اخبار ویژه

فشار امریکا به سران ناتو برای ایجاد فرماندهی درعراق

یونگه ولت ترجمه رضا نافعی

آینده ما

براساس اطلاعات بدست آمده از محافل دیپلماتیک، ایالات متحده با فشار بر اعضای ناتو از آنها می خواهد با استقرار دراز مدت در عراق موافقت کنند.

مقامات ناتو اظهار داشتند که جیمز ماتیس وزیر دفاع امریکا در ماه ژانویه طی نامه ای خطاب به اعضای ناتو خواستار توافق اعضای ناتو با استقرار یک » فرماندهی دائمی» در عراق برای آموزش نیروهای مسلح این کشور شده است. امریکا مدعی است که هدفش از استقرار فرماندهی دائمی در عراق آنست که مطمئن شود نیروهای شکست خورده داعش دوباره باز نخواهند گشت.

انتظار می رود وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو هفته آینده در مورد پیشنهاد امریکا مشاوره کنند و در ماه ژوئن سران کشورهای مذکور در نشست خود در باره آن تصمیم بگیرند.»

دیپلماتی که نخواست نامش فاش شود گفت امریکا ناتو را بشدت تحت فشار گذاشته تا با استقرار دراز مدت نیروهای خود در عراق موافقت کند. این خواست بشدت مشکوک بنظر می رسد و بیم آن میرود که عراق به افغانستان دوم تبدیل شود. فقط چند کشورعضو ناتو موافق اجرای این طرح هستند.

یک سخنگوی پنتاگون گفت دولت ایالات متحده در حال بررسی این پرسش است که متحدان امریکا تا چه حد می توانند بر تلاش خود برای مبارزه با تروریسم بیافزایند . از منظر امریکا، پس از متواری شدن نیروهای داعش، ناتو با تجاربی که در افغانستان کسب کرده مناسب ترین گزینه برای دادن آموزش به نیروهای نظامی عراق است. ولی متحدان اروپائی بیم آن دارند که به عرصه یک ماموریت خارجی دیگر کشانده شوند.

ناگفته نماند که وزیر دفاع امریکا در ماه ژانویه در اردن اظهار داشت برای او حائز اهمیت است که » آلمان اعلام کند: «ما در مبارزه با داعش استواریم. و ما همچنین و بویژه برای ایجاد درازمدت ثبات در این منطقه قابل اعتماد هستیم».

در مذاکرات مربوط به ائتلاف بزرگ (با شرکت حزب سوسیال دموکرات آلمان و دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی) در نظر گرفته شده که آن قسمت از ارتش آلمان که موظف به مبارزه با داعش است باز سازی شود، ازین پس وظیفه آتی و دراز مدت آن ایجاد ثبات در منطقه خواهد بود.

https://www.jungewelt.de/artikel/326856.ein-weiteres-afghanistan.html