اخبار ویژه

رهبر حزب کمونیست آلمان: به ائتلاف بزرگ «نه» بگویید

منبع: خبرگزاری بین‌المللی کمونیستی
تارنگاشت عدالت

در پی پایان مذاکرات بین حزب سوسیال دمکرات و حزب دمکرات مسیحی- حزب سوسیال مسیحی در آلمان، پاتریک کوبله رهبر حزب کمونیست آلمان پیرامون نتیجه مذاکرات یک بیانیه مطبوعاتی صادر کرد. کوبله از دمکرات‌ها خواست ائتلاف بزرگ را رد کنند.

پاتریک کوبله رهبر حزب کمونیست آلمان تحلیل خود را با روشن ساختن این آغاز کرد که حزب سوسیال دمکرات می‌خواست جای خود را در دولت داشته باشد. به ویژه تعیین برخی از پست‌های وزارت به مثابه «یک طعمه خوب برای گرفتن یک ماهی بسیار خوب بود»، برای این‌که اعضای حزب سوسیال دمکرات را متقاعد نماید و بر تصمیم آن‌ها برای تأیید توافق تأثير بگذارد.

نقش تاریخی سوسیال دمکرات‌ها در تجاوزگری سرمایه‌داری آلمان
وی این حقیقت تاریخی را خاطرنشان کرد، که «هر گاه طبقه حاکم سوسیال دمکرات‌ها را در دولت خود، آن «مجموعه ایده‌آل سرمایه‌داران» ادغام کرده، تشدید دراماتیک تجاوزگری سرمایه‌داری آلمان، هم در داخل و هم در خارج، ظهور کرده است.»

کوبله به واکنش مشترک این احزاب رسمی آلمان به نظامی‌گری و افزایش هزینه‌های نظامی اشاره کرد: «صنعت اسلحه‌سازی باید «تقویت شود و ارتقاء یابد»، نیروهای نظامی باید به پهباد مجهز شوند. بر سر گسترش نیروهای آلمانی در مالی و افغانستان نیز توافق شد.» احزاب ائتلاف بزرگ هم‌چنین با تجهیز مأموران اطلاعاتی و پلیس به سلاح‌های بیش‌تر که با انتصاب هورست زِهوفر از حزب سوسیال مسیحی به عنوان وزیر کشور تحمیل شد، توافق کردند.

دمکرات‌ها باید «نه» بگویند
وی گفت: «بدون فشار از خیابان‌ها، بدون جنیش توده‌ها علیه نظامی‌گری» برنامه ائئلاف بالقوه که شامل دو برابر کردن هزینه‌های نظامی، بیش‌تر از معیار ۲ درصد تولید ناخالص داخلی مورد نظر ناتو و سیاست‌های جنگی آن است، هراسناک می‌باشد. «ایجاد آن فشار وظیفه عاجل همه دمکرات‌هاست.» در حالی‌که مذاکرات خاتمه یافته و حزب سوسیال دمکرات لازم است موافقت بیش از ۴۶۰ هزار عضو خود را برای تشکیل دولت ائتلاف بزرگ با دمکرات‌های مسیحی به دست آورد، کوبله از سوسیال دمکرات‌ها خواست به مثابه گام نخست وظايف خود «نه» بگویند.

اعضای حزب سوسیال دمکرات بین ۲۰ فوریه و ۲ مارس پیرامون اجرا یا عدم اجرای توافق‌‌نامه تصمیم خواهند گرفت.

http://icp.sol.org.tr/europe/dkp-chair-kobele-say-no-grand-koalition