پرش به محتوا

یمن: جايی که بمب‌های عربستان سعودی (ساخت ايتاليا) هم‌چنان کشتار می‌کنند

yaman_war1

 

منبع: فاکت روزانه
نویسنده: جیانلوکا فررارا

تارنگاشت عدالت

یمن: جايی که بمب‌های عربستان سعودی (ساخت ايتاليا) هم‌چنان کشتار می‌کنند

تقریباً هیچ‌کس از جنگ در یمن حرف نمی‌زند. این یک درگیری است که نشان می‌دهد شرکای تجاری ما در خاورمیانه چقدر تهوع‌آور و خطرناک هستند. در میان بی‌تفاوتی بین‌المللی، یمن و ۲۸ میلیون مردم آن از مارس ۲۰۱۵ از پی‌آمدهای سیاست‌های جنایتکارانه عربستان سعودی رنج می‌برند.

شورشیان حوثی یمن که به برخورداری از حمایت ایران شیعه متهم می‌شوند، صنعا پایتخت کشور و عدن پایتخت جنوب را تصرف کرده اند. این دست‌آویز حمله رژیم ریاض به یمن، یکی از فقیرترین کشورهای جهان است. عربستان سعودی آنتی‌تز الگوی دمکراسی و آزادی غرب است: در عربستان سعووی حقوق زنان وجود ندارد، وهابی‌گری تحمیل شده توسط پادشاهی سعودی تندرو‌ترین شاخه تسنن را نمایندگی می‌کند، عربستان سعودی در عمل یک حکومت بنیادگرای مذهبی است.

عربستان سعودی نه فقط بن لادن، بلکه پانزده نفر از نوزده هواپیماربای حملات ۱۱ سپتامبر را تولید کرده است. عربستان سعودی پس از حمله ۲۰۰۳ القاعده، بیش‌ترین بمب‌گذاران انتحاری را به عراق فرستاد و تنها (بعد از تونس) بیش‌ترین تعداد (۲۵۰۰ ) جنگجوی خارجی را برای داعش اعزام کرد. با این وجود، ایالات متحده آمریکا و ایتالیا شرکای تجاری مهم این کشور هستند و مقادیر عظیمی اسلحه به آن می‌فروشند.

کودکان و غیرنظامیان در یمن فقط به علت این بمب‌ها نمی‌میرند. «کودکان را نجات دهید» تخمین زده است که هر روز ۱۰ کودک از گرسنگی و بیماری ناشی از محاصره توسط ائتلاف عربستان سعوی که بندرهای ورودی را در شمال کشور مسدود کرده جان می‌بازند. حدود ۵۰ هزار کودک گرفتار سؤتغذیه وجود دارند که احتمالاً امسال جان خواهند باخت. مجموعاً، ۶ میلیون غیرنظامی به دلیل کمبود غذا در معرض خطر جدی قرار دارند.

به اعتقاد من مذهب پوششی است که نخبگان عربی و غربی برای پنهان ساختن منافع عظیم خود در منطقه از آن استفاده می‌کنند. به علاوه، جنگ ایالات متحده برای نفت عراق بود که عراق را بی‌ثبات کرد و توازن بین سنی‌ها و شیعیان را به هم زد. در خلیج فارس «گنبد شمالی» [عدالت: در ایران میدان پارس جنوبی] وجود دارد که یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های دریای گاز طبیعی جهان است و بخش عمده آن در منطقه ایران قرار دارد. این منبعی است که عربستان سعودی و حامیان آمریکایی آن احتمالاً برای ایران نخواهند گذاشت. لذا، هدف حملات رسانه‌ها علیه ایران، و اتحاد عجیب اخیر بین اسرائیل (خانه یهودیت) و وهابی‌گری عربستان سعودی، از بین بردن نفوذ ایران است. اما، ایران، برخلاف اتحاد عربستان سعودی و اسرائیل، سلاح‌های اتمی ندارد و برای کمک به غیراتمی کردن کل منطقه اعلام آمادگی کرده است.

در بحبوحه این سناریوها که ماهرانه توسط رسانه‌های جمعی بین‌المللی پنهان می‌شوند، کشور کاتولیک و محترم ما با نقض قانون شماره ۱۸۵ مورخ ۹ ژوئیه ۱۹۹۰ که صدور اسلحه به کشورهای درگیر در جنگ را ممنوع ساخته، با خوشحالی به فروش سلاح‌های مرگبار به عربستان سعودی ادامه می‌دهد.

در سال ۲۰۱۶، حداقل ۲۱هزار و ۸۲۲ بمب ساخت ایتالیا برای بمباران یمن، که موجب تلفات غیرنظامی بی‌شماری شد، به عربستان سعودی داده شد. کودکان شکننده‌ترین بخش جمعیت، بیش‌ترین مصايب را از این خشونت دیده‌اند.

در ایتالیا هیچ سیاستمداری علیه این جنایات یک موضع روشن نمی‌گیرد، این نشان می‌دهد کیفیت طبقه سیاسی کنونی ما چقدر پایین است، و ما چقدر از چشم‌انداز یافتن شهامت برای قطع این پیوندهای خبیثانه که فقط به صنعت اسلحه‌سازی سود می‌رساند، فاصله داریم.

در عین‌حال، در یمن (گرچه مطمئناً نه تنها در یمن)، کودکان هم‌چنان در میان بی‌تفاوتی رنج دیده و کشته می‌شوند، و ایتالیايی‌های ناآگاه متقاعد شده اند که درام واقعی امروز این است که آیا ملت ما به جام جهانی بعدی خواهد رفت.

https://www.ilfattoquotidiano.it/2017/11/24/yemen-dove-le-bombe-saudite-made-in-italy-continuano-ad-uccidere/3998716/

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: