پرش به محتوا

«ترامپ مورد اعتماد سیا نیست»

trump_luge_sw

راشیا تودی

تارنگاشت عدالت 

دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید ایالات متحده آمریکا کمی پس از مراسم تحلیف، از مقر اصلی سازمان سیا بازدید بعمل آورد و  برای کارمندان و مقامات این سازمان  سخنرانی کرد. او می خواست با این گام از وفاداری و پایبندی آنان اطمینان حاصل کند،  کاری که به  نظر یک گزارش رسانه ای کار بسیار لازمی بود.

بنابر این گزارش سازمان سیا قبل از مراسم تحلیف در مورد ترامپ به اسرائیل هشدار داده بود که ترامپ می تواند از طرف مسکو زیر فشار قرار گیرد. علاوه برآن  مامورین سیا توصیه کرده بودند که باید در انتقال اطلاعات محرمانه دقت کامل صورت گیرد زیرا این اطلاعات می تواند به روسیه و از آنجا به ایران منتقل گردد.

طبق گزارش مجله آمریکائی Vanity Fair روز ۴ شنبه  گذشته گویا سازمان سیا قبل از مراسم تخلیف دونالد ترامپ به همکاران خود در سازمان جاسوسی موساد اطلاع داده بود که ترامپ قابل اعتماد نیست. این مجله به اظهارات محافل مربوط استناد می‌کرد.

هشدار سازمان جاسوسی آمریکا براین پایه بنا شده بود که رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین «ابزار فشاری» در اختیار دارد که می تواند ترامپ را مرعوب و مطیع سازد. کارمندان بیعرضه سیا گویا اسرائیلی ها را برحذر داشته و بطور غیرمستقیم توصیه کرده بودند  در آینده اطلاعات محرمانه  را در اختیار کاخ سفید و شورای امنیت ملی  قرار ندهند چون این اطلاعات می تواند در اختیار روس ها قرار گیرد. آن چه می توانست بشدت مورد علاقه جاسوسان موساد باشد  این تاکید همکاران آنان در سازمان سیا بود که مسکو می تواند این اطلاعات بسیار حساس را در اختیار دشمن خونی اسرائیل یعنی ایران قرار دهد.

هیاهو برای هیچ: خیانت مفروض ترامپ

مجله نامبرده با اشاره به حادثه ای که در ماه مه رخ داد نوشت که رفتار رئیس جمهور به تشدید این نگرانی ها کمک کرده است. در آن زمان ترامپ وزیرامورخارجه روسیه «سرگئی لاوروف» و سفیر روسیه در آمریکا «سرگئی کسیلیاک» را در Oval Office کاخ سفید به حضور پذیرفته بود. در این جلسه ترامپ روس ها را از این خطر که تروریست های داعشی می توانند از لاپتاپ جاسازی شده برای انفجار هواپیماها استفاده کنند آگاه کرده بود.

بعد از این جریان هیاهو بر سر هیچ آغاز شد و رسانه ها ترامپ را متهم کردند که اطلاعات بسیار محرمانه جاسوسی را افشأ کرده است. شعار «افشای خیانت بار اسرار » گسترش یافت ولی کرملین  این اتهامات را مضحک و خنده دار تعبیر کرد زیرا در آن زمان دیگر راز سر به مهری نبود که  تروریست ها می توانند کوشش کنند بمبی را به هواپیما قاچاق کنند.  مثلاً ایالات متحده و بریتانیا در ماه مارس استفاده از لاپتاپ در پروازهای مختلف از خاور میانه را ممنوع اعلام کردند.

برای رفع اتهامات نامبرده  پوتین پیشنهاد کرد پروتکل نشست مزبور منتشر شود و با تمسخر گفت که برای این که «این اسرار را به او منتقل نشده» لاوروف را مورد بازخواست قرار خواهد داد.

مشاور امنیتی ترامپ «هربرت رایموند» در مقابل این اتهامات اعلام کرد که رئیس جمهور «به هیچ وجه» منابع و شیوه های جاسوسی را برملأ نکرده است. او مبادله اطلاعات با نیات «انسان دوستانه» را در ارتباط با تهدیدات تروریستی داعش توجیه کرد.

دوروئی و تزویر رسانه های ضد ترامپ

جالب است که درست همان رسانه هائی که ترامپ را متهم می کردند، مسکو می تواند بکمک این اطلاعات به منابع  آن دست پیدا کند، خود نام این منابع را منتشر کردند. مثلاً نیویورک تایمز برای اولین بار گزارش داد که هشدار در مورد لاپتاپ از طرف منابع اسرائیلی  اعلام شده است.

و صحبت از کدورت روابط بین اسرائیل و ایالات متحده بود. ولی این ادعا نیز ناشی از فانتازی اربابان رسانه ای بود که سعی داشتند بهانه ای برای متهم ساختن ترامپ پیدا کنند. مثلاً وزیر دفاع اسرائیل «آویگدور لیبرمان»  پس از افشأی این مسئله روابط بسیار خوب بین دوکشور را مورد تاکید قرار داد:

روابط امنیتی بین اسرائیل و بزرگترین هم پیمان ما ایالات متحده آمریکا در ابعاد خود بسیار عمیق، با اهمیت و بی نظیر است.

رابطه با ایالات متحده به نحو بی سابقه ای اسرائیل را تقویت می کند. او گفت «روابط ما تاکنون این طور بوده و در آینده نیز همین طور خواهد ماند» و اکنون درست همین «وانیتی فر» بود که در مقاله خود جزئیاتی  را منتشر کرد که چگونه اسرائیل به این اطلاعات مخفی دست یافته و یعنی همان کاری را کرد که اکنون رئیس جمهور آمریکا بدان متهم می شود یعنی افشأی منابع و شیوه های جاسوسی.

کاری را که مجله فوق با اطلاعات محرمانه انجام داد در اصل وجه مشخصه گفتمان سیاسی موجود در ایالات متحده است. جو متاثر از هیستری ضد روسی است و رسانه ها بجای محکوم کردن سازمان جاسوسی آمریکا که کوشش کرد  قبل از مراسم تحلیف رئیس جمهور خود را بی اعتبار ساخته و کار دولت او را مورد تخطئه قرار دهد، به تشدید این هیستری ادامه می دهند. آنچه را که آنها منتشر کردند دفاعیه ای برای سوءاستفاده سازمان سیا از قدرت بود که به خود اجازه  داده با خود رائی کامل رئیس جمهور را در عرصه سیاست خارجی منزوی سازد.

 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: