاریخی, سرتیتر

اتحاد کمونیست‌ها و سوسیالیست‌ها برای انتخاب مادورو

منبع: مارکسیسم-لنینیسم امروز
نویسنده: دبلیو. ت. ویتنی

تارنگاشت عدالت

حزب کمونیست ونزوئلا در روزهای ۱۸-۱۷ فوریه چهاردهمین کنفرانس ملی خود را در کاراکاس برگزار کرد. یک وظیفه کنفرانس گزینش نامزد حزب برای انتخابات ریاست جمهوری بود. انتخابات قرار است در ۲۲ آوریل برگزار شود. حزب کمونیست ونزوئلا پشتیبانی خود را از انتخاب دوباره رییس‌جمهور نیکولاس مادورو اعلام کرد.

حزب تصمیم خود را براساس «توافق‌نامه اتحاد بین حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا و حزب کمونیست ونزوئلا»، که هنوز توسط دو حزب امضاء نشده بود، قرار داد. حزب کمونیست ونزوئلا هدف کلی توافق‌نامه را عملی ساختن همکاری «در مقابله با بحران سرمایه‌داری که وابسته و چپاولگرانه است» تعریف کرد. بیانیه قول «اقدامات سیاسی و اجتماعی-اقتصادی که ضدامپریالیستی، میهن‌دوستانه و پاسخگو به مردم است» را داد.

حزب هم‌چنین تصویب کرد که در صورت «عدم تحقق توافق‌ بین حزب سوسیالست متحد ونزوئلا و حزب کمونیست ونزوئلا»، نشست جدیدی از چهاردهمین کنفرانس ملی «برای تصمیم‌گیری درباره نامزد بدیل برای انتخابات ریاست جمهوری» برگزار خواهد شد.

حزب کمونیست ونزوئلا در ۲۶ فوریه نشست دیگری از کنفرانس ملی را برگزار کرد. رییس‌جمهور حضور یافت و اعلام کرد که «من نامزدی خروس سرخ (نماد حزب کمونیست ونزوئلا) را می‌پذیرم.» پرچم حزب به او تحویل داده شد.

توافق‌نامه امضاء شد
دومین موضوع در دستور کاری آن روز امضای توافق‌نامه بین دو حزب سیاسی بود. جورجی رودریگز و آریستوبولو ایستوریز برای حزب سوسیالست متحد ونزوئلا و اعضای هیأت سیاسی حزب کمونیست ونزوئلا برای حزب خود امضاء کردند. رییس‌جمهور مادورو نیز توافق‌نامه را امضاء کرد.

مادورو گفت: «ما با هم سند مشترکی را تهیه کرده ایم که بخش مهمی از نقشه راه برای حرکت به سال‌های پیش رو می‌باشد- با توافق‌ها و عدم‌توافق‌ها، انتقاد و انتقاد از خود. اما از همه مهم‌تر، این سند پیشنهادات مشترک را برای این‌که چگونه پیشروی کنیم، دربر دارد.»

گزارش در وب‌سایت کورئو دِل اورینوکو اشاره کرد که «این نخستین بار در تاریخ انقلاب بولیواری است که یک سند مورد توافق و امضاء شده به مثابه یک تعهد برای «فرا رفتن از دوره کنونی و ساختن آینده» تهیه شده است.»

برای اسکار فیگوئرو دبیرکل حزب کمونیست ونزوئلا، توافق‌نامه «یک جهش کیفی در روابط سیاسی در این دوران خطرات مداخله‌جویانه» به شمار می‌آید. فیگوئرو افزود: «ما در دفاع از منافع طبقه کارگر، زحمتکشان و ملت ونزوئلا، پذیرای در بازی قرار دادن پوست، زندگی، و تمام هستی خود هستیم. میهن فروخته نخواهد شد، بلکه از آن دفاع خواهد شد… ما برای سازماندهی دوبارۀ مردم خود، متحد ساختن آن‌ها در دفاع از میهن و حاکمیت خود تصمیم می‌گیریم.»

فیگوئرو به رییس‌جمهور مادورو گفت که «راه‌حل بحران الگوی سرمایه‌داری سودجوی ونزوئلا، ملی کردن بخش مالی و بانکی است برای این‌که حتا یک دلار دیگر به سرمایه‌داران داده نشود-و هم‌چنین ملی کردن بخش‌های تجاری و صنعتی است که در درون اقتصاد به مثابه انحصارات عمل می‌کنند.»

خود توافق‌نامه
بندهای گوناگون توافق‌نامه در ترجمه زیر که در برگیرنده نکات اصلی است، به چشم می‌خورد:

۱- «حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا و حزب کمونیست ونزوئلا، وارثان میراث سیمون بولیوار و مردم ونزوئلا در آرمان‌های خود برای استقلال، توسعه مستقل، و هم‌گرایی آمریکای لاتین، به این توافق‌نامۀ وحدت برنامه‌ای متعهد می‌شوند. تعهد مشترک آن‌ها این است که همه بخش‌های این به اجرا گذاشته شود. آن‌ها می‌دانند که تجاوز‌گری مداخله‌جویانه فزاینده، غیراخلاقی و غیرقانونی امپریالیسم ایالات متحده و متحدین اروپایی آن علیه ونزوئلا چشم‌انداز رهایی ملی را که از پیروزی مردم در انتخابات ریاست جمهوری تحت رهبری فرمانده و رییس‌جمهور هوگو چاوز نیرو گرفت، تهدید می‌کند. تجاوزگری آن‌ها برای حاکمیت ملی و تمامیت ارضی ما یک خطر است.»

۲- «حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا و حزب کمونیست ونزوئلا در برابر جهان، امپریالیسم را، که بر به وجود آوردن ساختار مصنوعی علیه کشور ما از طريق نهادهای چندجانبه در جهت توجیه مداخله بین‌المللی پافشاری می‌کند، محکوم می‌کنند. این به وسيلۀ دولت ایالات متحده با هم‌دستی حقارت‌بار دولت‌های آمریکای لاتین و راست افراطی ونزوئلا صورت می‌گیرد…»

۳- «ما از حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا و حزب کمونیست ونزوئلا اعلام می‌کنیم که بحران سرمایه‌داری وابسته و غارتگر ونزوئلا به پی‌آمدهای خطیری منجر شده که بر کیفیت زندگی مردم ما، به ویژه توانایی آن‌ها برای خرید اقلام و تأمین کالاها و خدمات مورد نیازشان تأثیر گذاشته است. ما شاهد کارها و اقدامات امپریالیسم و عوامل داخلی آن برای وخیم‌تر کردن شرایط هستیم. آن‌ها فساد عمومی و خصوصی، بوروکراسی، و فرار سرمایه را تشدید می‌کنند…»

۴- «ما از حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا و حزب کمونیست ونزوئلا معتقدیم که راه‌حل بحران کنونی سرمایه‌داری نباید به سود بورژوازی و فراملیتی‌ها، بلکه باید در جهت منافع مردم باشد. ما به دنبال یک الگوی تولیدی نوین هستیم، الگویی نه بر اساس سودجویی، بلکه براساس توسعه مستقل با مشارکت کارگران، دهقانان کوچک، سازمان‌های مردم و کمون‌ها قرار داشته باشد. این یک جبهه ضدامپریالیستی وسیع را تشکیل می‌دهد که به طور ارگانیک در جهت ایجاد یک رهبری جمعی، متحد از سازمان‌های سیاسی، اجتماعی، میهنی و انقلابی پیش خواهد رفت. آن‌ها با تحلیل، ایجاد، و هماهنگ ساختن اقدامات سیاسی و فعالیت دولتی پیش خواهند رفت.»

۵- «دامنه و جدیت شرایط موجود و حاد شدن مبارزه در سطوح ملی و بین‌المللی، اقدام فوری و توانمند را در راستای خطوط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی می‌طلبد. در این روند، ما باید اولویت را بر اقدامات فوری برای تأمین غذا و نیازهای مراقبت درمانی مردم قرار دهیم. ما این را با پیروزی نیروهای میهنی در انتخابات ریاست جمهوری بعدی آغاز خواهیم کرد.»

توافق‌نامه سپس به «حقوق طبقه کارگر و زحمتکشان» می‌پردازد.

۶- «ما از حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا و حزب کمونیست ونزوئلا بر اهمیت تقویت سندیکالیسم مبتنی بر طبقه و تجلیات گوناگون جنبش کارگران انقلابی، به ویژه شورای‌های تولیدی کارگران و شوراهای سوسیالستی کارگران تأکید می‌نماییم….»

۷- «نظر به حاد شدن بحران سرمایه‌داری که بر بخش‌های وسیع طبقه کارگر تأثیر می‌گذارد، ما بر اهمیت تقویت و حمایت از حقوق کار، اشتغال، و هم‌چنین گسترش سیاست‌های اشتغال‌زایی تأکید می‌نماییم.»

۸- « حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا و حزب کمونیست ونزوئلا در درون دولت و هم‌چنین در فضاهای اجتماعی-سیاسی، و با تکیه بر دامنه و مشخصه‌های هر سازمان، مشترکاً برای تعیین و کانالیزه کردن استرداد حقوق از دست‌رفتۀ کارگران، هم در موارد اثبات شده و هم در مواردی که بعداً در محل‌های کار عمومی و خصوصی بروز می‌نماید، فعالیت خواهند کرد.»

۹- دو حزب «اقدامات تصحیحی لازم را در پاسخ به تقبیح فعالیت‌های مقامات رسمی مشخص» در پیش خواهند گرفت.

۱۰- آن‌ها «قاطعانه در جهت احیای زنجیر تولید شرکت‌های ملی‌شده، که باید از نو تقویت شوند، حرکت خواهند کرد. این پدیدۀ تعطیلی و زوال واحد‌ها را نيز، که می‌تواند به فلج‌ مضر برای توسعه تولید ملی بیانجامد، شامل می‌شود…»

۱۱¬- « تجربه کنترل کارگری در جهت ایجاد یک الگوی نوین از رهبری و مدیریت شرکت‌های دولتی مورد بازیینی قرار خواهد گرفت…»

۱۲- توافق‌نامه خواهان «حمایت فوری از حقوق اجتماعی و اقتصادی، به ویژه حقوق مزدبگیران، بازنشستگان، و بنگاه‌های کوچک مشتری خدمات بانکی» می‌شود.

۱۳- «ما در پیش گرفتن یا ژرف کردن اقدامات در جهت سلب قدرت از انحصارات خصوصی را … با مجازات‌های عبرت‌انگیز سوداگران، مافیایی‌ها و مدیران فاسد، فوری می‌دانیم…»

۱۴- دو حزب «منزلت اشتغال رسمی را به مثابه حق درخور، و برخورداری از آن را به مثابه تأمین کننده شأن انسان به رسمیت شناختند.

توافق‌نامه اقدامات دیگری را دربر می‌گیرد «که به تحلیل ژرف‌تر نیاز دارند»، از جمله:

۱۵- «دو حزب متناوباً برای تجزیه و تحلیل پیشنهادات اشتراتژیک ارايه شده از سوی حزب کمونیست ونزوئلا برای کمک به توسعه برنامه‌ها و سیاست‌های هم ایالتی و هم دولتی، که از ایده‌هایی ناشی می‌شود که ممکن است به سود مردم و آرمان رهایی ملی باشد، ملاقات خواهند کرد.» پیشنهادات «سیاست‌های بانکی و مالی، تجارت خارجی، مالیات‌ها و مالیه عمومی» را دربر می‌گیرند.

۱۶- زیر عنوان «تقویت اقدام سیاسی و سازماندهی» این ملاحظات قرار دارد:
الف- دو حزب هر ماه برای تبادل نظر تکمیلی در سطوح منطقه‌ای و محلی ملاقات خواهند کرد؛
ب- روابط بین‌المللی، به ویژه اقدامات برای ارتقای همبستگی با ونزوئلا و روند بولیواری، تقویت خواهد شد؛
ج- حمایت از طر‌ح‌ها تولیدی و کشاورزی، به ویژه طرح‌هایی که جنبش‌های دهقانی و محلی در آن‌ها درگیرند، تضمین شده است؛
ه- جنبش کارگری تقویت خواهد شد؛
و- دو حزب توانایی‌های رسانه‌ای خود را در خدمت به دو حزب و به جنبش‌های کارگری و مردمی تقویت خواهند کرد؛
ز- آن‌ها قول می‌دهند اتحاد خود را از طريق تقویت فعالیت انتخاباتی در سطوح ملی، منطقه‌ای و محلی بسازند.

۱۷- «حزب کمونیست ونزوئلا… نامزدی هم‌میهن نیکولاس مادورو موروس را ارتقاء خواهد داد… ما برای آن در جهت رسیدن به یک پیروزی قاطع در ۲۲‌ آوریل ۲۰۱۸، و بدون کاستن از استقلال هیچ‌یک از دو سازمان، مشترکاً کار خواهیم کرد.»

۱۸- «ما دو سازمان خود را به کار برای پخش این توافق‌نامه اتحاد برنامه‌ای حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا و حزب کمونیست ونزوئلا متعهد می‌نماییم.»

https://mltoday.com/communists-join-venezuelan-socialists-maduro-re-election-bid/

———————————————————————
عدالت: کورئو دل اورینوکو (پست اورینوکو) قدیمی‌ترین روزنامه‌ در آمریکای لاتین است که توسط سیمون بولیوار تأسیس شد. این هفته‌نامه از سال ۱۸۱۸ تا ۱۸۲۲ منتشر شد. در حال حاضر، کورئو دل اورینوکو نام روزنامه رسمی دولت ونزوئلا است.

برای آشنایی با جوانبی از مبارزه اصولی برای رسیدن به این اتحاد تاریخی بین کمونیست‌ها و سوسیالیست‌های ونزوئلا نگاه کنید به:

«نامه سرگشاده کمونیست‌های ونزوئلا به نیکولاس مادورو»:

http://www.edalat.org/sys/content/view/11964/
«دولت علیه جنبش کارگری»:

http://www.edalat.org/sys/content/view/11965/

۱ دیدگاه

  1. koshk says

    خانه از پای بست ویران است و سوسیالیست های ونزوئلائی باید فکراساسی تر از کارهای پوپولیستی انجام دهند باید کادر رهبری درست وحسابی تر از مادورو تربیت کنند و حداکثر یک یا دو دوره 4 ساله رهبری حزب را به عهده داشته باشد طولانی بودن چه در حاکمیت و چه در حزب باعث فساد میگردد ونزوئلا با آن همه ثروت مایه خجالت است که نام سوسیالیزم هم بهش اطلاق شود اینرا میدانم خواهید گفت امپریالیزم امریکا در نابسامانی ونزوئلا دست دارد کاملا هم صحیح است ولی ناتوانی وفساد و نداشتن مدیریت دست خودشان است

    دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.