سياسی

معاملات اسلحه گرم با آنسوی اقیانوس اطلس

skull-and-crossbones-2077852_1280

German-Foreign-Policy.com

 انتشار در تلاکسکالا

حميد بهشتي

تولید کنندگان اسلحه گرم دستی راهکار معاملاتی خویش را تغییر داده و از این پس عمدتا بر بازار آمریکا تکیه خواهند کرد. طرح این مطلب را علاوه بر توضیحات منتشره از جانب ریاست شرکت های هِکِلرو کُخ و زیگ زاوِر و نیز ایجاد یک کارخانه تولیدی هکلر و کخ در کلمبوس واقع در جورجیای ایالات متحده و سفارشات چند صد میلیونی از جانب ارتش آمریکا تأیید می کنند. بر اساس اطلاعات مزبور قرار است شرکت هکلر و کخ نیروی دریایی آمریکا را به مسلسل مدلHK416   مسلح سازد. و شرکت زیگ زاور قرار است در ماه آینده به نیروهای نظامی آمریکا هفت تیر مدل P320 که اسلحه استاندارد ارتش خواهد گشت بفروشد. اما دو شرکت مزبور فراتر از این دو هدف، قصد پیشروی در بازار تسلیحاتی آمریکا را دارند. به ویژه مسلسل مدل MCX ساخت زیگ زاور که کشتار سال گذشته ی اورلاندو در ایالت فلوریدا با استفاده از آن صورت گرفت طرفداران بسیاری دارد. زیگ زاور یکی از پنج شرکت مهمی است که در بازار تسلیحات دستی آمریکا حرف بالا را می زنند. شرکت مزبور در انتخابات ریاست جمهوری اخیر از دونالد ترامپ حمایت نمود. کارخانجات متعلق به این دوشرکت در آمریکا این امکان را بدانها می دهند که محدودیت های صدور تسلیحات را دور زنند. این کار از جمله صدور تسلیحات آنها به مکزیک را تسهیل می نماید.

هفت تیر جدید استاندارد

شرکت اسلحه سازی زیگ زاور آلمان به زودی ارسال نسل جدیدی از تسلیحات گرم دستی را به ارتش آمریکا آغاز می نماید. به گونه ای که ارتش آمریکا اعلام نموده است لشکر یکصدو یکم هوایی فورت کمپیل واقع در کنتاکی در ماه نوامبر اولین هفت تیز تازه ساخت P320 را دریافت خواهد نمود. در سال جاری علاوه بر آن سومین هنگ سواره در فورت هود واقع در ایالت تگزاس به این هفت تیر مسلح خواهد گشت. شرکت زیگ زاور در 19 ژانویه قرارداد بزرگی را برای ارسال 280 هزار اسلحه گرم دستی به ارتش آمریکا و 212 هزار قبضه دیگر برای نیروهای متعلق به ارتش را دریافت نموده است. بدین ترتیب شرکت آلمانی مزبور بر شرکت رقیب ایتالیایی خویش، برِتا، که از سال 1985 با نسل جدید هفت تیرهایش نیاز ارتش امریکا را اشباء می کرد پیشی گرفت. چنانکه در دوایر ارتش آمریکا گفته می شود در جنگ های آتی به احتمال زیاد P320  بیش از مدل پیشین مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در حالی که برتا که در جنگ های اخیر خاورمیانه بسیار به کار رفته است غالبا به لحاظ دفاعی مورد استفاده بود، اسلحه ی ساخت زیگ زاور به بهترین وجه برای جنگ های فاصله کم مناست است.[1] حجم معامله مزبور ارتش آمریکا 580 میلیون دلاره بوده و قرار است در عرض ده سال آینده اجراء گردد. رئیس شرکت زیگ زاور، فرانس شتافِن بِرگ، امیدوار است سفارش مزبور موجب پیشرفت فعالیت شرکت متبوع وی در بازار اروپا و آلمان گردد.[2]

تأثیر در انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری

امیدواری مزبور از آنجا سرچشمه می گیرد که در زمینه تسلیحات در آینده نزدیک در آلمان نیز سفارشات میلیاردی انجام خواهند یافت. به گزارش شتافن برگ به نقل از یکی از سرگردهای ذخیره ای که در نقش مربی عملیات های ویژه ارتش انجام وظیفه می نماید «قریب به تمامی دوایر امنیتی ایالت های آلمان برای هفت تیرها، مسلسل ها و تفنگ های مورد استفاده پلیس سفارشات جدیدی» خواهند داد.[3] بدینقرار اهمیت ارتش آلمان به لحاط بازار فروش برای شرکت زیگ زاورنیز فزونی می یابد. در سال های گذشته شرکت مزبور در کارخانه اصلی خود واقع در اکرن فورده میزان تولید خویش را به شدت تقلیل داده و به جای آن بر حجم تولید شرکت همنام خود در آمریکا بسیار افزوده است. در سال 2016  90% تولیدات زیگ زاور در نیوپرت واقع در ایالت نیوهمپشایر صورت گرفته است.[4]

موجب پیشرفت زیگ زاور در بازار آمریکا فروش فعالانه مسلسل به غیرنظامیان بوده است.[5] به ویژه برای مسلسل مدل MCX که سوء قصد کننده ی جنایت 12 ژوئیه 2016 بنام عمر متین با بکار بردن آن 49 تن را در یک کلوب شبانه در اورلاندوی فلوریدا به دیار عدم فرستاد، متقاضی بسیار است. فروش این اسلحه در آمریکا مقام زیگ زاور را در میان شرکت های تولید اسلحه به درجه پنجم رساند. شرکت مزبور امکانات و کارخانه خود در نیوپرت را در خدمت تبلیغات و حضور دونالد ترامپ برای فعالیت های انتخاباتی وی نهاد. علاوه بر آن 100 هزار دلار به بنیاد ناشیونال شوتینگ سپرتس (NSSF) که در انتخابات مزبور علیه رقیب ترامپ، هیلاری کلینتون، بکار رفت، اهداء نمود.[6] ترامپ ضامن این است که کنترل خرید و فروش تسلیحات گرم در آمریکا تشدید نیابد.

فروش مسلسل به نیروی دریایی

شرکت هکلر و کخ نیز به فعالیت خویش در بازار آمریکا افزوده است. یکی از این موارد سفارشاتی است که این شرکت از نیروهای ارتش آمریکا دریافت نموده است. شرکت مزبور که مقر آن در اُبِرزدُرف آلمان می باشد نیاز تسلیحاتی نیروهای ویژه دلتای آمریکا را با مسلسل HK416 بر آورده و در اکتبر 2009 سفارش ارسال 4000 قبضه اسلحه مزبور به نیروی دریایی و در آوریل 2016 نیز سفارش 3600 قبضه اسلحه دور زن به ارتش آمریکا را دریافت نمود. میزان سفارشات مزبور بالغ بر 44 میلیون دلار است. بدینقرار هکلر و کخ موفق به پیروزی بر شرکت آمریکایی رقیب خود، نایتس آرمامنِت گشت. در ماه اوت گذشته در مطبوعات نظامی آمریکا انتشار یافت که نیروی دریایی آن کشور تصمیم خرید 11 هزار مسلسل مدل HK416 را که در میان ارتشیان محبوبیت بسزا دارد گرفته است.[7] بهای خرید هر قبضه این اسلحه 3000 دلار می باشد. علاوه بر فزونی معامله با ارتش بیش از همه بازار آزاد تسلیحاتی آمریکا به افزایش بهره ی معاملاتی این شرکت منجر می گردد. در سال گذشته میزان معاملات مزبور 40% افزایش داشته و میزان کل فروش به 76,5 میلیون یورو بالغ گشته است که در مقیاس جهانی برای این شرکت با فروش 202,4 میلیون یورو، 40% افزایش معنی میدهد. برای شرکت هکلر و کخ آمریکا بهترین بازار فروش به حساب می آید، سپس آلمان با 25% کل فروش، فرانسه با 10% و انگلستان با 6% قرار دارند.

مکان های تولید در آمریکا

با توجه به امکاناتی که در آمریکا موجودند، شرکت هکلر و کخ در ماه مه گذشته ایجاد اولین شعبه تولیدی خویش در کلومبوس واقع در ایالت جورجیا را اعلام نمود. این شرکت تا کنون در آنجا فقط دارای یک فروشگاه بوده است. برای تولید کارخانه مزبور قرار است 23 میلیون دلار هزینه گشته و در سال آینده آغاز به تولید گردد. آغاز فروش محصولات کارخانه مزبور ابتدای سال 2019 ذکر شده است و قرار است در نمایشگاه „Shot Show“ که یکی از مهم ترین نمایشگاه های تسلیحاتی بوده ودر لاس وگاس صورت می گیرد انجام گردد.چنانکه هکلر و کخ اعلام نموده است، تا کنون بدوا قرار است در آمریکا هفت تیر برای فروش به غیرنظامیان تولید گردد.[8] مقر جدید این شرکت نه تنها به قصد برداشتن گامی جدید به بازار تسلیحاتی آمریکا و بی اثر نمودن محدودیت های آمریکا برای این شرکت انتخاب گشته است بلکه این امکان را نیز بدانها می دهد که محدودیت های آلمان برای صدور تسلیحات را دور بزنند. در آمریکا اسلحه جاتی که بدون تکنولوژی آلمان تولید گشته اند مشمول مقررات صادراتی آنجا می باشند. [9] و این از جمله در مورد صدور جنگ افزاربه مکزیک است. کارکنان پیشین هکلر و کخ قرار است در آغاز سال آتی به خاطر فروش مسلسل های G36 به مکزیک که در مناطق غیر مجاز به کار رفتند در دادگاه مورد بازخواست قرار گیرند. گفته می شود پلیس مکزیک مسلسل های مزبور را در عملیات های ناقض حقوق بشر بکار برده است.[10] در حالیکه هکلر و کخ دیگر حق فروش جنگ افزارهای تولید شده خود در آلمان به مکزیک را ندارد، شرکت زیگ زاور فقط در سال 2015 تعداد 7500 هفت تیر را بدین کشور آمریکای مرکزی فروخته است، بدون آنکه مورد بازخواست قرار گیرد. زیرا اسلحه جات مزبور در شعبه ی نیوپرتلند این شرکت تولید گشته اند.[11]

راهکار جدید معاملاتی

گسترش معاملات با آمریکا بخشی از تغییر راهکاری است که هکلر و کخ و زیگ زاور به موازات یکدیگر انجام می دهند. هکلر و کخ در نوامبر 2016 رسما اعلام نمود که از این پس فقط با سازمان ناتو و کشورهای همطراز آن وارد معامله خواهد گشت.[12] دلیلی که برای این تصمیم خود آوردند این بود که دیگر نمی خواهند به کشورهایی جنگ افزار بفروشند که مرتکب نقض حقوق بشر می گردند. آنها بر این اعلام خویش در نشست اصلی عملیاتی خود در 15 ماه اوت تأکید نمودند. البته همچنان جای شک باقی است که این سخن جامه ی عمل بخود گیرد. زیرا در پایان سال 2016 بود که شورای امنیتی آلمان مجددا برای ارسال جنگ افزار های ساخت هکلر و کخ به کشورهایی که مرتکب نقض حقوق بشر می شوند چراغ سبز نشان داد: به اندونزی و مالزیا.[13] با این حال قرائن نشان می دهند که این تغییر مسیر به سود تولید کنندگان تسلیحات باشد: زیرا به زودی تولید تسلیحات در آمریکا برای گسترش معاملات به ایالات متحده و نیز برای امکان صدور به کشورهای آمریکای لاتین حاضر و آماده بوده و کافیست که از محل تولید در ابرزدرفِ آلمان فقط به متحدین نزدیک این کشور اسلحه صادر گردد. شرکت زیگ زاور نیز به همین گونه می خواهد عمل نماید. رئیس اداری این شرکت، شتافن برگ اعلام نمود: «ما در داخل شرکت تصمیم بر این گرفتیم که در آینده توجهمان را به بازار آلمان، اروپا،کشورهای عضو ناتو و کشورهای همطراز آن جلب نمائیم».[14]  مقصود او از عنوان نمودنِ «در داخل شرکت» محل تولیدِ واقع در اکرن فورده ی آلمان است. این در حالی است که محل تولیدِ واقع در نیوپرتلند بعنوان شرکتی مستقل اعلام گشته است.

زیرنویس ها

[1] Matthew Cox: Army to Field New Sidearm to 3 Units by Year’s End. kitup.military.com 04.10.2017.
[2], [3] Warum die US-Armee zukünftig mit deutschen Pistolen schießt. http://www.bild.de 19.02.2017.
[4] Christian Schaudwet: Pistolen für die US Army: Millionen-Knaller aus Emsdetten. http://www.noz.de 21.03.2017.
[5] Eric Markowitz: How Sig Sauer Cashed In by Selling Assault Rifles to Civilians. http://www.newsweek.com 27.06.2016.
[6] Matt Corley, Alexis Hill: Gun Companies Arm Trade Association with Cash to Influence 2016 Elections. http://www.citizensforethics.org 18.10.2016. Josh Harkinson: Trump’s Connection to the Maker of the Weapon Used in Orlando. http://www.motherjones.com 15.06.2016.
[7] Todd South: Marines want 11,000 Infantry Automatic Rifles to replace M4 in every infantry squad. http://www.marinecorpstimes.com 15.08.2017.
[8] Gerhard Hegmann: Heckler und Koch baut erstes eigenes Pistolenwerk in den USA. http://www.welt.de 03.05.2017.
[9] Marcella Danner: Heckler und Koch: Erste Pistolen made in USA. http://www.schwarzwaelder-bote.de 06.05.2017.
[10] S. dazu Von Sturmgewehren und Menschenrechten.
[11] Wolf-Dieter Vogel: Lukrative Exporte in den Drogenkrieg. http://www.taz.de 14.12.2016.
[12] Waffenschmiede ändert ihre Strategie. http://www.wiwo.de 28.11.2016.
[13] Matthias Schiermeyer: Heckler und Koch fährt noch auf altem Kurs. http://www.stuttgarter-zeitung.de 01.12.2016.
[14] Warum die US-Armee zukünftig mit deutschen Pistolen schießt. http://www.bild.de 19.02.2017.