بین المللی, سرتیتر

هشدار روسیه به مقامات کرد در باره حمله ترکیه

erdogan_tukieh

 منبع: «چپ»
تارنگاشت عدالت

نمایندگان می‌گویند روسیه به مقامات کرد در باره حمله ترکیه هشدار داد

بدران جیا کرد، مشاور دولت کرد در شمال سوریه که به طور منظم با مقامات روسی و آمریکایی ملاقات می‌کند به آسوشیتدپرس گفت که مقامات روسی به فرماندهان در گروه جنگجویان کرد پیشنهاد کردند عفرین را به دولت سوریه تحویل دهند، و گفتند این مانع حمله ترکیه خواهد شد.

ترکیه علیه عفرین در شمال سوریه که تحت کنترل «یگان‌های مدافع خلق» است، دست به عملیات نظامی زد.

بنا به گزارش آسوشیتدپرس یک مقام بلندپایه دیگر کرد به تلویزیون کردی «استرک» گفت که در دو نشستی که پیش از حمله صورت گرفت، مقامات روسی از جنگجویان خواستند با تحویل عفرین به دولت سوریه همکاری خود را نشان دهند. یک مقام سوم به نام ایراهیم احمد مسکو را مسؤول حمله به عفرین معرفی کرد و گفت روسیه به کردها دو انتخاب داد: یا عفرین را به دولت سوریه تحویل دهید یا با حمله ترکیه برخورد کنید. عفرین توسط نیروهای دولتی و شورشیان مورد حمایت ترکیه در محاصره است.

طبق این گزارش جیا کرد که هفته گذشته با مقامات آمریکایی ملاقات کرده بود گفت آمریکایی‌ها گفتند آن‌ها با مراجعه به آنکارا سعی کردند جلوی حمله را بگیرند اما ترکیه مصمم به انجام حمله است.

«حزب اتحاد دمکراتیک» روسیه را به دادن چراغ سبز به عملیات نظامی ترکیه در عفرین متهم کرد. رودا [شبکه رسانه‌ای واقع در اربیل] به نقل از فرمانده کل «یگان‌های مدافع خلق» گفت: «ما می‌دانیم که ارتش ترکیه بدون موافقت جامعه بین‌المللی، در رأس آن‌ها روسیه، به عفرین حمله نمی‌کرد.»

سوریه پيشنهاد «حزب اتحاد دمکراتیک» را رد کرد
روز جمعه، خبرگزاری المصدر گزارش داد که دولت سوریه پیشنهاد «حزب اتحاد دمکراتیک» را برای بازگشایی مؤسسات دولتی در عفرین رد کرد.

بنا به گزارش این منبع، «حزب اتحاد دمکراتیک» پيشنهاد کرد در قبال ادامه حمایت از عفرین پرچم سوریه را بر فراز ساختمان‌ها بلند کند و مؤسسات دولتی را بازگشایی نماید. اما، دولت سوریه به این دلیل که «حزب اتحاد دمکراتیک» به نیروهای امنیتی سوریه اجازه ورود به عفرین را نداد، پیشنهاد را رد کرد.

طبق این گزارش، دولت می‌ترسد که پذیرش این پيشنهاد مؤسسات را به مرحمت نیروهای امنیتی کرد واگذارد، همان نیروهایی که کارمندان دولت در مناطق دیگر کشور، از جمله در شهرهای شمالی حسکه و قمیشلی را مورد اذیت و آزار قرار داده اند.

http://news.sol.org.tr/russia-warned-kurdish-officials-turkey-attack-representatives-say-173922