اخبار ویژه, تیتر, سرتیتر

ریاکاری اتحادیۀ اروپایی در همه‌پرسی کاتالان و کوزوو

kosovo

منبع: روسیه امروز
تارنگاشت عدالت

 

الکساندر ووچیچ رییس‌جمهور صربستان اتحادیۀ اروپایی را به خاطر غیرقانونی خواندن همه‌پرسی کاتالونیا و به رسمیت شناختن استقلال استان جدایی‌طلب کوزوو به ریاکاری و داشتن سیاست یک بام و دو هوا متهم کرد.

شبکه تلویزیونی «ب۹۲» بلگردا در گزارش خبری خود به نقل از او گفت: «پرسشی که هر شهروند صربستان امروز از اتحادیۀ اروپایی دارد این است: چرا در مورد کاتالونیا همه‌پرسی برای استقلال معتبر نيست، اما در مورد کوزوو جدایی حتا بدون همه‌پرسی مجاز است؟ چرا جدایی کوزوو را، حتا بدون یک همه‌پرسی قانونی اعلام کردید و چگونه ۲۲‌ کشور اتحادیۀ اروپایی در حالی‌که قانون اروپایی و شالوده قانون اروپایی را که سیاست اروپایی و سیاست اتحادیۀ اروپایی بر آن قرار دارد، نابود کردند این‌ جدایی را قانونی ساختند؟»

در روز دوشنبه کمیسیون اروپایی موضع دولت اسپانیا را مبنی بر غیرقانونی بودن همه‌پرسی برگزار شده در کاتالونیا تکرار کرد و رویدادهای روز یکشنبه را که شاهد ضرب و شتم رأی‌دهندگان توسط پلیس ضدشورش اسپانیا بود به مثابه یک «موضوع داخلی» توصیف نمود. اما پارلمان اروپا در سال ۲۰۱۰ با تصویب یک قطع‌نامه‌ دولت‌های عضو را تشویق کرد که استقلال کوزوو را به رسمیت بشناسند.

ووچیچ گفت: «این بهترین نمونه یک بام و دو هوا و ریاکاری در سیاست‌های جهانی است.»

منطقه کوزوو که جمعیت آن عمدتاً آلبانیایی است پس از جنگ سال ۱۹۹۹ که در آن ایالات متحده و متحدین آن در ناتو در سمت شورشیان آلبانیایی علیه دولت یوگسلاوی آن زمان مداخله کردند، در سال ۲۰۰۸ استقلال خود را از صربستان اعلام کرد.

اما، مأموریت ناتو فاقد مجوز شورای امنیب بود، و به گفته دیده‌بان حقوق بشر در جریان کارزار به مباران در فاصله مارس و ژوئن ۱۹۹۹ حدود ۵۲۸ غیرنظامی یوگسلاوی کشته شدند.

منابع صرب تعداد کشته‌شدگان را بیش‌تر، احتمالاً ۲۵۰۰ غیرنظامی، از جمله ۸۹‌ کودک ذکر می‌کنند.

هدف‌های ناتو صرفاً تأسیسات نطامی نبود، بلکه ساختمان‌های غیرنظامی مانند مقر رادیو-تلویزیون صربستان در بلگراد را که در آن ۱۶ نفر کشته شدند، دربر می‌گرفت.

پس از جنگ، بسیاری از صرب‌‌ها که حدود ۱۰ درصد جمعیت را تشکیل می‌دادند از ترس میلیشیای آلبانیایی از منطقه گریختند. جمهوری کوزوو اکنون به هفت منطقه اداری تقسیم شده است، جمعیت صرب منطقه در بخش میترویچا در شمال کوزوو زندگی می‌کند.

روسیه پیوسته به ریاکاری اتحادیۀ اروپایی اشاره کرده است، که به کوزوو اجازه داد به هزینه صربستان استقلال خود را اعلام کند اما همه‌پرسی ۲۰۱۴ در کریمه را که به شبه‌جزیره پیشین اوکرائین اجازه داد به فدراسیون روسیه بپیوندد، محکوم کرد.

پیوستن کریمه به روسیه یک موضوع ستیز‌آفرین بین روسیه و دولت‌های غربی بوده که سعی دارند از طريق تحریم‌ها مسکو را مجازات کنند.

رییس‌جمهور ولادیمیر پوتین در سال ۲۰۱۴ به پارلمان روسیه گفت: «شرکای غربی ما با دست خود نمونه کوزوو را ایجاد کردند. در وضعیتی مطلقاً شبیه وضعیت کریمه، آن‌ها جدایی کوزوو را از صربستان قانونی دانستند و اعلام کردند که برای اعلام یک‌جانبه استقلال اجازه قدرت مرکزی کشور لازم نیست.»

پوتین گفت: «این فراتر از یک بام و دو هواست.»

دولت مرکزی در مادرید در روز یکشنبه هزاران افسر پلیس اضافی را برای جلوگیری از برگزاری همه‌پرسی در کاتالونیا مستقر کرد.

با این وجود، میلیون‌ها کاتالان برای دادن رأی به خیابان‌ها آمدند. به گفته مقامات کاتالان سرکوب مردم توسط نیروهای امنیتی اسپانیا موجب مجروح شدن ۸۹۳ نفر شد.

دولت اسپانیا روز دوشنبه اعلام کرد که پیشنهادات مطرح شده توسط دیگر نیروهای سیاسی را برای حل بحران بررسی خواهد کرد، به شرط آن‌که هدف آن‌ها «خیر عمومی و دفاع از نظام دمکراتیک ما باشد.»

ماریانو راخوی نخست‌وزیر اسپانیا طی بیانیه‌ای گفت که رایزنی با دیگر احزاب از جمله سوسیالیست‌ها و حزب «شهروندان» را آغاز کرده است.

بیانیه افزود که راخوی از نیروهای امنیتی حمایت می‌کند و برخورد آن‌ها با موضوع همه‌پرسی را می‌ستاید و هم‌چنین مراتب قدردانی خود را از رهبران اتحادیۀ اروپایی برای پشتيبانی آن‌ها از مادرید در این درگیری با کاتالونیا ابراز کرد.

https://www.rt.com/news/405452-vucic-kosovo-catalonia-eu-hypocrisy/