اخبار ویژه, سرتیتر

گزارش ویکی لیکس از چگونگی ایجاد داعش و جبهه النصره از سوی آمریکا

 

به گزارش پایگاه خبری ‹النباء› عراق، سنودن می گوید: در تاریخ 2004/2/19 (30 بهمن 1382) مسوولان اطلاعاتی آمریکا و بریطانیا و اسرائیل در قصر یکی از امیران عرب در بریطانیا به مدت سه روز جلسه تشکیل دادند و در نهایت تصمیم بر آن شد که یک سازمان افراطی را تاسیس کنند و حزب الله لبنان را به طور کامل از بین ببرند.

سپس ابو مصعب الزرقاوی ( احمد فاضل نزال الخلایه )که در اردن زندانی بود را انتخاب کردند و او را در یکی از سازمان های سیا در یکی از کشورهای عربی آموزش دادند و بعد از آن او را به الانبار فرستادند و از آن جا شروع به تاسیس دولت اسلام عراق – که بعدا واژه شام نیز به آن اضافه شد – زیر نظر مایکل اریسون سرهنگ اطلاعات بریطانیا کردند.

اریسون به زبان عربی کاملا آشنا است و به لهجه فلسطینی همانند شهروندان فلسطینی صحبت می کند.

در ابتدای کار 860 میلیون دلار توسط کامیون برای زرقاوی فرستاده شد تا بتواند نیروهایی را برای آموزش نابودی گروههای مقاومت عراق که ضد نیروهای آمریکایی عمل می کردند، برای آموزش به اردوگاه نظامی مراد ناظملی در غازی عنتب ترکیه بفرستد.

نفوذ زرقاوی در موصل، تکریت، الانبار و دیالی گسترش یافت و شروع به سرپیچی در برابر سرهنگ مایکل اریسون کرد تا حدی که وی مجبور شد او را در 2006/6/7 در بعقوبه به قتل برساند تا گروه را از ابراهیم بدری المکنی به ابو بکر البغدادی که در زندان بوکا بغداد حبس بود بسپارد.

البغدادی را با هواپیمای آمریکایی به اسرائیل انتقال دادند تا دوره های آموزش نظامی و اطلاعاتی را در موساد و در پایگاه ناحال موشی طی کند. سپس به عراق بازگشت و ارتشی از اهالی تسنن عراق را به بهانه بیرون راندن و مبارزه با اشغالگران و شیعیان با خود همراه کرد. او از پول هایی که براش می فرستادند به نیروهایش می داد و توانست تعداد زیادی از شهروندان عراق را در کنار خود جمع کند.

سال 2006 یک نقطه عطف در خاورمیانه بود. اسرائیل تصمیم گرفت عملیات ضد حزب الله را در سپتامبر 2006 شروع کند و 7تا 10 روز برای آن زمان تعیین کرد تا در عملیاتی هوایی و زمینی در شمال شهر صیدا حزب الله را از جنوب و از شمال (مرز اسرائیل ) درا به شکل گازانبری به چنگ خود بیندازد. اما حزب الله از این نقشه با خبر شد و آمادگی لازم را برای مقابله با آن از طریق هماهنگی با سوریه وایران بدست آورد تا هزاران موشک و لوازم نظامی را از طریق سوریه به حزب الله برسانند.

جنگ در اواسط ژوئن 2006 به دلیل اسارت دو سرباز اسرائیلی توسط حزب الله شروع شد و سی و سه روز طول کشید و اسرائیل تمام زیرساخت های لبنان را از شمال تا جنوب نابود کرد بدون آنکه بتواند طبق برنامه، حزب الله را از بین ببرد.

اسرائیل در این جنگ متحمل خسارات جانی و مالی بسیار شد تا جایی که دولت تصمیم به تشکیل یک کمیسیون تحقیق گرفت و جوانب کاستی را بررسی کرد. این کمیسیون ماه ها به بررسی و ارزیابی پرداخت تا به این نتیجه رسید که نابودی حزب الله میسر نیست مگر اینکه منابع آن را از سوریه و ایران از بین ببریم. سپس نقشه های اسرائیلی عربی و آمریکایی ضد ایران و حزب الله طراحی شد.

سنودن می گوید: در ماه آوریل 2007 ابوبکر البغدادی به ترکیه احضار شد و از آنجا با هواپیمایی ویژه به تل آویو انتقال داده شد تا از او خواسته شود تعداد زیادی از مبارزان سنی از سعودی، یمن، تونس، فرانسه و بریطانیا جمع کند و همچنین پایگاه جدیدی در غازی عنتاب ترکیه بنا شد تا مبارزان جدید را آموزش دهند.

همچنین اشرف ریفی و وسام الحسن از پلیس لبنان مکلف شدند سلاح ها را به روستاهای سوریه جایی که اخوان المسلمین در آن نفوذ داشتند قاچاق کنند و شروع به انتقال پول ها به سوریه کردند.

پس از راه اندازی قیام در درعا 17 هزار مبارز از سوریه و کشور های عربی بودند که در ترکیه آموزش دیده بودند و در ماه 750 دلار به عنوان حقوق به هر کدام از آنها پرداخت می شد و سپس از البغدادی نیز خواستند تا به سوریه وارد شود.

این دستگاه ها (ی اطلاعاتی) طوری عمل کردند که سوریه محل پایگاه تجمع افراطی های مسلمان سراسر دنیا شود تا جایی که تعداد ملیت هایی که در سوریه می جنگیدند به 78 ملیت از کشور های مختلف و 148 هزار جنگجو رسید و بر حسب گفته سنودن 107 میلیارد دلار از کشور های عربی برای این کار گرفته شد.

درحالی که احمد بن جاسم نخست وزیر سابق قطر می گوید آنها برای آنچه که به اصطلاح انقلاب سوریه می نامند 137 میلیارد دلار صرف کرده اند.
پایگاه النباء عراق توضیح بیشتری در این خصوص نداده و به منبع یا زمان خاصی نیز درباره انتشار این گزارش از سوی ویکی لیکس اشاره نکرده است.