اخبار ویژه

اتفاقات چند روز گذشته همه را سردرگم کرد

اتفاقات چند روز گذشته به قدری بی اصالت است که همه را سردرگم کرد/ تخم مرغ عامل این ناآرامی ها نیست/ کسانی که باعث نا آرامی شدند، تبعات آن را نمی دانستنددر روزهای گذشته، کشور شاهد صحنه هایی از اعتراضات در نقاط مختلف بود، به گونه ای که در این بین خساراتی را نیز به اموال عمومی وارد کردند.

به گزارش «تابناک»؛ در ابتدا تجمعات برای اعتراض به اوضاع اقتصادی و معیشتی بود؛ اما پس از چند ساعت، ماهیت داستان عوض شد و شعارهایی که در این تجمعات سر داده می شد، تغییر ماهیت داد!

برخی اعتقاد دارند که جرقه شروع این ناآرامی ها توسط برخی مخالفان دولت زده شده و با دادن بهانه به دست برخی از افراد اپوزیسیون داخلی و خارجی، جریان از دست آنها خارج شده است. برخی نیز بر این باورند که اوضاع اقتصادی کشور در وضعیت اسفباری است و مردم دیگر تاب و تحمل گرانی بیش از این را نداند.

طیبه سیاوشی، نماینده مردم تهران در گفت وگو با تابناک اظهار داشت: مشکلات و معضلات اجتماعی که در روزهای اخیر از آن صحبت می شود، همیشه در کشور ما بوده و چیز جدیدی نیست؛ اما اینکه این اتفاقات به چه صورت جرقه آن زده شده، تحلیل های مختلفی دارد.

این نماینده مجلس گفت: برخی بر این باورند که این اتفاقات به دلیل مخالفت عده ای با دولت روحانی آغاز شده است. عده ای هم اعتقاد دارند که صرفا خودجوش و مردمی بوده است و البته برخی دیگر نیز بر این باور دارند که ریشه در ضد انقلاب خارج از کشور دارد و نهادهای مخالف نظام، این تحرکات را ایجاد کرده اند. با این حال، ما هم اکنون شاهد مسائلی هستیم که برای اکثریت جامعه بسیار دردناک است؛ اتفاقاتی که در چند روز گذشته در کشور رخ داده، به قدری بی اصالت است که همه را سردرگم کرده، به گونه ای که حتی نمی توان تحلیل روشنی برای آن بیان کرد.

وی افزود: به نظر من، این جریانات، اتفاقات کوری هستند که هدف خاصی ندارند. حمله به امکانات دولتی و مراکز دولتی بسیار خطرناک است. شاید این شدت از تخریب در زمان انقلاب 57 هم رخ نداده بود؛ بنابراین، این رخداد، هشدار خطرناکی به همه است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه گفته می شود، موج نارضایتی ها به دلیل مشکلات معیشتی مردم است، اظهار داشت: مشکل در ابتدا با افزایش قیمت تخم مرغ مطرح شد، ولی این موضوع در جامعه ما جدید نیست و همیشه از این دست گرانی ها در کشور ما بوده و بنابراین، نمی تواند دلیل این حوادث باشد.

وی با بیان اینکه برخی ادعا دارند، عده ای از داخل نظام جرقه این آشوب ها را زده اند، گفت: این گونه نبوده که خود حاکمیت این کار را کرده باشد. برخی افراد در ابتدا نا آگاهانه مسائلی را مطرح کردند، ولی این دلیل این اتفاقات نبوده است.

کسانی که این موضوع را مطرح کردند، تبعات آن را نمی دانستند و اگر خواستند به فرد و یا جایی ضربه بزنند، قطعا از تبعات آن باخبر نبوده اند. همه بر این موضوع تأکید دارند که عده ای در بیرون نشسته و منتظرند، ما بهانه ای به دست آنها بدهیم و اینها بیایند و کشور را به آشوب بکشند، که متأسفانه این بار این اتفاق رخ داد.

سیاوشی درباره مسائلی از قبیل نوع نگارش بودجه و مطالبات مردم از مؤسسات مالی ـ که برخی آن را عاملی بر این ناآرامی ها می دانند ـ نیز گفت: چند سالی است که بحث مؤسسات مالی مطرح است و همیشه نیز در حاکمیت عده ای به دنبال آن بودند که این مشکلات را حل کنند. البته در اجرا بسیار کند عمل شده و این خود، باعث بالا رفتن نارضایتی ها شده است. به نظر من، اما این هم نمی تواند دلیل این ناآرامی ها باشد، چون با این روش ها نمی شود احقاق حق کرد و این نمی تواند منظور نظر مردم باشد.

وی درباره مسأله بودجه نیز گفت: درست است که بودجه امسال جراحی هایی داشته و جامعه امروز به احتمال قوی، تاب و تحمل آن را نخواهد داشت؛ اما بسیاری از اقتصاددان ها بر این باورند که این در آینده به نفع جامعه خواهد بود و بهتر است، مجلس در این موضوع پوپولیستی عمل نکند و به نفع مصلحت عمومی جامعه رفتار کند.

این نماینده در پایان یادآور شد: در هر حال نمایندگان مصلحت مردم را در نظر دارند و رسانه ملی نیز می توانست مباحث را خیلی عامیانه و به نفع مردم توضیح می داد تا بیش از این فرصت از دست نرود.

سیاوشی در پاسخ به اینکه پیغام این شلوغی ها چه بود، گفت: اعتقاد من این است که مسئولان باید ارتباط بیشتری با کف جامعه داشته باشند. به اعتقاد من از راه دور نمی شود با مردم ارتباط داشت. باید مسئولان در بین مردم باشند، باید حضور به نحوی باشد که مردم احساس کنند، در کنار آنها هستند و از درد آنها با خبرند.