تیتر, سرمقاله, سرتیتر

صدور تسلیحات آلمان به مصر برای جنگ علیه یمن

jemen_yaman_hunger

Orginal. Photo (AP/Maad al-Zikry)

German-Foreign-Policy.com

ترجمه توسط   حميد بهشتي

تکاسکالا

قاهره/ برلین (گزارش ویژه) – دولت آلمان در سال گذشته جواز صدور جنگ افزار به میزان فوق العاده ای را به مصر داده است. چنان که دولت آلمان تأئید نمود میزان این صادرات در سال 2017   428 میلیون یورو بوده است.

قاهره از جمله زیر دریایی های ساخت کارخانجات سیستم های دریایی تیسِن کروپ را دریافت می کند. صادرات مزبور علی رغم این است که علیه رژیم نظامی مصر اتهاماتی به خاطر نقض شدید حقوق بشر وارد گشته است. تحقیقات قتل یک پژوهشگر دکترای ایتالیایی از جانب پلیس مخفی مصر تا کنون هنوز در حاله ای از ابهام مانده است. علاوه بر آن نیروی دریایی مصر از جنگی که ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی علیه یمن آغاز نموده است حمایت می کند. ائتلاف مزبور از آلمان نیز جنگ افزار دریافت می دارد. بر طبق گزارشات رسیده به تازگی صدور جنگ افزار آلمان به امارات متحده عربی گسترش یافته است. این در حالیست که در این بین حتا کشورهای عضو ناتو نیز در حال پایان دادن به صدور تسلیحات بدین ائئلاف که موجب ایجای فاجعه ای بشری در یمن گشته است می باشند.

صدور تسلیحات در حدّ رکورد

دولت آلمان در سال گذشته به میزان فوق العاده ای جواز صدور جنگ افزار به مصر را داده است. به طوری که در پاسخ دولت به پرسش فراکسیون چپ در مجلس آلمان بر می آید دولت آلمان میان اول ژانویه و 15 نوامبر 2017 اجازه صدور جنگ افزار را بدین کشور به ارزش 428 میلیون یورد داده است. از جمله این اسلحه جات موشک های هدف یاب هوا به هوای مدل سایت ویندِر ساخت شرکت دیل دِفِنِّر مستقر در اُبِرلینگِن در ساحل دریاجه بُدِن زِه است که از هواپیماهای جنگی آتش می شوند و همچنین چندین زیر دریایی. مصر در جمع، تعداد 4 زیر دریایی ساخت سیستم های دریایی تیسن کروپ (TKMS) را دریافت می دارد که دو تای آنها تا کنون بدان کشور ارسال و معامله ی آن با TKMS در سال 2016 مصر را به 5 مشتری درجه یک تسلیحات آلمان ارتقاء داده است. پیش بینی می شود این کشور در سال 2017 نیز در همین درجه خریدار تسلیحات آلمان باشد.[1]

تیم های تمرینی متحرک

علاوه بر صدور تسلیحات، دولت آلمان همکاری نزدیک با نیروهای نظامی مصر را آغاز نموده است. در ژوئن 2017 تیم تمرینی متحرکی متشکل از نظامیان آلمانی مأموریتی را در مصر به پایان رساندند. کار تیم تمرینی متحرک مزبور مربوط می شود به تمرینات نظامی به نیروهای کشورها برای آماده سازی آنها در چارچوب نیروهای سازمان ملل متحد. برلین در سپتامبر 2015 آمادگی خود را برای انجام مرتب این کار اعلام نمود. اولین مأموریت از این ردیف در ماه ژوئیه گذشته به مدت دو هفته در مصر صورت گرفت. هدف از این کار آماده سازی سربازان مصری به عملیاتی در زمینه نگهبانی دریایی برای حفاظت از تهدیدات نهانی انفجاری و احتراقی(improvised explosive device – ide) بوده است. بنا بر اطلاعات رسمی ارتش آلمان این کار از یک سو در «سطح اتحادی» و از سوی دیگر بر اساس روش «تمرین برای مربّی» صورت گرفته است [2] به طور مشخص هدف این بوده است که سربازان مصری برای عملیاتی در چارچوب وظائف نیروهای سازمان ملل(MINUSMA) در ماه مه آماده گردند که نقش رهبری آن را ارتش آلمان بر عهده دارد. تیم های تمرینی متحرک مزبور از این پس مرتب سربازان افریقایی را تربیت خواهند نمود. در ماه نوامبر گذشته نیز به مدت دو هفته نظامیان گینه ای به منظور آمادگی برای مأموریت MINUSMA تعلیمات دیده اند.

شکنجه و قتل

برلین در حالی به گسترش حمایت خود از نیروهای مصری می پردازد، که شدیدترین اتهامات علیه رژیم نظامی مصر مطرح اند. سازمان های حقوق بشر از دستگیری های غیرقانونی  دستجمعی در مصر گزارش می کنند که طی آنها همه گونه مخالفان دولت از جمله فعالان حقوق بشر و روزنامه نگاران زندانی گشته اند، صدها زندانی که پیش تر توسط پلیس مخفی دستگیر شده بودند ناپدید گشته و برای ارگان های فشار هیچگونه تعقیب و مجازات قانونی وجود ندارد. قتل پژوهشگر ایتالیایی درجه دکترا، جیولیو رجینی، که در مصر به تحقیقات در زمینه سندیکاهای کارگری مشغول بود هنوز نیز در حاله ای از ابهام مانده است. این مرد 28 ساله در 25 ژانویه 2016 ناپدید و جسد وی در 3 فوریه با آثار شدیدترین شکنجه ها از جمله کشیده شدن ناخن های دست و پا یافت گشت. رجینی روزنامه نگاری نیز می کرده و به انتقاد شدید نسبت به نظامیان مشهور بوده است. به گفته شاهدان عینی وی از همان روزی ناپدید گشت که دستگیر شد. به گفته ناظران این کار پلیس یا پلیس مخفی بوده است. قاهره اتهام مزبور را مردود می داند در حالیکه تحقیقات در این زمینه در ایتالیا هنوز مطرح است [3].

گرسنگی و وبا

فزونی بر این مصر از جنگی که از جانب عربستان سعودی و امارات متحده عربی علیه یمن انجام می گردد حمایت می کند. عملیات نظامی عربستان سعودی در سراسر جهان مورد انتقاد است زیرا باعث شمار بسیاری از قربانیان غیرنظامی در یمن گشته است، از جمله میان ششم و شانزدهم ماه دسامبر. بر اساس اطلاعات سازمان ملل متحد دستکم 136 تن بدنبال بمباران هواپیماهای سعودی کشته شدند، از جمله به هنگام اصابت بمب به یک فرستنده تلویزیون، یک بیمارستان و یک جشن عروسی. علاوه بر این تشدید وضع از این جهت نیر بوجود آمده است که ریاض یمن را آنچنان تحت محاصره قرار داده است که از رسیدن آذوقه و دارو نیز جلوگیری می شود. علاوه بر گرسنگی عمومی که سازمان ملل آن را «بی مانند» توصیف کرده است، شیوع امراض واگیردار است: از آوریل 2017 یک میلیون تن به بیماری وبا مبتلا گشته و 2200 تن آنان جان باخته اند. علاوه بر آن برای اولین بار پس از 1992 مرض دیفتری در یمن شایع گشته است که میزان تلفات آن با ده درصد از 400 موردی که تا کنون به ثبت رسیده است در نظر پزشکان بسیار رقم بالایی است. مصر که در حال توسعه ی حضور دریایی خویش در دریای سرخ است [4] در سال 2015 شمار 4 کشتی جنگی را برای حمایت از عملیات ائتلاف جنگی به رهبری عربستان سعودی در باب المندب مستقر ساخته است که راه دریایی میان جیبوتی و یمن واقع در دو دهانه ی دریای سرخ اند [5].

ائتلاف جنگی عربستان سعودی

برلین علاوه بر مصر همچنان به کشورهای دیگری نیز که درجنگ یمن در ردیف اول قرار دارند تسلیحات می دهد : عربستان سعودی و امارات متحده عربی. از جمله در اواخر ماه دسامبر دوباره دو قایق گشتی در بندر پینه واقع در کنار ولگاست که به گروه لوسرن مستقر در بندر برمن متعلق است بر کشتی های باربر بارگیری شده و به سوی شهر بندری جده فرستاده شدند. قایق های مزبور بخشی از یک بسته ی 1,5 میلیارد یورویی هستند که در جمع شامل بر 100 فروند کشتی می باشد. قایق های مزبور قابل استفاده برای مقاصد نظامی نیر هستند [6]. آلمان از ریاض برای ایجاد صنایع جنگی نیز حمایت می کند [7]. علاوه بر این دولت آلمان در سال گذشته جواز صدور تسلیحات به عربستان سعودی را به میزان یک چهارم میلیارد یورو داده و بر میزان صادرات تسلیحاتی خویش به امارات متحده عربی نیز افزوده است. در حالیکه شورای امنیتی آلمان در سال 2016  صدور جنگ افزار به میزان 170 میلیون یورو را بدان کشور مجاز دانست در سال 2017 ارسال محصولات جنگی آلمان به امارات متحده عربی به 214 میلیون یورو رسید [8].

مشتریان برجسته

این در حالیست که در این بین برخی از کشورها به حمایت از ائتلاف جنگی عربستان سعودی پایان می دهند. دولت نروژ در 19 دسامبر گذشته تحت عنوان اقدامات پیشگیرانه تصمیم گرفت ارسال تسلیحات به امارات متحده عربی را متوفق سازد. وزارت امور خارجه نروژ در ابتدای ماه ژانویه در این باره اعلام نمود که بخاطر شرایط زندگی انسانها در یمن «به شدت مردد» است. در اسلو اعلام شد به هر حال به عربستان سعودی وسائل جنگی ارسال نمی گردد [9]. اما در مقابل آن سازندگان جنگ افزار آلمان عربستان سعودی و چندین کشور متحد آن، به ویژه امارات و مصر را مهم ترین مشتریان خویش می دانند.

پاورقی ها

[1] Antwort der Bundesregierung auf die Kleine Anfrage der Abgeordneten Sevim Dağdelen, Christine Buchholz, Heike Hänsel, weiterer Abgeordneter und der Fraktion Die Linke. Deutscher Bundestag, Drucksache 19/333, 28.12.2017.
[2] Claudia Schenck, Florian Manthey: Mobile Training Team. Bundeswehr aktuell Nr. 36, 18.09.2017.
[3] S. dazu 
Von Lagern umgeben.
[4] Ahmed Eleiba: Looking south: The expansion of Egypt’s naval operations. english.ahram.org.eg 15.01.2017.
[5] Shaul Shay: Egypt strengthens its Strategic Presence in the Red Sea. israeldefense.co.il 10.01.2017.
[6] Frank Behling: Saudische Patrouillenboote im Kanal. kn-online.de 30.12.2017. S. auch 
Beihilfe zur Hungersnot (III).
[7] S. dazu 
Man schießt deutsch.
[8] Rüstungsexporte nach Saudi-Arabien brechen um die Hälfte ein. welt.de 18.12.2017.
[9] Norwegen stoppt Rüstungsexporte an Emirate. derstandard.at 03.01.2018