اخبار ویژه, سرتیتر

گرامی باد ۱۳ آبان، روز دانش آموز

tahsili

شمس الدین امانتی

رژیم جمهوری اسلامی، به منظور فریب افکار عمومی، تحریف و تخریب دست آوردهای اعتراضات و مبارزات روزمره کارگران، زنان، معلمان، دانشجویان، دانش آموزان و سایر اقشار تحت ستم روز ۱۳ آبان، را به عنوان روز«مبارزه با استکبار جهانی»، نام‌گذاری کرد. روز ۱۳ آبان یادآور سه واقعه در سه دوره مختلفی است که در تاریخ رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی، برای اهداف سیاسی خاصی به ثبت رسیده.

– در روز ۱۳ آبان ۱۳۴۳، «خمینی»توسط مأموران ساواک در قم دستگیر و به ترکیه تبعید شد.

– در آستانه قیام سال ۵۷، همزمان با جنبش اعتراضی و توده ای کارگران آگاه و مردم آزادیخواه و مبارز به کلیت نظام پادشاهی حاکم بر ایران، صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷هزاران نفر از دانش‌آموزان شهر تهران مدارس خود را تعطیل و در همبستگی با تظاهرات دانشجویان و مردم معترض به حکومت رژیم پهلوی، مستقر در دانشگاه تهران پیوستند. این تجمع اعتراضی با یورش سازمانیافته نیروهای امنیتی، پلیس و ارتش حامی تاج و تخت رژیم پهلوی، مواجه شد که متأسفانه منجر به جانباختن ۵۶ نفر از دانش آموزان و دانشجویان و مجروح شدن صدها تن دیگر شد. دولت شریف امامی یک روز بعد از صدور و اجرای این پروسه از کُشت و کُشتار دانش آموزان در دانشگاه تهران از سمت خود استعفا کرد.

به دنبال این پروسه از اعتراضات توده ای دانش آموزان که از پشتیبانی دانشجویان، جوانان و توده مردم معترض و انقلابی به تمامیت حکومت پهلوی برخوردار بودند، در روز دو شنبه ۱۶بهمن ۱۳۵۷جمعی از این دانش آموزان ضمن محکوم کردن این کُشتار طی اطلاعیه ای رسمی روز شنبه ۱۳ آبان ۱۳۵۷را به عنوان روز دانش آموز اعلام نمودند، سپس اعلام و عهد کردند که هر سال با یاد این جانباختگان از جنبش دانش آموزی، در سراسر ایران این روز را گرامی می دارند.

– در روز ۱۳ آبان ۱۳۵۸، تعدادی از دانشجویان طرفدار خمینی در حمله به سفارتخانه آمریکا در تهران تعدادی از کارمندان آمریکایی مستقر در این سفارتخانه را به گروگان گرفتند، سپس نمایندگان مجلس اسلامی، این روز را به روز«ملّی مبارزه با استکبار»نام گذاری کردند.

اما تغییر نام، روز‌، ماه و سال نه تنها در رابطه با این دو رویداد(تبعید خمینی و گروگانگیری در سفارت آمریکا» که از منظر سیاستگذاران رژیم اسلامی به «مبارزه با استکبار جهانی»منتسب شد، تأثیری در ماهیت و نتیجه عملی جنبش اعتراضی دانش آموزان در ۱۳ آبان ۱۳۵۷دانشگاه تهران، بر آینده جنبش دانش آموزان در ابعاد سراسری نداشته و نخواهد داشت.

مسئولین رژیم اسلامی حاکم بر ایران، تظاهرات روز ۱۳ آبان سال ۸۸ را عمدآ به فراموشی سپرده اند، که علی رغم یورش نیروهای تا دندان مسلح سپاه پاسداران، بسیجی و پلیس به صف تظاهرکنندگان، نتوانست از شور و شوق جوانان انقلابی و مبارز که چندان ربطی هم به رهبران «جنبش سبز» نداشتند خللی واردکند.

درخرداد ماه سال ۱۳۹۵، دانش آموزان بسیاری از استانها از جمله؛ تهران، مشهد، کرمان، سمنان، گرگان و …….. با تجمع مقابل آموزش و پرورش رژیم اسلامی، در این استانها به نحوه برگزاری و طرح نامناسب سوالات امتحان نهایی اعتراض کردند. شگرد رژیم اسلامی، به منظور فریب افکار عمومی به موارد فوق محدود نیست.

قبل از قیام سال ۵۷ روز معلم در تاریخ ۱۲ اردیبهشت برگزار می شد و مناسبت آن جانباختن یکی از معلمان بنام«ابوالحسن خانعلی»در روز ۱۲اردیبهشت سال ۱۳۴۰در تجمع اعتراضی معلمان در میدان بهارستان بود. هیجده سال بعد«مرتضی مطهری»یکی از نظریه پردازان رژیم اسلامی حاکم بر ایران، در ۱۱ اردیبهشت ۱۳۵۸توسط گروه فرقان ترور شد و با اعلام مرگ مطهری در روز ۱۲ اردیبهشت توسط رژیم اسلامی، این روز از روز معلم که قبلا نامگذاری شده بود به روز معلم رژیم با اهداف سیاسی و اسلامی خاصی نامگذاری شد.

به دنبال این تغییر نام از«ابوالحسن به مرتضی»نه اینکه دست آوردی را عاید«مبتکرین»ریز و درشت رژیم اسلامی نکرد، بلکه روزانه شاهد اعتراضات گسترده معلمان و بازنشستگان این وزارتخانه در جلو مجلس اسلامی و ادارات آموزش و پرورش در سایر شهرهای ایران هستیم.

مقاومت، پایداری و اراده فرزاد کمانگر معلم مبارز مدارس روستا های کردستان در زندان و پای چوبه دار رفتن شاهدی بر این ادعا است. 

قبل از قیام سال ۵۷ در ایران هشتم مارس، برابر با ۱۷ اسفند روز جهانی زن بود. در تقویم رسمی رژیم اسلامی، روز تولد«فاطمه زهرا»دختر پیامبر مسلمانان به عنوان روز زن و روز مادر به ثبت رسید که در واقع روز بردگی زن است.

پیش از قیام سال ۵۷ روز تولد«رضا شاه»روز پدر نامیده می شد. پس از قیام سال ۵۷ این روز به زادروز«علی بن ابی طالب»یکی از شمشیرکشان اسطوره ای اسلام تغییریافت.

اما عملکرد رژیم جمهوری اسلامی، به موارد فوق محدود نمی شودبلکه از همان آغاز بر سرکار آمدنش

در توسل به شگرد حیله شرعی و به منظور مخدوش کردن جنبش دانش آموزی و ایجاد سد و مانع در راه آموزش بر مبنای علم و دانش، در سال ۱۳۷۶ مقوله ای بنام کاروان راهیان نور را ابداع کرد، تا در ایام تعطیلات نوروزی و تابستان، دانش آموزان را روانه ویرانه های بجامانده از جنگ ۸ ساله عراق با ایران کند. هدف رژیم از این کاروان ها، ایجاد رعب و وحشت، تقابل با شادی و نشاط بین دانش آموزان، تبلیغ نا امیدی، یاس و روحیه جنگ طلبی در صفوف نوجوانان و جوانان بر فضای مدارس طی سالیان طولانی تأثیرات مخربی بر جسم و روح دانش آموزان داشت و در نهایت این پروسه به سلامت اجتماعی به شدت آسیب زده است.

علاوه بر تأثیرات مخرب روحی از مشاهدات آثار تخریب و ویرانه های بجا مانده از این جنگ ۸ ساله در سفر به این مناطق و عبور از جاده های نا امن و غیر استاندارد بر اثر تصادفات بین جاده ای و واژگون شدن وسیله نقلیه حامل این دانش آموزان تحت نام«راهیان نور»هر سال تعدادی از دانش آموزان دختر و پسر قربانی این تصمیم اجباری علم ستیزان و جنگ طلبان حاکم بر ایران شده اند و به این ترتیب طی سال تحصیلی والدین این تعداد از دانش آموزان علاقمند به سرنوشت فرزندان خود را دچار غم و اندوه بی پایانی خواهندکرد.

آن تعداد از دانش آموزانی که در جریان آتش گرفتن و انفجار بخاری نفتی در کلاس درس جان سالم بدر خواهند برد در فضای خفقان مدارس و مراکز آموزشی تحت نظارت بسیج مدارس و آخوند های مرتجع ضمن رعایت قوانین ارتجاعی و اجباری تفکیک برمبنای جنسیت و انجام اجباری فرایض دینی در کلاس و بیرون از مدرسه، روزگار سختی را سپری خواهند کرد. مضافا در چنین فضایی روزانه با محتوای ارتجاعی کتب درسی سرو کار دارند که نه تنها با آموزهای علمی بی ربط است بلکه در مغایرت کامل با پیشرفت علم و دانش و آگاهی انسان در عرصه های گوناگون آموزشی در جهان کنونی است.

گرامیداشت روز دانش آموز در چنین فضایی بدور از شعار بی محتوای«مبارزه با استکبار جهانی» لازم و ضروری است، تا ضمن ارج نهادن به جانباختگان ۱۳ آبان ۱۳۵۷، در دانشگاه تهران‌ و سایر دانش آموزان جانباخته در عرصه های مبارزاتی به قدمت عمر رژیم اسلامی، امید به تغییر در وضع موجود و رهایی از قید و بندهای ارتجاعی و دست و پاگیر حکومت مذهبی و رهایی از آموزش بر مبنای دین و تفکیک بر مبنای جنسیت، طی مبارزه ای متحدانه و پیگیر در همبستگی با کارگران آگاه و پشتیبانی دانشجویان و مردم مبارز و انقلابی کارساز و دست یافتنی است.     جمعه ۱۲ آبان ۱۳۹۶