اخبار ویژه

سخنان روحانی هم مخالفان را آرام نکرد؛ ۲ نفر در ایذه کشته شدند/ اختلال گسترده در دسترسی به اینترنت در سراسر کشور

ناآرامی‌ها در ایران با وجود سخنان یکشنبه شب حسن روحانی همچنان ادامه پیدا کرد. برخی ویدئوهای منتشرشده در فضای مجازی نشان می‌دهد شهرهای رشت، کرج، تویسرکان، همدان، اراک، ساوه، آمل، ساری، بهشهر، شهرکرد، باغملک، قزوین، آبیک، محمدیه و نیز مراغه صحنه اعتراضات مخالفان بوده است. گزارش‌هایی نیز از اعتراض و تشنج در خرم دره و چابهار رسیده است. نیروی انتظامی همچنین به سوی گروهی از تظاهرکنندگان خشمگین در شاهین‌شهر نیز گاز اشک‌آور پرتاب کرد.

ویدئوهایی در فضای مجازی از اعتراضات مخالفان در آبادان منتشرشده است.

علی اصغر ناصربخت، معاون امنیتی انتظامی فرمانداری تهران هم یکشنبه گفته بود حدود ۳۰۰ نفر در اعتراض و ناآرامی‌های پایتخت ایران بازداشت شده‌اند. خبرگزاری تسنیم در گزارشی به گفته یک شاهد عینی نوشته است معترضان در چهار راه ولیعصر در ضلع جنوبی چهار راه یک ون تاکسی را گرفته و آن را واژگون کردند و سعی کردند که آن را آتش بزنند. این خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران همچنین نوشته است که در ناآرامی‌های تهران تمرکز در چهارراه ولیعصر بوده است و معترضان سعی کردند یک اتوبوس بی آرتی  را نیز آتش بزنند.

دو کشته در درگیریهای ایذه

نماینده مردم ایذه و باغ ملک در مجلس هم از کشته شدن ۲ نفر در این شهرستان خبر داد. هدایت الله خادمی در گفت‌ وگو با خبرگزاری کار، ایلنا، با اعلام این خبر گفت:‌ «مردم شهرستان ایذه نیز مانند برخی از شهرهای دیگر ایران در اعتراض به مشکلات اقتصادی دست به تجمع زدند که متاسفانه منجر به کشته شدن ۲نفر و مجروح شدن تعدادی در این شهرستان شد.»

یکشنبه شب راه‌های ورود و خروج به این شهر بسته و به شدت کنترل شد. گفته می‌شود تظاهرکنندگان خشمگین کنترل چند ساختمان دولتی از جمله دفتر امام جمعه ایذه را برای ساعاتی به دست گرفتند. ایذه در جنوب غربی ایران در استان خوزستان واقع شده است.

 افزایش قربانیان شهر دورود

تارنمای خبرآنلاین نوشته است که تعداد کشته های شهر دورود که در روزهای گذشته ۲ نفر اعلام شده بود ۴ نفر است. این تارنما به نقل از خبرگزاری ایسنا نوشته است که در میان قربانیان نام یک نوجوان نیز به چشم می خورد. به گفته این سایت خبری یکی از ماشین‌های آتش‌نشانی توسط معترضان به زور گرفته شده و روی پل وحدت رها می‌شود و در پی آن یک فرد میانسال و یک پسر ۱۲ تا ۱۵ ساله زیر این خودرو تلف می‌شوند.

انسداد تلگرام و اینستاگرام در ایران

در پی ناآرامی‌های ایران پاول دوروف، مدیر کانال تلگرام اعلام کرد که دولت ایران از او خواسته است تا کانال‌های مربوط به انتشار اخبار ناآرامی‌ها و اعتراضات در ایران را مسدود کند و او نپذیرفته است و حالا حکومت ایران قصد دارد تلگرام را بطور کامل در ایران مسدود کند. وزارت کشور ایران مسدود شدن تلگرام را تایید کرده و البته اعلام کرده که «دولت قصد ندارد برای همیشه شبکه‌های اجتماعی را مسدود کند.» خبرگزاری‌های ایران مسدود شدن اینستاگرام را نیز تایید کرده‌اند. به گفته خبرگزاری صدا وسیما این اقدام با تصمیم «سطوح عالی امنیتی» انجام گرفته است.

بایکوت حسن روحانی

رئیس جمهوری ایران قرار بود یکشنبه در واکنش به اعتراضات و ناآرامی‌های ایران در یک برنامه تلویزیونی شرکت کند. کمی دیرتر، روز یکشنبه صدا و سیما اعلام کرد یک گفتگوی ضبط شده از او پخش خواهد شد و سرانجام تلویزیون تنها به پخش سخنان حسن روحانی در جلسه هیات دولت بسنده کرد. حسن روحانی گفت که اعتراض حق مردم است و دستگاه‌های مسئول باید زمینه راهپیمایی و اعتراض را فراهم کنند، اما در عین حال هشدار داد که دولت تخریب اموال عمومی و برهم زدن نظم اجتماعی را تحمل نخواهد کرد. وی همچنین خطاب به دستگاه‌ها و سازمان‌های قدرتمندی که تحت کنترل دولت ایران نیستند گفت:‌ «مردم مشکلات اقتصادی زیادی دارند، اما نقد مردم فقط به اقتصاد نیست، آنها راجع به فساد و عدم شفافیت حرف دارند و می‌گویند مسائل باید شفاف باشد.»

در پی اختلال‌هایی که روز گذشته در دسترسی به اینترنت در برخی نقاط کشور بروز کرده بود، از ساعاتی پیش اختلالی گسترده در اینترنت در بسیاری از نقاط کشور گزارش می‌شود.

به گزارش «تابناک»، در پی تجمع‌هایی که چندین شهر کشورمان در روز‌های اخیر شاهد برگزاری آن بودند و حواشی زیادی آفرید، دسترسی شماری از هموطنانمان در برخی شهر‌ها به دنیای مجازی با اختلال‌هایی وسیع و گاه فراگیر مواجه شده است؛ وضعیتی که شب گذشته در شهر‌هایی مانند مشهد، تهران و کرج به قطع اینترنت شمار زیادی از کاربران منجر شده بود.
این در حالی است که همزمان با این سختی‌های پدید آمده در دسترسی به دنیای مجازی، برخی اخبار از بروز اختلال در برخی شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام و اینستاگرام حکایت داشت. اختلالی که جبارزاده، معاون سیاسی وزیر کشور بروز آن را طبیعی خواند و در تشریح آن در نشست خبری گفت: «دولت بنای تعطیلی شبکه‌های اجتماعی را ندارد، اما وقتی اختلالی در نظم عمومی ایجاد شود، طبیعی است که به شکل مقطعی، دست به محدودیت بزنیم.»
محدودیتی که حالا ظاهرا فراگیرتر شده است؛ این را گزارش‌هایی نشان می‌دهد که حکایت از قطع ارتباط کاربران با تلگرام و اینستاگرام در بسیاری از نقاط کشور دارد و با قطعی اینترنت در بسیاری از استان‌های کشور همزمان شده است. اختلالی که شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی در پاسخ به مشتریانشان می‌گویند «سراسری» و خارج از مسئولیت ایشان است.
به این اختلال ها، اختلال در نت همراه اپراتور‌های تلفن همراه کشور را هم باید افزود که در اپراتور اول وسیع‌تر از دیگر اپراتور‌ها بروز کرده و کاربران را به مشکلاتی دچار نموده است. وضعیتی که کمترین اشکال آن، عدم دسترسی به خدمات آنلاین، از جمله تاکسی‌های اینترنتی است که مدتی است جای خاصی برای خود در میان مردم باز کرده‌اند.
همه این‌ها در حالی است که جز اختلال در دسترسی به دو اپلیکیشن محبوب میان ایرانیان یعنی تلگرام و اینستاگرام، توضیحی از جانب مسئولان در خصوص اختلال اینترنت منتشر نشده است. اختلالی که گریبان پیام‌رسان‌های وطنی را نیز گرفته و دسترسی به این اپلیکیشن‌های معرفی شده برای جایگزینی تلگرام را هم تاحدودی غیرممکن کرده است.

استاندار مرکزی با بیان اینکه ۱۰۰ ‌اغتشاش‌گر‌ در تخریب‌های اراک دستگیر شدند، گفت: با هرگونه تجمع غیرقانونی به‌شدت برخورد می‌شود.

به گزارش تسنیم سیدعلی آقازاده در گفت‌و‌گو با شبکه آفتاب استان مرکزی اظهار داشت: حوادث تلخ غروب روز نهم دی ماه در شهر اراک متأسفانه کام خیلی از شیفتگان ایران اسلامی و مردم خوب شهر اراک را تلخ کرد.

وی افزود: شب گذشته عده‌ای به‌ظاهر به نام اعتراض به گرانی‌ها آمدند و اموال عمومی شهر را تخریب کردند و ما هم در شورای تأمین با وجود اینکه می‌توانستیم برخورد بکنیم گفتیم برای بار اول مدارا بکنیم چرا که ممکن است بین اینها مردمی باشند که می‌خواستند اعتراض خود را به‌آرامی نشان دهند، ما با این افرادی که با صداقت آمدند سعی کردیم کمترین برخورد را از نظر قهری داشته باشیم.

آقازاده تصریح کرد: متأسفانه گروه مهاجم با حمله به اماکن عمومی و حمله به مأموران انتظامی ما حدود 12 نفر از نیروهای انتظامی استان را مضروب کردند که دو نفر از این مأموران با چاقو مجروح شدند که یکی از افسران اکنون در بیمارستان در بخش آی‌سی‌یو بستری است که ریه این افسر فداکار متأسفانه پاره شده است.

استاندار عنوان کرد: کسانی که بدون مجوز اقدام به تجمع و راهپیمایی کنند حتماً با برخورد قهری و برخورد قانونی مأمورین حافظان نظم و براساس مصوبه شورای تأمین و شورای امنیت کشور مواجه خواهند شد.

آقازاده ادامه داد: از خانواده‌ها درخواست داریم تا حتماً مراقب فرزندانشان باشند و اجازه ندهند که احساسات پاک آنها دستخوش سوء استفاده عده‌ای اغتشاشگر قرار گیرد چراکه ما برخی از این افراد را دستگیر کردیم که سوابق شرارت و سوابق جرائم اجتماعی زیادی دارند.

وی خاطرنشان کرد: در شب گذشته بیش از 100 نفر را که در تخریب‌ها شرکت کردند دستگیر کردیم و فکر می‌کنیم که ظرف چند روز آینده با اطلاعاتی که به‌دست می‌آوردیم و بررسی دوربین‌های مداربسته از جمله شعب بانک و سردرورودی فرمانداری اراک که مورد تعرض قرار گرفته بود تعداد بیشتری از مهاجمان شناسایی و دستگیر شوند.

آقازاده ادامه داد: این تحرکات از سوی ضدانقلاب و جزئی از اراذل و اوباش اتفاق افتاده و حتماً هم با اینها برخورد می‌شود که عده‌ای از آنها شناسایی شدند، هم تلفن‌های آنها ردشان گرفته شده و اسامی آنها در حال شناسایی است.

وی اضافه کرد: از همه شهروندان و هم‌استانی‌ها می‌خواهم که هوشمندی خودشان را حفظ کنند و حتماً با این‌هایی که به‌صورت غیرقانونی و به‌صورتی بسیار خشن این حرکات را انجام داده‌اند برخورد خواهد شد.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، سیدعلی آقازاده پیش از ظهر امروز در جلسه طرح رونق تولید استان اظهار داشت: گزارش‌های ارائه شده در زمینه عملکرد استان در اجرای طرح رونق تولید یک مقدار نگران‌کننده بود و برخی از بانک‌ها در پرداخت تسهیلات رونق تولید عقب هستند.

وی افزود: باید هدف‌گذاری تا پایان سال انجام شود تا بانک مربوطه به یک عدد و رقم و نتیجه مناسب دست یابد، برای بررسی و پیگیری این هدف‌گذاری یک یا دو جلسه را باید تا پایان سال داشته باشیم.

استاندار مرکزی تصریح کرد: شرایط امروز کشور به‌گونه‌‌ای است که نگاه مردم و مسئولان به بانک‌ها نگاه ویژه‌ای است، ما می‌دانیم بانک‌ها کار خودشان را انجام می‌دهند اما در این بحث، مسائلی مانند وثیقه، نسبت تسهیلات در گردش و سرمایه ثابت مطرح هستند که درک می‌کنیم اما باید یک هدف‌گذاری باشد تا به نتیجه مطلوب برسیم.

آقازاده بیان کرد: حساسیت حرکتی که بانک‌ها دارند بسیار مهم است، در رابطه با نوع برخورد با ارباب رجوع و واحدهای تولیدی که مراجعه می‌کنند باید دقت کنند و رفتار خوبی داشته باشند، بنابراین روسای بانک‌ها و سرپرستان باید روی این موضوع دقت کنند و حساسیت داشته باشند.

وی ادامه داد: نسبت به هدف‌گذاری که ابتدای سال داشتیم یک مقدار فاصله داریم و باید سعی کنیم در این مدت باقی‌مانده به سطح مد نظر برسیم، در همکاری بانک‌ها با صنعت و معدن و جهاد کشاورزی باید هماهنگی‌ها بیشتر باشد، تا حد امکان سعی می‌کنیم در مدت باقیمانده به‌گونه‌ای مدیریت کنیم که به اهدافمان برسیم.

استاندار مرکزی عنوان کرد: برخی از بانک‌های استان براساس عملکردی که برایشان مشخص شده خوب عمل می‌کنند گرچه از برخی بانک‌ها مانند بانک ملی به‌سبب منابع و سابقه‌ای که دارند به تبع انتظار بیشتر از این بانک‌ها بیشتر از سایر است.

آقازاده با اشاره به ناآرامی‌های اخیر گفت: در این ناآرامی‌ها شاهد خسارت‌هایی بودیم که بیشتر به موسسات مالی و بانک‌ها وارد شد، در شهرستان ساوه هم شب گذشته دو شعبه بانک مورد حمله اغتشاشگران قرار گرفت و آسیب‌هایی وارد شد که البته آسیب‌ها خیلی جدی نبوده است.

وی اضافه کرد: بیشترین حملات در این ناآرامی‌ها به بانک‌های بوده که این بیانگر این است که شاید منشا این ناآرامی‌ها نارضایتی‌های مردم از موسسات مالی و بانک‌ها است، از همکاری بانک‌ها در این چند روز تشکر می‌کنیم، حضور خوبی در شورای تامین استان داشتند و خیلی از سرپرستان شعبه‌ها در طول شب سعی کرده‌ بودند که وضعیت را برای سرویس‌دهی در صبح روز بعد آماده کنند که این نشان می‌دهد که بانک‌ها همیشه در صحنه هستند و انتظار مردم هم از آنها بیشتر است.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: در ناآرامی‌های اخیر 20 شعبه بانک مورد تهاجم اغتشاشگران قرار گرفت و بخش‌هایی از آنها تخریب شد.

فرد کشته‌شده ربطی به اغتشاشات ندارد/ امنیت برقرار و وضعیت شهر طبیعی است

مصطفی سمالی پیش از ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز، درباره اتفاقات شب گذشته در شهرستان ایذه اظهار کرد: روز گذشته برخی از افراد با اغتشاش و آشوب دنبال بر هم زدن امنیت شهر بودند که خوشبختانه با تدابیر نیروهای انتظامی و امنیتی این آشوب‌ها خیلی زود به پایان رسید.

فرماندار ایذه درباره خبر کشته شدن یک نفر در اغتشاشات روز گذشته ایذه گفت: این اتفاق در دو کیلومتری محل آشوب رخ داد و نیروی انتظامی قاتل را دستگیر کرد.

وی درباره برخی اخبار منتشر شده در شبکه‌های معاند عنوان کرد: آشوب‌ در ایذه در حدود یک ساعت طول کشید و پس از آن شرایط شهر به روند طبیعی و عادی خود بازگشت و امروز نیز در حال بازدید و افتتاح برخی طرح‌ها به همراه معاون وزیر نیرو هستیم.

عضو فراکسیون امید با بیان اینکه تجمع روز گذشته مردم ایلام مسالمت‌آمیز بود اما اقدام کارمند یکی از نهادها موجب تحریک تجمع‌کنندگان شد، اظهار کرد: در چند سال گذشته برخی جریانات در سرخوردگی مردم نقش داشته‌اند و هم سعی کرده‌اند با تخریب دولت و اقدامات دستگاه های دولتی مردم را از انتخاب خود ناامید کنند.

جلال میرزایی درگفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا درباره تجمعات روز گذشته ایلام گفت: اجتماع مردم در مقابل فرمانداری ایلام به صورت مسالمت آمیز بوده اما در میان تجمع کنندگان شخصی که کارمند یکی از نهادهای دولتی بود، اقدام به توهین به مردم حاضر در خیابان می‌کند و این عامل محرکی برای شروع تحصن و اعتراضات خشونت آمیز تجمع‌کنندگان می‌شود.

نماینده مردم ایلام در مجلس دامه داد: معترضان به چند بانک و یک موسسه آسیب زدند اما در نهایت با مداخله نیروی انتظامی ناآرامی‌ها به پایان می‌رسد و فقط چند نفر از ماموران نیروهای انتظامی به صورت سطحی زخمی شدند.

عضو فراکسیون امید درباره اظهارات شب گذشته رییس‌جمهور در جلسه هیات دولت درباره رسانه ملی مبنی بر اینکه همه اقشار و جناح‌ها باید احساس کنند که صداوسیما متعلق به خودشان است و بتوانند نظرات‌شان را بیان کنند، اظهارکرد:‌ رسانه ملی باید در طول سال‌های اخیر نقطه‌نظرها و صداهای مردم را انعکاس می‌داد. معتقدم نقش و تاثیرگذاری رسانه ملی، آنی نیست بلکه باید همواره بتواند مطالبات مردم را مطرح و به گوش مسئولان برساند نه اینکه با آرام جلوه دادن اوضاع مردم، در وظیفه خود ضعیف عمل کند.

وی در پایان گفت: در چند سال گذشته برخی جریانات در سرخوردگی مردم نقش داشته‌اند و هم سعی کرده‌اند با تخریب دولت و اقدامات دستگاه های دولتی مردم را از انتخاب خود ناامید کنند از این رو باید هوشیار باشیم تا فریب آنها را نخوریم.

نماینده مردم ایذه و باغ ملک در مجلس از کشته شدن 2 نفر در این شهرستان خبر داد.

هدایت الله خادمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اعلام این خبر اظهار داشت: مردم شهرستان ایذه نیز مانند برخی از شهرهای دیگر ایران در اعتراض به مشکلات اقتصادی دست به تجمع زدند که متاسفانه منجر به کشته شدن 2 نفر و مجروح شدن تعدادی در این شهرستان شد.

وی ادامه داد: متاسفانه سال‌هاست که ما با مشکل وجود سلاح سرد و گرم در دست مردم این منطقه مواجه هستیم که بعضا باعث بروز برخی مشکلات شده است.بارها از دولت و مسئولان خواسته‌ایم که نسبت به این مساله ورود جدی داشته باشند.

نماینده ایذه گفت: اینکه تیراندازی در روز گذشته از جانب تجمع کنندگان بوده یا نیروی انتظامی، هنوز اطلاعی ندارم و این مساله در حال بررسی است.

خادمی افزود: مردم این شهرستان در ادامه اعتراضات خود شیشه تعدادی از بانک‌های این شهرستان را شکسته و تجمع را تا نیمه‌های شب ادامه دادند به طوری که منجر به اختلال در امنیت سایر شهروندان شد از این رو نیروی انتظامی برای برقراری نظم و آرامش وارد عمل شد.

خادمی گفت : ماموران نیروی انتظامی در حین جستجو در برخی از منازل دستگیرشدگان مواد منفجره کشف و ضبط کردند که جای تامل دارد.

خادمی با اشاره به مشکلات مردم منطقه ایذه گفت: مردم شهرستان ایذه با جمعیت 220 هزار نفری دچار مشکلات اشتغال، امکانات تفریحی و رفاهی هستند. با وجودی که این شهرستان دروازه ورود رود کارون به استان خوزستان است ولی از داشتن آب شرب محروم است. متاسفانه مسئولان دولتی و استانی کوچکترین توجهی به مشکلات این منطقه ندارند.

وی اظهار داشت: شهرستان ایذه به لحاظ آب و هوایی و زمین کشاورزی بهترین شرایط را برای کشارورزی و باغداری داراست ولی متاسفانه آبی در اختیار این مردم نیست که بتوانند به امور کشاورزی بپردازند.

خادمی تصریح کرد: شهرستان ایذه و 1200 روستای آن بالای 70 درصد به روحانی رای داده‌اند و از دولت و نظام انتظار برآورده شدن خواسته‌های‌شان را دارند و امیدواریم دولت نگاهی به محرومیت این منطقه داشته باشد تا شاهد اتفاقاتی مانند چند روز اخیر نباشیم.

وی در پایان گفت:‌ خواسته من از جوانان شهرستان ایذه این است که با صبر و شکیبابی رفتار کرده و از شعارهای هنجارشکنانه بپرهیزند و از دولت نیز خواهشمندیم به خواسته مردم منطقه نگاهی ویژه‌ داشته باشد.