مراسم و یادبودها

۳ حزب کمونیست فرانسه: بيانيه درباره جنگ‌افروزی امپرياليسم در سوریه

منبع: خبرگزاری بین‌المللی کمونیستی

تارنگاشت عدالت

احزاب کمونیست فرانسه اخیراً بیانیه‌هایی درباره جنگ‌افروزی رسانه‌ها و دولت فرانسه در سوریه صادر کردند و نقشه‌های کشورهای امپریالیستی را در سوریه محکوم نمودند

سه حزب کمونیست فرانسه، حزب کمونیست انقلابی فرانسه، حزب انقلابی کمونیست‌ها و قطب نوزایی کمونیستی در پی حملات در شرق غوطه و جنگ‌افروزی دولت فرانسه در سوریه بیانیه‌هایی صادر کردند و موضع کشورهای امپریالیستی را درباره سوریه محکوم نمودند. از تصاویر و «اطلاعات» به دست آمده از «فعالینی» که هماهنگ با حدود ۱۰ هزار جنگنده از گروه‌های گوناگون در شرق غوطه حرکت می‌کنند در رسانه‌های بین‌المللی برای القای این‌که جنگ بین مردم شرق غوطه و رژیم اسد است، استفاده می‌شود، در حالی‌که هدف از فشار بین‌المللی این است که دولت از نظر نظامی نیرومند دمشق را به عقب‌نشینی وادار نمایند.

حزب کمونیست انقلابی فرانسه در بیانیه خود به نام «با مردم سوریه علیه امپریالیسم فرانسه» گفته است که یک کارزار رسانه‌ای جدید درباره جنگ در سوریه به راه افتاده است، که رابطه نزدیک ترکیه با «نیروهای دمکراتیک سوریه» در کشور، حملات ایالات متحده به ارتش سوریه، حملات هوایی اسرائیل را نادیده می‌گیرد. حزب کمونیست انقلابی فرانسه بر «یک کارزار شست‌وشوی مغزی به سرکردگی آژانس‌های خبری، در هم‌دستی با حامیان شبکه‌های جهادی و سلفی- به ویژه فرانسه، ایالات متحده، بریتانیا، قطر و عربستان سعودی» تأکید نمود.

حزب اشاره می‌کند که هدف کارزار «موجه نشان دادن مداخلات کشورهای امپریالیستی از طريق بسیج افکار عمومی پیرامون نقض به اصطلاح حقوق بشر است، نقضی که وجود ندارد.» حزب می‌گوید که مردم غوطه رنج می‌برند اما دلايل آن‌را زیر سؤال می‌برد. حزب کمونیست انقلابی فرانسه نتیجه می‌گیرد که طبقه کارگر فرانسه باید علیه کلیت سیاست‌های سرمایه‌داری انحصاری که در امانوئل ماکرون متبلور است، باشد و حزب بر همبستگی خود با حزب کموبنست سوریه دوباره تأکید می‌نماید.

حزب انقلابی کمونیست‌ها در بیانیه خود به نام «سوریه: یک جنگ امپریالیستی» گفته است در نتیجه جنگی که خواست قدرت‌های امپریالیستی و مورد حمایت آن‌هاست، رویدادهای دردناک یکی پس از دیگری در سوریه رخ می‌دهد. در بیانیه به این اشاره شده که حملات علیه دولت مستقلی است که در جهت ایجاد یک توازن جدید قدرت در منطقه هدف تجزیه قرار گرفته است.

قطب نوزایی کمونیستی در بیانیه خود به نام «سوریه: هنگامی که آتش‌افروزان دوباره جنگ‌افرزوی می‌کنند» می‌گوید: «در حالی‌که ترکیه، از برکت تانک‌های آلمانی و حمایت ناتو، چند هفته است که به عفرین حمله کرده، در حالی‌که افراطیون عربستان سعودی زنان و کودکان یمن را با اسلحه‌هایی که فرانسه تحویل داده نابود می‌کنند، تنها دغدغه رسانه‌های فرانسوی غوطه در سوریه است.» قطب نوزایی کمونیستی اشاره می‌کند که منطقه غوطه «به طور عمده توسط میلیشیای اسلام‌گرای مورد حمایت غرب کنترل می‌شود.»

http://icp.sol.org.tr/europe/french-cps-warmongering-syria-and-imperialism