سرتیتر

در اسم لنین، نه در عمل

Leninecuador1_

منبع: مورنینگ استار
نویسنده: اولیور وارگاس

تارنگاشت عدالت

با بازگشت رییس‌جمهور پیشین رافائل کوررآ از بلژیک- جایی که اکنون در آن زندگی می‌کند- و اعلام تعهد به نبرد با «خائنین»، یعنی لنین مورنو رییس‌جمهور کنونی و معاون رییس‌جمهور پیشین، تنش‌ها در درون حزب حاکم “اتحاد کشور» (Alianza PAIS) به سطح جدیدی رسیده است.

کوررآ، با حمایت رهبری «اتحاد کشور»، مورنو را به خیانت به دست‌آوردهای سوسیالیستی ۱۰ سال انقلاب شهروندان، از طريق ایجاد روابط گرم با سرمایه‌داران بزرگ و رسانه‌های راست‌گرایی که کوررآ آن همه سال صرف مبارزه با آن‌ها کرد، متهم کرده است.

این در پی ماه‌ها جنگ کلامی بین آن‌هاست، که طی آن مورنو هواداران کوررآ را «میش» نامید، همان میشی که امسال برای او کارزار کردند- و کوررآ مورنو را به مثابه یک «گرگ در پوست میش» که «با راست حکومت می‌کند»، محکوم کرد.

انتظار می‌رود کنفرانس «اتحاد کشور» که فردا در منطقه ساحلی اسمرالداز برگزار خواهد شد، تصمیم رهبری را برای اخراج مورنو به مثابه رهبر حزب- در میان خشم بر سر تعدادی از سیاست‌های او که اکوادور را به دوران نولیبرالیسم باز می‌گرداند، تصویب نماید.

این‌ها شامل برگزاری ملاقات‌های محرمانه با پال منافورت مدیر آبروباخته کارزار انتخاباتی ترامپ، پس گرفتن همبستگی اکوادور با ونزوئلا و لغو افزایش مالیات‌ها و مقررات بر زمینداران بزرگ می‌شود، که حزب کمونیست اکوادور آن‌را به مثابه «از دست دادن کنترل بر سرمایه مالی سوداگر» توصیف کرده است.

مورنو هم‌چنین مؤسسات دولتی را از هواداران کوررآ که در چپ او قرار دارند، تصفیه می‌کند.

اکوادور یک نمونه موفق از «سوسیالیسم قرن بیست‌ویکم» در آمریکای لاتین بود. پس از سال‌ها بحران، کوررآ با جنبش‌های اجتماعی کشور به قدرت رسید.

او بدهی خارجی کشور را لغو کرد و اکوادور را در مسیر بهروزی قرار داد، فقر مطلق حدود ۵۰ درصد کاهش یافت. خدمات عمومی در آموزش، بهداشت، که قبلاً رتبه‌بندی آن توسط «بانک توسعه بین آمریکا» در میان بدترین‌ها در منطقه بود، به مثابه مؤثرترین و کارآمدترین به رسمیت شناخته شد.

کوررآ ثابت کرد آماده است با امپریالیسم نبرد کند، او در سال ۲۰۱۰ پس از یک کودتای نافرجام راست، پایگاه‌های نظامی ایالات متحده را بست و به مثابه بخشی از چپ آمریکای لاتین با ونزوئلا، بولیوی و کوبا متحد شد.

گرچه مورنو اکنون از حمایت گسترده‌تر محافظه‌کاران و طبقه متوسط برخوردار است، اما این به قیمت سنگین از دست دادن حمایت «اتحاد کشور» است که قاطعانه از دگرگونی‌های مترقی و سوسیالیستی دوران کوررآ پشتیبانی می‌کند.

http://www.morningstaronline.co.uk/a-76ea-Lenin-by-name-but-not-by-deed