اخبار ویژه, سرتیتر

راهپیمایی آرژانتینی‌ها علیه برنامه‌های رياضتی و سرکوب

منبع: تله‌سور
تارنگاشت عدالت

روز پنج‌شنبه هزاران آرژانتینی علیه سرکوب دولتی، اقدامات ریاضتی اعتراض کردند و خواهان آزادی همه زندانیان سیاسی شدند. تظاهرات عظیم به دعوت گروه هماهنگ‌کننده «حافظه، رزم حقیقت و عدالت» که شامل ۳۰۰ سازمان حقوق بشری، اجتماعی، سیاسی و کارگری می‌شود، برگزار شد.

این سازمان در سال ۱۹۹۶ برای سازماندهی یک راهپیمایی سالانه علیه دیکتاتوری نظامی که از ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۳ بر کشور حکومت کرد، تأسیس شد اما به تازگی در پاسخ به افزایش نقض حقوق بشر فعال‌تر شده است.

از جمله مطالبات آزادی سزار آراکاکی از «حزب کارگران» و دیگر زندانیان سیاسی است که در جریان اعتراضاتی که بین ۱۴ و ۱۸ دسامبر علیه اصلاح قانون بازنشستگی توسط دولت راست‌گرای مائوریسیو ماکری رییس‌جمهور آرژانتین صورت گرفت، بازداشت شدند.

به گفته سازمان‌ها، اقدامات دولت علیه کسانی که به مقاومت در برابر اصلاح قانون بازنشستگی تصميم دارند، به دنبال آن است که مردم را از اعمال حق خود برای اعتراض منصرف نماید.

بیانیه رسمی ائتلاف تشکل‌های مردمی می‌گوید: «پیام انضباطی که دولت سعی به رساندن آن دارد چنان ددمنشانه است که از طريق وزارت امنیت علیه قانون‌گذارانی که در ۱۴ دسامبر از مناظره پیرامون اصلاح قانون بازنشستگی خودداری کردند، اعلام جرم کرده است.» تظاهرکنندگان هم‌چنین خواهان عدالت برای سانتیاگو مالدونادو و رافائل ناهویل، دو کنشگری شدند که به دست نیروای امنیتی به قتل رسیدند.

مالادونا در بحبوحه سرکوب اعتراض ماپوچه توسط پلیس ناپدید شد و پس از ۷۸ روز جسد او را پیدا کردند. امانوئل اچازو، تنها کسی که در ارتباط با این قتل علیه او اعلام جرم شده به تازگی توسط وزارت امنیت آرژانتین ارتقای درجه یافت …

یک زن معترض سوگند یاد کرد تظاهرات تا زمانی‌که به «برنامه ریاضت و سرکوب» دولت ماکری پایان دهد مانند سیل در خیابان‌ها جاری خواهد بود.

https://www.telesurtv.net/english/news/Argentines-March-Against-Govts-Austerity-Repression-Plan-20180113-0007.html