اخبار ویژه

انتقال گروهی از فرماندهان داعش به سوریه/تحرکات داعش برای تسلط بر استان دیالی عراق/ چراغ سبز اردوغان به آمریکا درباره سوریه

چراغ سبز اردوغان به آمریکا درباره سوریه، انتقال گروهی از فرماندهان داعش به سوریه، تحرکات داعش برای تسلط بر استان دیالی عراق و آزاد شدن سه منطقه در استان ادلب، از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به واکنش مداخله جویانه مقامات آمریکایی به اعتراضات اخیر در ایران نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»، در پی سوءاستفاده عده‌ای فرصت‌طلب از اعتراضات گروهی از مردم ایران به برخی مشکلات اقتصادی، مقامات متعدد دولت و کنگره آمریکا از این اغتشاشات حمایت کردند.

شامگاه جمعه، «تام کاتن» سناتور ضد ایرانی در اولین واکنش مقامات آمریکایی به اغتشاشات در برخی شهرهای ایران، با صدور بیانیه‌ای مدعی شد: «حتی با اینکه میلیاردها دلار از لغو تحریم‌ها در پی توافق هسته‌ای، عایدی ایران شد، باز هم آنها (مسئولان) نتوانستند نیازهای اساسی مردم خود را برآورده کنند.»

وی در ادامه ادعاهای بی‌پایه خود، کمک ایران به مردم جنگ‌زده سوریه، عراق، یمن و همچنین حمایت از صلح و ثبات در لبنان را عامل کمبودهای اقتصادی دانست.

واکنش مداخله جویانه مقامات آمریکایی به اعتراضات اخیر در ایران/انتقال گروهی از فرماندهان داعش به سوریه/تحرکات داعش برای تسلط بر استان دیالی عراق/ چراغ سبز اردوغان به آمریکا درباره سوریه

این سناتور ضد ایرانی، که روابط نزدیکی با گروهک تروریستی منافقین دارد، در پایان علن حمایت خود و آمریکا از این اعتراضات را اعلام کرد. وی به شدت از سیاست‌های دولت دونالد ترامپ در خصوص توافق هسته‌ای ایران و 1+5 نیز حمایت می‌کند.

بعد از کاتن، «برد شرمن»، نماینده افراطی حامی رژیم صهیونیستی، ضمن ابراز خشنودی از وقوع اغتشاشات در ایران، آنها را به نام «برخی خبرهای مثبت در خاورمیانه» تعبیر کرد و مدعی شد، هدف شرکت‌کنندگان در این اجتماعات، مخالفت با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بامداد شنبه طی بیانیه‌ای مداخله‌جویانه ضمن تکرار اتهاماتی، اعلام کرده اخبار مربوط به «تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز» را دنبال می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای شدیداللحن با تکرار دوباره ادعاهای چند ماه پیش دونالد ترامپ علیه ایران، مدعی شده، صادرات اصلی ایران، «خشونت، خونریزی و هرج و مرج است». واشنگتن همچنین از «تمامی ملت‌ها» خواسته «علناً» از مردم ایران حمایت کنند؛ مردمی که چندی پیش توسط ترامپ «تروریست» توصیف شدند.

در این بیانیه آمده است: «گزارش‌ها درباره تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز متعدد توسط شهروندان ایران در شهرهای سراسر این کشور را دنبال می‌کنیم.»

«پال رایان»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز در صفحه توئیتر خود با تکرار ادعاهای اثبات‌نشده علیه ایران نوشت: «مهم است که ما از معترضان غیرخشن در ایران حمایت کنیم. این، نتیجه اقدامات رژیمی است که تمرکزش بیشتر معطوف حمایت از سازمان‌های تروریستی بوده تا گرفتاری‌های شهروندان خودش.»

واکنش مداخله جویانه مقامات آمریکایی به اعتراضات اخیر در ایران/انتقال گروهی از فرماندهان داعش به سوریه/تحرکات داعش برای تسلط بر استان دیالی عراق/ چراغ سبز اردوغان به آمریکا درباره سوریه

در ادامه این واکنش‌ها، کاخ‌سفید نیز با صدور بیانیه‌ای مدعی شد: «گزارش‌های متعددی درباره تظاهرات مسالمت‌آمیز شهروندان ایران که از فساد حکومت و هدر دادن سرمایه‌های ملت برای تأمین مالی تروریسم در خارج از این کشور به تنگ آمده‌اند، وجود دارد».

این بیانیه در ادامه ادعاهای خود می‌افزاید: «حکومت ایران باید به حقوق مردم خود از جمله حقوق آنها برای ابراز عقایدشان احترام بگذارد. دنیا در حال نظاره است».

پس از اینها اما خود رئیس‌جمهور آمریکا به میدان آمده و صبح شنبه ضمن حمایت تمام قد از اغتشاش‌گران، در توئیتر خود نوشت: «گزارش‌های زیادی از تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز شهروندان ایران که از فساد رژیم و هدر دادن ثروت این کشور برای تأمین منابع مالی تروریسم در خارج این کشور خسته شده‌اند، وجود دارد».

ترامپ گفت: «دولت ایران باید به حقوق مردم خود از جمله حق ابراز عقایدشان احترام بگذارد. جهان نظاره‌گر است».

وی شامگاه شنبه مجددا در توئیتر خود ضمن حمایت از اغتشاشات در ایران مدعی شد سران ایران تنها از توان نظامی آمریکا و مردم ایران می‌ترسند.

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه ادعاهایش نوشت: «رژیم‌های سرکوبگر برای همیشه دوام نمی‌آورند و روزی می‌رسد که ایرانی‌ها با یک انتخاب روبه رو می‌شوند. جهان نظاره‌گر است!»

واکنش مداخله جویانه مقامات آمریکایی به اعتراضات اخیر در ایران/انتقال گروهی از فرماندهان داعش به سوریه/تحرکات داعش برای تسلط بر استان دیالی عراق/ چراغ سبز اردوغان به آمریکا درباره سوریه

«مایک گالاگر»، عضو مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت ویسکانزین هم طی توئیتی ضمن تأیید رسمی حمایت از فتنه سال 1388 در ایران، تاکید کرد: «ما نباید این اشتباه رو دوباره تکرار کنیم. کسانی که می‌خواهند به نظام ایران پایان دهند، به چیزی بیشتر از آرزوی موفقیت نیاز دارند. آنها به کمک ما نیاز دارند.»

به دنبال تجمع اعتراضی روز پنجشنبه جمعی از مالباختگان مؤسسات مالی در مشهد که با شعارها و مطالبات اقتصادی مردم همراه شد روز جمعه نیز برخی نقاط کشور شاهد تجمعاتی بود.

چراغ سبز اردوغان به آمریکا درباره سوریه

«رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد، کشورش می خواهد در پرونده سوریه با آمریکایی ها همکاری کند همان گونه که در این پرونده با ایران و روسیه همکاری می کند.

اردوغان در نشست حزب عدالت و توسعه در شهر «قسطمونی» ترکیه اعلام کرد، آنکارا می خواهد صادقانه با آمریکایی ها همکاری داشته باشد؛ همان گونه که با ایران و روسیه در منطقه همکاری می کند.

وی افزود: ترکیه آماده است با آمریکا همکاری کند، در صورتی که این کشور به همه تعهدات خود عمل کند و هیچ مسأله ای مانع همکاری آنکارا و واشنگتن نمی شود.

واکنش مداخله جویانه مقامات آمریکایی به اعتراضات اخیر در ایران/انتقال گروهی از فرماندهان داعش به سوریه/تحرکات داعش برای تسلط بر استان دیالی عراق/ چراغ سبز اردوغان به آمریکا درباره سوریه

رئیس جمهور ترکیه گفت: هیچ مانعی وجود ندارد که مشکلاتمان را با آمریکا در سوریه مثل مسأله گذرنامه ها حل و فصل کنیم.

انتقال گروهی از فرماندهان داعش به سوریه

بالگردهای ارتش آمریکا نیمه شب گذشته، گروه جدیدی از اعضا و فرماندهان گروه تروریستی داعش را از دیرالزور به حسکه سوریه منتقل کرده اند. بنا بر این گزارش، سه فروند بالگرد نظامی ترابری ارتش آمریکا نیمه شب گذشته گروهی از فرماندهان و اعضای داعش را به یک پادگان در اطراف سد باسل واقع در جنوب استان حسکه سوریه منتقل کرده اند.

به گفته شاهدان عینی، تروریست های داعشی مذکور از شهرک ابوحمام در شمال شرقی استان دیرالزور مستقر بوده و پس از سیطره تروریست های تجزیه طلب کرد چند ملیتی مزدور آمریکا خود را به آنها تسلیم کرده بودند.

واکنش مداخله جویانه مقامات آمریکایی به اعتراضات اخیر در ایران/انتقال گروهی از فرماندهان داعش به سوریه/تحرکات داعش برای تسلط بر استان دیالی عراق/ چراغ سبز اردوغان به آمریکا درباره سوریه

به گفته این شاهدان، برخی از عناصر مجروح شده داعش نیز پس از انتقال به پایگاه نیروهای آمریکایی در حسکه با استفاده از آمبولانس های ویژه سازمان پزشکان بدون مرز به بیمارستان ملی شهر حسکه که در سیطره تروریست های چند ملیتی تجزیه طلب کرد قرار دارد منتقل شده اند تا خدمات دریافتی دریافت کنند.

تحرکات داعش برای تسلط بر استان دیالی عراق

یکی از فرماندهان حشد شعبی عراق از تحرکات داعش در شمال شرق دیالی خبر داد.

به گزارش السومریه، جبار المعموری از فرماندهان حشد شعبی عراق اعلام کرد، داعش شروع به حذف افراد مخالف تفکراتش در حوض حمرین در شمال شرق دیالی ( ۷۵ کیلومتری شمال شرق بعقوبه) و نواحی جباره، جلولاء و قره تپه کرده است.

وی افزود: همه افراد مورد هدف قرار گرفته شده که شامل عشایر و نخبگان اجتماعی معروف بوده اند با افکار داعش مخالفت کرده بودند. این مشابه استراتژی القاعده پس از ۲۰۰۶ برای تسلط بر مناطق با فشار ترس و خونریزی است.

شایان ذکر است، شهرهای حوض حمرین طی ماه های گذشته شاهد عملیات یورش و حملات به منازل شخصیت های عشایری و نخبگان مخالف تفکر داعش بوده است.

آزادشدن سه منطقه در استان ادلب

ارتش سوریه مناطق ‹ابوعمر’، ‹السلومیه› و ‹عطشان› در حومه جنوب شرقی استان ادلب را از اشغال تروریست های تکفیری جبهه النصره آزاد کرد.

منابع میدانی شنبه اعلام کردند، ارتش سوریه با پشتیبانی گروه های دفاع مردمی، کنترل مناطق ‹ابو عمر’، ‹السلومیه› و ‹عطشان› را به دست گرفتند و خسارت و تلفات سنگینی به عناصر مسلح گروه تروریستی تکفیری جبهه النصره وارد کردند.

یگان های ارتش سوریه، از پنج روز گذشته درگیری های شدیدی با گروه های تروریستی جبهه النصره در حومه جنوبی ادلب داشتند.

ارتش سوریه از حدود دو ماه پیش در منطقه مابین حومه حماه و ادلب عملیات ویژه ای را آغاز کرده اند که تاکنون منجر به بازپس گیری تعدادی روستا در حومه جنوبی استان ادلب شده است.

سوریه از هفت سال قبل درگیر جنگ با گروه های تروریستی- تکفیری مورد حمایت آمریکا و برخی از کشورهای منطقه است.

در مقابل حمایت آمریکا، رژیم صهیونیستی، عربستان و ترکیه از گروه های تروریستی در سوریه، جمهوری اسلامی ایران در این مدت پشتیبان همه جانبه مردم و نظام سوریه برابر این فتنه بوده است.