اخبار ویژه, سرتیتر

سؤاستفاده آمریکا از شورای امنیت

منبع: روسیه امروز
تارنگاشت عدالت

سؤاستفاده آمریکا از شورای امنیت برای مداخله در امور داخلی ایران

سفیر روسیه در سازمان ملل گقته است ایالات متحده با پيشنهاد تشکیل شورای امنیت و با حمایت از اعتراضات ضددولتی در ایران سعی کرده است وظايف شورای امنیت سازمان ملل را که با امور داخلی کشورها هیچ ارتباطی ندارد، تغییر دهد.

واسیلی نبنزیا سفیر روسیه در سازمان ملل گفت: «بدون تردید ما به خاطر از دست رفتن جان در نتیجه تظاهراتی که مسالمت‌آمیز نبود، متأسفیم. بگذارید ایران مشکلات خود را حل کند، به ویژه این‌که این چیزی است که دقیقاً صورت می‌گیرد.»

او به ایالات متحده به خاطر منحرف ساختن توجه از موضوعات مهم بین‌المللی که شورای امنیت باید بررسی کند، حمله کرد: «شما به جای تمرکز و برخورد با اوضاع بحرانی کلیدی در افغانستان، سوریه، لیبی، عراق، یمن، جمهوری دمکراتیک خلق کره، قاره آفریقا، انرژی شورای امنیت را هدر می‌دهید. ما نمی‌خواهیم در بی‌ثبات کردن ایران یا هر کشور دیگری درگیر شویم.»

وی هم‌چنین به يادآوری تاريخ واشنگتن در سرکوب اعتراضات پرداخت.

«اگر ما از این منطق پیروری کنیم، در آن‌صورت باید پس از رویدادها در فرگوسن یا پس از متفرق کردن با زور جنبش اشغال وال‌استریت در منهتان، نشست شورای امنیت را تشکیل می‌دادیم.» …

تلاش برای تخریب معامله اتمی
نبنزیا گفت فراخوان [آمریکا] برای حمایت از معترضین یک تلاش دیگر برای تخریب معامله اتمی بین‌المللی دشوار به دست آمده در ۲۰۱۵ است.

«دلیل اصلی برای تشکیل نشست امروز تلاش برای حمایت از حقوق بشر یا ارتقای منافع مردم ایران نیست، بلکه یک تلاش پنهان برای سؤاستفاده از لحظه برای ادامه تخریب برجام است. ما تخریب عامدانه حمایت جامعه بین‌المللی از برجام را که دست‌آورد اصلی عدم گسترش اتمی در چند سال اخیر بوده غیرقابل قبول می‌دانیم … به ویژه در شرایطی که آژانس بین‌المللی انرزی اتمی به دفعات پایبندی ایران به تعهدات خود را اعلام کرده است.»

نبنزه در پایان گفت: «احساس می‌شود نوعی آلرژی لاعلاج به این کشور وجود دارد که تفکر در باره رویدادها در کشور را تیره کرده و به تخیل‌زنی منجر می‌شود.» …

https://www.rt.com/news/415116-un-security-council-iran-abuse/