سرتیتر

کردهای سوریه رسماً خواهان حمایت ارتش «جنایتکار» رژیم«شیطانی»سوریه از عفرین شدند

منبع: «چپ»
تارنگاشت عدالت

کردهای سوریه رسماً خواهان حمایت ارتش سوریه از عفرین شدند

مقامات کرد در منطقه عفرین سوریه روز پنج‌شنبه از دولت سوریه خواستند برای دفاع از آن‌ها در برابر حمله ترکیه به عفرین نیرو بفرستد، و برای کمک به همان دولتی رجوع کردند که قصد جدا شدن از آن‌را داشته اند.

بیانیه می‌گوید: «ما تأکید می‌کنیم که به دفاع از منطقه عفرین در برابر حملات شنیع خارجی ادامه خواهیم داد و با تلاش‌های ترکیه برای اشغال عفرین مقابله خواهیم کرد. ما از حکومت سوریه می‌خواهیم تا وظایف حاکمیتی خود را در قبال عفرین انجام دهد و از مرزهای خود با ترکیه در برابر حملات ترکیه اشغالگر حراست نماید، و نیروهای مسلح سوریه را برای دفاع از مرزهای منطقه عفرین اعزام کند.»

دولت سوریه قویاً عملیات دولت حزب عدالت و توسعه ترکیه را محکوم کرد و گفت این عملیات حاکمیت سوریه را نقض می‌کند. دمشق به دولت عدالت و توسعه علیه عملیات نظامی در منطقه عفرین در شمال-شرق کشور اخطار داد و گفت نیروی هوایی سوریه آماده دفاع در برابر آن حمله است.

مقامات کردهای سوریه گفته اند که در دو نشست در روزهای پیش از حمله، مقامات روسی از جنگجویان «یگان‌‌های مدافع خلق» کردهای سوریه خواستند با تحویل عفرین به دولت سوریه همکاری خود را نشان دهد. اما پس از آن‌که «یگان‌های مدافع خلق» به نیروهای امنيتی سوریه اجازه ورود به داخل عفرین را نداد، دولت سوریه این پشنهاد را رد کرد.

گروهای کرد سوریه در میدان شریک اصلی ایالات متحده بوده اند. «حزب اتحاد دمکراتیک» در اراضی که جنگجویان آن در «یگان‌های مدافع خلق» تحت کنترل دارند حکومت خودمختار تشکیل داد، و می‌گوید خواهان یک الگوی فدرال در سوریه است. آن‌ها برای استحکام خودمختاری خود در شمال سوریه به دور جدیدی از مذاکرات امید بسته بودند.

روز دوشنبه سرگئی لاورف وزیر امور خارجه روسیه گفت ایالات متحده سعی می‌کند کردها را به درگیر نشدن در گفت‌وگو با دولت سوریه متقاعد کند، و در میان آن‌ها به تمایلات جدایی‌طلبانه دامن می‌زند.

در نوامبر «حزب اتحاد دمکراتیک» از نقش درازمدت نیروهای آمریکایی در سوریه استقبال کرد و گفت آمریکایی‌ها باید تا یافتن راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه هم‌چنان نقش بازی کنند.

http://news.sol.org.tr/sy