پرش به محتوا

به مناسبت ۷۵-مین سالگرد نبرد ظفرمند استالینگراد

stalingrad

منبع: ابتکار کمونیستی اروپایی
تارنگاشت عدالت

بیانیه دبیرخانه ابتکار کمونیستی اروپایی به مناسبت ۷۵‌-مین سالگرد پایان ظفرمند نبرد استالنیگراد

در ۲‌ فوریه، ۷۵ سال از پایان نبرد استالینگراد، با پیروزی کامل نیروهای ارتش سرخ و اضمحلال ارتش‌های نازی می‌گذرد، چیزی که آغازگر تغییر رادیکال جریان جنگ به سود اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی و به طور عام‌تر ریختن شالوده‌های پیروزی ضدفاشیستی خلق‌ها بود.

امروزه، اتحادیۀ اروپایی، و هم‌چنین دیگر مکانیسم‌های ایدئولوژیک بورژوازی، در راستای کاهش یا حتا حذف نقش اتحاد جاهیر شوروی سوسیالیستی، مردم شوروی، ارتش سرخ و جنبش کمونیستی که برای درهم شکستن فاشیسم که از بطن نظام سرمایه‌داری ظهور می‌کند فداکاری‌های بی‌شمار کردند، قصد دارند تاریخ را دوباره بنویسند. اما، حتا اکنون، نبرد استالینگراد، پایان ظفرمند آن، به مذاق امپریالیسم و مکانیسم‌های ایدئولوژیک آن خوش نمی‌آید، زیرا مطالعه آن مزیت‌های شیوه تولید سوسیالیستی، نقش اصلی توده‌های مردم، با طبقه کارگر به مثابه نیروی پیشتاز، نقش حزب کمونیست به مثابه پیشاهنگ کارگران انقلابی را برجسته می‌نماید.

استالینگراد یکی از بهترین نمونه‌های برتری سوسیالیسم در مقایسه با سرمایه‌داری است، که توانست همه نیروهای اجتماعی را برای یک نبرد حیاتی بسیج کند، این پیروزی تاریخی نه تنها شایستگی‌های ارتش، بلکه هم‌چنین وحدت، اراده و ظرفیت سازمانی مشترک یک کشور سوسیالستی را نشان داد.

ما کارگران و جوانان کشورهای اروپایی را به رویگرداندن از تبلیغات ایدئولوژیک-سیاسی ضدکمونیستی و ضدشوروی، به آموختن و الهام گرفتن از پایداری خارق‌العاده و توان پیروزمندان نبرد استالینگراد و شنا برخلاف جریان بدبینی، که نتیجه توازن نامساعد موجود نیروهاست، علیه بربریت سرمایه‌داری، عیله جنگ‌ها، بحران‌ها، استثمار، فقر، بیکاری و ستم طبقاتی فرا می‌خوانیم.

دبیرخانه ابتکار کمونیستی اروپایی
۱‌ فوریه ۲۰۱۸

https://www.initiative-cwpe.org/en/news/Statement-of-the-Secretariat-of-the-European-Communist-Initiative-on-the-75th-anniversary-of-victorious-outcome-of-the-Battle-of-Stalingrad-En-Es/

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: