گوناگون, سرتیتر

ایالات متحده از قتل‌عام اندونزی حمایت کرد

indonesia_usa

منبع: گاردین، نشریه حزب کمونیست استرالیا
تارنگاشت عدالت

اسنادی که تازه از رده محرمانه خارج شده نشان می‌دهند ایالات متحده تا چه حد از قتل‌عام میلیون‌ها اندونزیایی در تصفیه‌های ضدکمونیستی سال ۱۹۶۵ مطلع بود و از آن حمایت کرد.

گروه پژوهشی غیردولتی «آرشیو امنیت ملی» هفته گذشته ۳۹ سند از هزاران صفحه پرونده‌های سفارت ایالات متحده در جاکارتا را که تازه از رده محرمانه خارج شده اند، منتشر کرد.

این اسناد دوره ۱۹۶۳ تا ۱۹۶۶ را دربر می‌گیرند و اطلاع رسمی از عملیات جوخه‌های مرگ ارتش برای نابود کردن حزب کمونیست اندونزی و ۳ میلیون عضو و هوادار آن، و تأیید آن عملیات را نشان می‌دهند.

در سراسر کشور نزدیک به یک میلون نفر دستگیر، اعدام و به گورهای جمعی ریخته شدند.

 

پرونده‌ها نشان می‌دهند که ایالات متحده در جریان قتل‌عام لیستی از مقامات ارشد حزب کمونیست اندونزی را، با تجهیزات و پول در اختیار ارتش اندونزی قرار داد.

تصفیه‌ها به سرنگونی سوکارنو رییس‌جمهور ملی‌گرای مورد حمایت کمونیست‌ها و ۳۱ سال دیکتاتوری ژنرال سوهارتو انجامید.

اسناد نشان می‌دهند مقامات آمریکایی مدارک معتبری در دست داشتند که ادعای ارتش را مبنی بر این‌که افسران جوان قرار بود به دستور حزب کمونیست اندونزی در ۳۰ سپتامبر ۱۹۶۵ دست به یک کودتا بزنند، رد می‌کرد- ادعایی که ارتش از آن برای توجیه قتل‌عام استفاده کرد.

مری ونس ترنت، دبیر اول سفارت در ۲۱ دسامبر ۱۹۶۵ طی تلگرامی به واشنگتن گزارش داد: «چرخش شگرفی که در عرض ۱۰ هفته کوتاه رخ داده است.» ترنت تحمین زد که تا آن هنگام ۱۰۰ هزار نفر قتل‌عام شده بودند.

یک تلگرام سفارت به تاریخ آوریل ۱۹۶۶‌ که پیش از منتشر شدن، می‌گوید: «رُک و راست ما نمی‌دانیم رقم واقعی به ۱۰۰ هزار نفر نزدیک است یا به ۱ میلیون نفر-و حتا دولت اندونزی فقط تخمین نامشخصی دارد.»

گزارشی که ادوارد مسترز مسؤول امور سیاسی سفارت در نوامبر ۱۹۶۵ نوشته به «مشکل» نگه‌داری و تأمین غذای اعضای زندانی حزب کمونیست اندونزی اشاره می‌کند.

وی نوشت: «به نظر می‌رسد بسیاری از مناطق با اعدام اعضای زندانی حزب کمونیست اندونری، یا کشتن آن‌ها قبل از آن‌که دستگیر شوند با موفقیت با این مشکل مقابله می‌کنند- وظیفه‌ای که گروه‌های جوانان مسلمان به آن کمک می‌کنند.»

یک ماه بعد، کنسول ایالات متحده در مِدان، مرکز منطقه سوماترای شمالی در اندونزی نوشت که امام‌های سازمان اسلامی محمدیه در خطبه‌ها می‌گویند همه کمونیست‌ها باید کشته شوند، آن‌ها را «پست‌ترین کافران، که ریختن خونشان قابل مقایسه با کشتن مرغ است»، می‌نامند.»

امروز، به نظر می‌رسد کمونیسم‌ستیزی در اندونزی مجدداً در حال افزایش است، همین ماه گذشته راستگرایان سعی کردند نشستی را که قتل‌عام‌ها را بررسی می‌کرد، به هم بزنند.

برگرفته از: مورنینگ استار

http://www.cpa.org.au/guardian/2017/1800/15-us-backed.html

 

 

—————————
عدالت: برای دیدن این اسناد به نشانی زیر مراجعه نمایید:

https://history.state.gov/historicaldocuments/frus1964-68v26/ch3