بین المللی, سرتیتر

روهینگیا: انگیزه جدید امپریالیسم، قسمت دوم

بالکانیزه شدن میانمار و نقش ایالات متحده آمریکا، «محوری به آسیا» علیه چین روهینگیا: انگیزه جدید امپریالیسم، قسمت دوم

توسط گیروید اُ کولمین، از تحقیقات جهانی و هرالد تریبیون آمریکایی، ۲۵ اکنبر ۲۰۱۷

در دهه ۱۹۹۰ ایالات متحده برنامه ریزی کرده بود تا یوگوسلاوی را تکه تکه کند و بزرگترین پایگاه نظامی ایالات متحده در کوزوو (۱ ) را در دهه ۱۹۹۰ ایالات متحده برنامه ریزی کرده بود تا یوگوسلاوی را بشکند و بزرگترین پایگاه نظامی ایالات متحده در کوزوو یک موقعیت استراتژیک برای دسترسی ایالات متحده به دریای خزر غنی از نفت، که همچنین توانایی های نظامی روسیه را تهدید می کند، برنامه ریزی کرد. به منظور دستیابی به اهداف خود، سازمان جاسوسی ؛سیا؛ جنگجویان از افغانستان که به کشتار و ویرانی پرداختند به آنجا وارد کرد. یک کمپین اطلاع رسانی همه جانبه رسانه های جمعی تناسب این جنایات که با حمایت «سیا» انجام گرفته بود را عمدتا به تقصیر صرب ها گذاشت.

بین سالهای ۱۹۹۲ و ۱۹۹۵ ُ تروریست های سازمان سیا ۲۳۸۳ نفر را در سربرنیتسا را کشتند. هنگامی که ارتش صرب بوسنی در نهایت وارد شهر شد، آنها با تروریست ها جنگیدند. بین پا نصد و یک هزار نفر از مردم محلی مسلمان اعدام شدند. هیچ کس نمی داند که چند نفر از آنها تروریست بودند.

رسانه های غربی از تصاویر مردان مسلمان بازداشت شده استفاده کردند تا بگویند قتل عام مردان جوان بی گناه صورت گرفته است. پاک سازی شنیع قومی از ۱۵۰ روستای صرب نادیده گرفته شد. ارتش آزادی بخش کوزوو، نوچه سازمان سیا متهم به قتل و عام همه می باشد، اما «جامعه بین المللی» فریاد زد و گفت «نسل کشی » ست زمانی که بسیاری از آنها، به ضرب گلوله کشته شدند. مسیحیان صربي، قربانی امپراطوری بودند. امروزه «سربرنیتسا» برای توجیه «مداخله بشردوستانه» مورد استفاده قرار می گیرد و فعالین روهینگیا در پایتخت های امپراتوری اکنون خواستار بمباران انسان دوستانه شهروندان برمه هستند.

مسلمانانی که نمی پذیرند که با چنین واقعیت های تاریخی مواجه شوند بایستی درک کنند که آنها هیچ  مزیتی بر مصیبت و قربانی شدن ندارند. هنگامی که امپراطوری نیازمند کسانی باشد که قربانی دیگران می شوند، آنها را بدون در نظر گرفتن مذهب یا قومیت پیدا می کند.

پروژه نفتی و گاز به نام تیللاگ (۲ ) از خلیج بنگال تا استان هونان (ینان) چین با هزینه ۲ میلیارد و ۴۶۰ میلیون دلار ساخته شد. این شرکت به طور مشترک متعلق به شرکت ملی نفت چین و شرکت نفت و گاز میانمار (برمه) است. تخمین زده می شود که این خط لوله در نهایت قادر به پمپ کردن تا 12 میلیارد تن نفت در سال خواهد بود.

منطقه اقتصادی ویژه کیاک فیو (۳ ) که بیش از ۱۷۰۰ هکتار گسترده است، یکی دیگر از سرمایه گذاریهای مشترک چین و برمه است که هدف آن صنعتی کردن بخش توسعه نیافته منطقه غربی کشور، به ویژه ایالت راخین است. همانطورکه در سخنرانی اخیر اون سن سوچی در شورای دولتی ناپیداو (۴ )، پایتخت برمه اشاره شد، عدم توسعه اقتصادی یکی از عوامل کلیدی به منظور وجود خشونت قومی و مذهبی در ایالت راخین است.

ناپیداو و مسکو در ماه ژوئن سال گذشته یک توافق نامه مهم دفاعی امضا کردند. وزیر دفاع میانمار، مای بانت نیو (۵ ) اعلام کرد کشورش امید وار است که در آینده نزدیک روابط نظامی با روسیه تقویت کند. همکاری با روسیه نگرانی برای منافع امپریالیسم آمریکا ست.

دیپلماسی روسیه تفسیر نظامی ارتش برمه را پس از حملات تروریستی ۲۵ اوت، تایید کرده است. در نشست اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد به خاطر بحث در مورد میانمار، واسیلی نبونیا سفیر روسیه در سازمان ملل گفت:

« در روزهای اخیر شاهد یک واقعیتی هستیم ارتش نجات آرکنان روهینگیا (۶ ) مسئول قتل و عام غیر نظامیان بود. هم چنین مشخص شده که وصول تجهیزات انفجاری دست ساز در آنجا پیدا شد. اطلاعاتی وجود دارد که تروریست ها شهروندان هندو را با زور به طرف روستا های مرزی مجبور کردند منازل خود را ترک کنند و به مسلمانان همسایه در بنگلادش بپیوندند. علاوه بر این، اطلاعاتی وجود دارد که تروریست ها تمام روستاها را سوزاندند و آثار و مدرک از جنگ جویان مصادره شده است.

عکسها از تروریست ها مصادره شدند که به احتمال قوی به عنوان گزارش هایی به رهبری ارتش نجات ارکنان روهینگیا (۶ ) یا حامیان امپریالیستی آنها مورد استفاده قرار می گیرد. این اطلاعیه توسط بیانیه پیشین نایپیداو (پایتخت برمه) تأیید شده است، زمانیکه آنها گفتند مبتکرین بروز طغیان در ایالت راخین، هدفش این بود که مقیاس فاجعه انسانی را به حد اکثر برسانند و سپس دولت برمه را مسئول این فاجعه بدانند. »

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار «اقدام شدید و سریع» شده است. امانوئل ماکرن، رئیس جمهور فرانسه نیز، دولت برمه را متهم به قتل عام کرده است. روسیه هشدار داده است که غرب در امور داخلی کشورهای دیگر نباید دخالت کند. با توجه به طرفداری موضع ایالات متحده از روهینگیا، می توان فرض کرد که سازمان «سیا» از تروریست های روهینگیا حمایت می کند. با این حال، مشخص نیست که چگونه دولت ترامپ به دولت اسلامی که در حال حاضر در راخین فعال است، و اگر موفق به اشغال قلمرو شود، پاسخ خواهد داد. ایالات متحده ممکن است به سادگی نایپیداو را در مدیریت تروریست های سازمان «سیا» « کمک » برساند، در حالیکه به طور مخفیانه از شورش حمایت همه جانبه کند.

اخبار دروغین و بی اندازه اطلاعات غلط

بسیاری از نمونه های اخبار جعلی توسط سازمانهای روهینگیا اتخاذ سند شده است. بد ترین و رسوا ترین نمونه ها از فاجعه زلزله سال ۲۰۱۰ چین بوده است که در آن راهبان بودایی به دفن قربانیان کمک کردند. صحنه های غم انگیز توسط وب سایت های طرفدار روهینگیا فوتو شاپ شده که ادعا کنند بودایی ها عامل اصلی این قتل و عام بوده اند. همه موارد اخبار جعلی بیش از حد زیاد است که در اینجا ذکر شود، اما بی بی سی تنها برای یک بار یک کار خوب انجام داده است، رسوا ترین این عکسها را برجسته کرده است.

با این وجود، علی رغم اعتراف به این که این دروغ های مضحک به منظور حمایت از نظریه ای که دولت برمه در نسل کشی علیه اقلیت بنگالی در ایالت راخین دست داشته است، بی بی سی هم چنان ادعا می کند که چنین نسل کشی در واقع رخ داده است؛ اما هیچ شواهدی برای حمایت از این ادعا نشان نداده است.

کمی بعد از حمله تروریستی ۲۵ اوت ۲۰۱۷  ، محمد سیمسک، معاون نخست وزیر ترکیه، بیشتر اخبار جعلی در باره قتل عام در برمه، روهینگیا انتشار داد، و از جامعه بین المللی خواستار مداخله در آن منطقه شد. بعد از اینکه این اخبار از جانب دولت برمه اثبات شد که دروغین است، مهمت سیمسک مجبور شد که اعتراف کند که وی اطلاعات غلطی را منتشر کرده است.

کمی پس از حملات تروریستی در ماه اوت، خبرگزاری فرانسه (۷) فیلم های ویدیویی روستاییان برمه ای بو دائی در حال فرار از خشونت را انتشار می دهد و ادعا می کند که آنها روهینگیا می باشند. این آژانس خبری بعداً مجبور به اعتراف شد که دروغ گفته است.

این تنها گزارشی نبود که مردم درحال فرار از خشونت را با تحریف و برچسب نادرست «روهینگیا» معرفی شدند.

بسیاری از روستاییان هندو به خبرنگاران گفتند که آنها نیز به نادرست روهینگیا نامیده شده اند.

در اینجا باید اشاره کرد که «روهینگیا» اصطلاحی ست که توسط فعالین مرتبط با خبرگزاریها و سازمان های غیردولتی (ان جی او) در خارج از کشور استفاده می شود. این اصطلاح برای مسلمانان بنگالی برای توصیف خود استفاده نمی شود. مسلمانان بنگالی اخیرا گزارش دادند که از این اصطلاح استفاده نمی کنند.

بسیاری از شهود عینی، از جمله کسانی که اعضای خانواده آنها توسط گروه های تروریستی قتل عام شده اند، توسط رسانه های جمعی غرب مورد بررسی قرار نگرفته اند.

یک زن هندو به خبرنگاران برمه ای گفت « در آنجا، آنها (تروریست های ای آر اس ای) آمدند، لباس سیاه پوشیده بودند، فقط چشمانشان دیده می شد. سپس ما را گرفتند آنها دارای بمب، تبرزین، ساطور، چاقو، گلوله بودند. آنها ما را در یک طرف منطقه قرار دادند. آنها اعضای خانواده من را یکی پس از دیگری کشتند. سپس برخی از مسلمانان دستور دادند «آنها را نیز کشتار کنند». شوهرم، پدر شوهرم و مادر شوهرم، مادرم و یکی از خواهران مرا در مقابل چشمانم کشتند. یکی از پسران خواهر شوهرم، توسط مسلمانان (تروریست های ای آر اس ای) ربوده شدند».

با وجود مدعیان بسیار از قربانیان خشونت، گزارشات وحشتناک از جانب رسانه های غربی نادیده گرفته شد.

آیا این به این دلیل است که قاتلان در این جا با چرخش مطالب مهم روزنامه (سرمقاله) مطابقت نداشتند؟

ویدئوی دیگری که در آنلاین منتشر می شود، داستان یک بودایی راخین و خانواده اش است که توسط یک دسته از تروریست های بنگالی مورد حمله قرار گرفته است، می باشد. او می گوید که او قبلا دوستان مسلمانی داشته، اما دیگر اعتقاد به جامعه مسلمان در راخین ندارد. آسان است که چنین افرادی را با اصطلاح تحقیرآمیز صدا زد، اما نفرت شایع در همه جا با هر دعوت از سوی جوامع مسلمان در سراسر جهان برای «متوقف شدن نسل کشی روهینگیا» رو به رشد است. این ویدیو، واقعیت وحشتناک از درگیری های قومی را نشان می دهد، جایی که ترس و نفرت روان مردم را آزار می دهد.

دولت برمه همکاری سازمان های غیر دولتی غربی را با تروریست ها متهم کرده است. بخش توزیع مواد غذایی سازمان ملل متحد به جهان تأیید کرده است که تمام مواد غذایی توزیع شده به تروریست ها منتهی می شود. و عکس هایی بیرون آمده که ملاقات این تروریست ها را با این سازمانهای غیر دولتی غربی افشا می کند. سازمان های غیر دولتی غربی واقعاً از شهروندان بی گناه « مراقبت » می کنند. آونگ سان سو چی، عضو عالی رتبه شورای دولتی برمه، تبلیغات غربی را علیه کشور خود « کوهی از یخ » اطلاعات غلط نامیده است – شاید حقیقت ترین کلماتی ست که همواره برنده جایزه صلح نوبل به زبان آورده است.

1 – Camp Bondsteel

2 – The Teellong China-Oil and Gas line project

3 – KyaukPhyu Special Economic Zon

4 – Naypyidaw, the capital of Burma (Myanmar)

5 – Myint New

6 – Arakan Rohigya Salvation Army (ARSA)

7 – Agence France Press (AFP)

رنجبر شماره ۱۵۲