اخبار ویژه

نقشه جنگ‌افروزان برای حل بحران سوریه

 
منبع: نیوزکلیک
تارنگاشت عدالت
ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، عربستان سعودی و اردن نقشه سیاسی خود را برای حل بحران سوریه پیشنهاد می‌کنند

بنا به گزارش رویترز و تلویزیون لبنانی المداین در روز ۲۶ ژانویه سندی که حاوی نقشه سیاسی ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، عربستان سعودی و اردن برای استفان دِ میستورا نماینده سازمان ملل در سوریه است به بیرون درز کرد. نقشه دربر گیرنده چیزی است که پنج کشور یک «رویکرد عملی» به یک روند سیاسی «آهسته» در سوریه می‌نامند.

در نقشه، پنج کشور خواهان برگزاری یک انتخابات تحت نظارت سازمان ملل برای سوری‌های داخل و خارج از کشور و تغییرات رادیکال در قانون اساسی سوریه، از جمله حذف اکثر اختیارات رییس‌جمهور- اگر نه همه آن‌ها‌ شده اند.

پنج کشور هم‌چنین حذف بسیاری از قدرت‌های دولت سوریه و ایجاد دو پارلمان با قدرت محدود را پیشنهاد کرده اند. این قانون اساسی اکثر نهادهای حکومتی را در یک نظام سیاسی غیرمتمرکر تحت کنترل مقامات محلی قرار خواهد داد.

فعالین هوادار دولت سوریه قانون اساسی پیشنهادی را به مثابه تلاشی برای قانونی کردن وضعیت بدون حکومت در بخش‌هایی از سوریه برای این‌که یک بار و برای همیشه به حکومت سوریه پایان دهند، توصیف کردند.

بنا به گزارش خبرگزاری عربی سوریه (سانا) بشار جعفری، نماینده دايم سوریه در سازمان ملل نقشه عربی-غربی را رد کرد و تأکید نمود که محتوای آن با قطع‌نامه‌های بین‌المللی در تضاد است.

جعفری هم‌چنین گفت که این نقشه به مذاکرات ژنو و کنفرانس سوچی لطمه می‌زند و آن‌را یک «کمدی سیاه» توصیف کرد و ایالات متحده، عربستان سعودی، فرانسه، اردن و بریتانیا را مورد انتقاد قرار داد.

بنا به گزارش «سانا» جعفری گفت: «چگونه کشوری مانند این [ایالات متحده] که دست‌های آن با خون سوری‌ها پوشیده است و مستقیماً به سوریه حمله کرده می‌تواند درباره راه‌حل سیاسی و آینده در سوریه حرف بزند… چگونه کشورهایی مانند بریتانیا و فرانسه، که مانند کوری که عصاکش کور دیگر می‌شود از سیاست آمریکا دنباله‌روی کرده اند، می‌توانند راه‌حل یا افق سیاسی را در سوریه تصور کنند؟ و چگوه دولتی مانند اردن، که میزبان عملیات نظامی مخفی است و قلمرو خود را به روی تروریست‌ها باز کرده… می‌تواند از حق حاکمیت، سیاست، و مشارکت در یافتن یک راه‌‌حل سیاسی در سوریه حرف بزند؟ و بالاخره، عربستان سعودی، یک کشور قرون وسطایی چگونه می‌تواند در تدوین یک بینش پیشرو برای قانون اساسی سوریه کمک کند؟ این واقعاٌ یک کمدی سیاه است.»

چندین حزب سیاسی اپوزیسیون سوریه نیر این نقشه را رد کردند. چندین کشور عربی و غربی طی هفت سال گذشته طرح‌های مشابهی ارايه کردند و نقشه جدید احتمالاً مانند تلاش‌های قبلی شکست خواهد خورد.

برگرفته از «سانا»