اخبار ویژه, سرتیتر

یورش اقتصادی چین

یورش اقتصادی چین

مصیبت اتحادیه اروپا شده

یونگه ولت – ترجمه رضا نافعی

آینده ما

روزنامه فرانکفورتر آلگماینه که بخود لقب   روزنامه  برای آلمان را می دهد، روز پنجشنبه، در صفحه اول خود هشدار داد: چینی ها در بالکان هستند.

روزنامه مذکور  پیش از انتشار گزارش بانک بازسازی و توسعه اروپا  که قرار بود روز پنجشنبه در آتن  منتشر شود ، پیش پیش و با شتاب تمام  با نقل از آن گزارش  خبر را فاش کرد و تحت عنوان رسوائی نوشت:

چین از سالها پیش در زیرساخت کشورهای جنوب شرقی اروپا سرمایه گذاری می کند. از جمله یک اتوبان سریع از بخارست به بلگراد که نقشه آن از از ده سال پیش در  دوائر دولتی خاک می خورده «از طرف حزب» هدیه شده است.

ترمینال کانتینر در بندر پیره  واقع در یونان که به کنسرسیوم کاسکو در هنگ کنگ تعلق دارد در پنج ماه نخست سال جاری در قیاس با سال گذشته 5،2 در صد توسعه یافته است.

اما، توجه !توجه! :  بیم آن می رود که در میان مدت موسسات محلی » در معرض  خطر وابستگی به سرمایه گذاری های دولتی چین قرار گیرند».

وابستگی اقتصادی در منطقه یورو؟ در گذشته اصلا قابل تصور هم نبود! در اینجا برای » اصلاح گران» پول خوابیده. اگر » یونانی های ورشکسته»( بقول روزنامه المانی » بیلد») نمی خواهند که بانک مرکزی اروپا  شیر پول را ببندد باید حقوق های بازنشستگی و  دستمزدها را کم کنند.

بانک توسعه شاکی است که کما کان وضع مناقصه روشن نیست. آخ آخ چه بد.

این کمونیست های پکن خیال می کنند کی هستن؟  در حالی که  در یونان اقتصاد  طبق اصول  با شفافیت  در طیفی از رنگ های تابان  به بازارعرضه  شد.

واقعا آدم سر در نمی آورد که چرا مردم از چینی ها بیشتر خوششان می آید تا از تروئیکا، یعنی نمایندگان کمیسیون اتحادیه اروپا، بانک  مرکزی اروپا و صندوق بین المللی پول .

دست آخر فرانکفورتر آلگماینه حرف اصلی  خود را می زند که این سرمایه گذاری های عظیم جمهوری توده ای چین  نباید فقط از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه باشد.

صربستان و یونان که بزرگترین گیرندگان منابع مالی چین هستند در اتحادیه اروپا حتی مانع تصویب بیانیه هائی شده اند که متضمن انتقاد از چین بوده اند. یعنی اروپا از یک مصیبت   در نیامده گرفتار مصیبت بعدی شده.

 

https://www.jungewelt.de/artikel/318257.antieuropäer-des-tages-chinesische-investoren.html