سياسی, سرتیتر

انتقاد بولیوی از «ناشی‌گری» آمریکا در سازمان ملل علیه ایران

منبع: تله‌سور
تارنگاشت عدالت

  evo_morales_2018

نماینده بولیوی هشدار داد که «مداخله‌جویی سیاسی، و تغییر رژیم همیشه تنها به پی‌آمدهای انسانی، اجتماعی و اقتصادی فاجعه‌بار منتهی شده است.»

روز جمعه درخواست ایالات متحده برای گنجاندن اعتراضات ایران در دستورکار شورای امنیت سازمان ملل پیرامون خاورمیانه مورد انتقاد شدید نماینده بوليوی قرار گرفت، وی آن‌را ناخواسته و «سر به هوایی» نامید.

نماینده بولیوی هم‌چنین درخواست را «یک تلاش آشکار توسط برخی هیأت‌های نمایندگی برای جلب توجه شورای امنیت به موضوعاتی که در صلاحیت این نهاد نیست نامید» و گفت رویدادها در جمهوری اسلامی ایران «هیچ تهدیدی نسبت به صلح و امنیت بین‌المللی نیست.»

بیانیه، که از جانب دیگر ملت‌ها مورد حمایت قرار گفت به طور ضمنی از ایالات متحده به خاطر عدم پذیرش مسؤولیت اصلی شورای امنیت که حفظ صلح و امنیت بین‌المللی است، انتقاد کرد.

شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی اعتراضاتی گردهم آمد که بیش از یک هفته پیش در ایران آغاز گرديد. تظاهرات در آغاز به افزایش قیمت‌ها و مشکلات اقتصادی پاسخ می‌داد، اما سپس علیه دستگاه سیاسی برگشت و به حوادث خشونت‌آمیزی منجر شد که طی آن حداقل ۲۲‌ نفر کشته و صدها نفر دستگیر شدند.

تظاهرات سریعاً مورد حمایت دشمنات اصلی ایران، یعنی ایالات متحده و اسرائیل قرار گرفت. دونالد ترامپ رییس‌جمهور ایالات متحده برای معترضین هورا کشید و ایران را یک «رژیم بی‌رحم و فاسد» نامید، در حالی‌که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل «برای مردم ایران در مبارزه شریف خود برای آزادی آرزوی موفقیت کرد.»

بولیوی ضمن تکرار نگرانی ایران از این‌که قدرت‌های خارجی برای ارتقای تغییر رژیم به تظاهرات دامن می‌زنند به قدرت‌های جهان خاطرنشان کرد که «اقدام یک‌جانبه، مداخله‌جویی سیاسی، و تغییر رژیم همیشه تنها پی‌آمدهای انسانی، اجتماعی و اقتصادی فاجعه‌بار داشته است.»

نشست یک شکست برای منافع دیپلماتیک ایالات متحده بود، زیرا شورای امنیت از اصول حق حاکمیت و عدم مداخله دفاع کرد.

به علاوه، متحدین ایالات متحده، یعنی فرانسه و بریتانیا از معاملۀ اتمی ایران، معروف به «برنامه جامع اقدام مشترک» پیرامون برنامه اتمی ایران دفاع کردند و پایبندی ایران را به آن یادآور شدند.

هم‌چنین روسیه گفت که هدف ایالات متحده از نشست این بود که معامله ۲۰۱۵ بین تهران و شش قدرت جهان را که به وسيلۀ دولت ترامپ در شورای امنیت مورد حمله و تهدید قرار گرفته بود، تخریب کند.

https://www.telesurtv.net/english/news/Bolivia-Slams-US-Clumsiness-at-UNSC-Meeting-On-Iran-Protests-20180106-0006.html