بین المللی, تیتر, سرتیتر

یمن، گِرنیکای زمان ما

granica23_col

 سزار چلالا

ترجمه توسط   حميد بهشتي

تلاکسکالا

در 26 آوریل 1937 ژنرال فرانسیس فرانکو دستور داد که در یک روزِ بازار هفته به شهرِ باسکیِ گرنیکا حمله ی هوایی کنند. این شهر توسط متحدان دولتِ ناسیونالیستیِ اسپانیا بمباران شد، یعنی توسط chelalaواحدِ کُندُرِ نیروی هوایی آلمان نازی و توسط لژیون آدریازونه ایتالیایی فاشیستی. این حمله که تحت نام رمزعملیاتِ روگِن انجام و موجب هلاکت صدها تن گشت، سمبل فریاد حاکی از درد کشتار وحشیانه غیرنظامیان گشت. و اکنون هشتاد سال پس از آن برخلاف تمامی موازین بین المللی و جنایت آمیز تر از هر زمان اهالی غیرنظامی یمن به خاک و خود کشیده می شوند. و اینبار مرتکبینِ آن عربستان سعودی و همدستان آمریکایی اش هستند.

در سال 2015 جنگ داخلی میان دو فراکسیون آغاز گشت که هر دو دعوی حکومت بر یمن را دارند. میان جنگندگان هوثی در کنار رئیس جمهور سابق یمن، علی عبدالله صالح و نیروهای دولت عبدالربو منصور هادی. ائتلافی به رهبری عربستان سعودی عملیاتی نظامی را علیه هوثی ها آغاز نموده است که آمریکا لجستیک و حمایت نظامی عملیات مزبور را سامان می دهد.

شورشیان هوثی قریب به یک سوم یمن را قرن هاست در دست داشته و بر آن حاکم اند. از زمان آغاز این درگیری سعودیان و مؤتلفینشان دائما حرکتِ به پیشِ هوثی ها در جنوب را بمباران می کنند. و بدین گونه موجب بحرانی انسانی در آن کشور گشته اند. هزاران انسان که در میان آنان غیرنظامیان بسیاری هستند کشته شده اند. هزاران تن دیگر لاجرم بوده اند مساکن خویش را برای یافتن غذا و آب آشامیدنی ترک نمایند.

آلودگی آب در نتیجه در هم ریختن کامل سیستم فاضل آب موجب اپیدمی وبا گشته است که تا کنون بدین شدت نبوده و سازمان بهداشت جهانی بیش از 815.000 موارد مشکوک و 2.156 مورد مرگ را به ثبت رسانده است و در صورتی که سرایت عفونت به سرعت فعلی گسترش یابد، پیش بینی می شود که شمار افراد مبتلا به بیماری تا پایان امسال از یک میلیون نیز بیش تر گردد. امروزه دستکم 20 میلیون مردم یمن – یعنی بیش از دو سوم آنها – نه به آب آشامیدنی و نه به حد اقل شرایط بهداشت دسترسی دارند.

از زمان آغاز درگیریها شرایط، بی نهایت اضطراری گشته است. اشخاصی که در نظام بهداشت کار می کنند حتا در موقعیتی نیز نیستند که حد اقل خدمات پزشکی را عرضه نمایند. و به دنبال شدت یافتن جنگ ها در برخی مناطق، حتا ایستگاه های خدمات ابتدایی وجود نداشته و اهالی مناطقی که مورد حمله قرار می گیرند و نیز اقوام مجروحان مجبورند در زیر آوارها نعش نزدیکان خویش را جستجو کنند.

یکی از گزارشات سازمان عفو بین المللی تحت عنوان «یمن: جنگِ فراموش شده» نتیجه ی حمله ائتلاف سعودی را چنین شرح می دهد: بیش از 4.600 گشتگان غیر نظامی و 8 هزار مجروح، 3 میلیون بی خانمان و 18,4 میلیون انسانی که به کمک های انسانی نیازمندند یعنی به سقفی بالای سرهاشان، به آب،غذا، سوختِ ماشین و خدمات پزشکی. از به مدرسه رفتن 2 میلیون کودکان جلوگیری می شود.

اما جریان تسلیحات بی وقفه نیست. به نوشته جیمز لینچ به نمایندگی سازمان عفو بین المللی جریانِ برخلاف قانونِ ارسال تسلیحات به گروه های جنگنده در یمن مستقیما مسئول رنج مردم غیرنظامی است. و در حالیکه ایران به گروه های هوثی همچنان یاری می رساند، عربستان سعودی 7 میلیارد دلار تسلیحات نظامی از آمریکا ابتیاع می نماید.

در این بین مراکز بهداشتی همچنان بمباران می شوند. پرسنل نظام بهداشت و خدمات انسانی هدف دائم حملات قرار دارند. در یک سناریو که به سناریوی گرانیکا شباهت دارد، اَمَل صبری، یکی از اهالی مختار که یکی از شهرهای بندری یمن بر دریای سرخ است از حمله هوایی سعودی ها یاد می کند: «چنین به نظر می رسید که روز قیامت فرا رسیده است. نعش انسانها و اعضای بدن آنها در میان شعله های آتش بوده بر روی آن خاکستر قرار است.

در یمنِ کنونی قدرتمندان جهان نشان می دهند که از گرانیکا هیج آموزشی نگرفته اند.

Yemen es la Guernica de hoy